Nitrowanie kwasu salicylowego

Organic chemistry. Forum na temat chemii organicznej, z wyłączeniem materiałów wybuchowych.

Moderator: #Chemia

Nitrowanie kwasu salicylowego

Postprzez compaqchemlab » 18 sty 2017, o 16:01

Witam wszystkich po długiej przerwie.
Jako iż obecnie posiadam lepsze zaplecze techniczne to wreszcie zabrałem się za chemię organiczną. Przy okazji praktyka, by nie było smutno przy Witusiu :lol: . Temat barwniki: no to standard: ftaleinowe (fenoloftaleina, fluoresceina),Antrachinonowe (Alizaryna, Chinizaryna) no i wreszcie przyszła kolej na azowe. No przydała by się anilina, benzenu brak więc toluen przerobiłem na toluidyny(mieszanina izomerów). teraz tylko czekam jeszcze na azotan(III) sodu. Postanowiłem też, że sprzęgać będę kwas aminosalicylowy.
W kolbie sporządziłem standardową nitrozę 3:5 objętościowo, oziębiłem ją lodem. Na mieszadle dodawałem kwasu salicylowego. Na początku nie pozwalałem cieczy ogrzać się powyżej 15*C. Ciecz przybrała różowe, potem czerwone zabarwienie. Tlenki azotu się prawie nie wydzielały. Po dodaniu całego kwasu salicylowego zaczęły wytrącać się blado czerwone kryształy. Kolbę ogrzewałem na łaźni wodnej przez 15 minut w temperaturze 90*C by zakończyć nitrowanie. Następnie ciecz została oziębiona do temperatury pokojowej a wydzielone kryształy odsączone na twardej bibule. Po rozcieńczeniu i przemyciu kryształy były bladożółte a przesącz silnie brudził na żółto -analogicznie do kwasu pikrynowego. Po wysuszeniu go w eksykatorze ma on barwę kremową. Roztwory tych kryształków są żółte. I tu pytanie: Kwas nitro salicylowy czy poleciałem za daleko i już pikrynowy ? I czy po przeprowadzeniu w tych związkach -NO2 do -NH2 da radę je sprzęgać np. z kwasem sulfanilowym ?
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab
***
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Nitrowanie kwasu salicylowego

Postprzez compaqchemlab » 18 sty 2017, o 19:18

I jeszcze jedno: Czy chinizaryna będzie tworzyła laki analogicznie do alizaryny ?
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab
***
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Nitrowanie kwasu salicylowego

Postprzez Plew » 18 sty 2017, o 23:12

Wydaje mi się, że mimo dość silnej aktywacji pierścienia grupą -OH to grupa -COOH robi swoje i według mnie przy tak niskiej temperaturze głównym produktem będzie produkt mononitrowania. Po zakończeniu reakcji spróbowałbym jednak rozdzielić izomery (ewentualnie po redukcji), jeśli masz możliwość oznacz temperaturę topnienia.

W reakcji na pewno nie powstał kwas pikrynowy, co najwyźj kwas dinitrosalicylowy i jak powiedziałem raczej nie ma go za dużo(tri raczej ma małe szanse powstać). Nie próbuj tylko destylować produktu, bo czasem bardziej podstawione związki nitrowe lubią wybuchnąć.

Co do sprzęgania to nie lepiej kwas sulfanilinowy przekształcić w sól diazoniową i nim sprzęgać np. z kwasem salicylowym (podobna reakcja służy do otrzymywania żółcieni alizarynowej tylko wtedy używasz m-nitroaniliny; jeśli chcesz mogę wysłać przepis). Bo jeśli wlejesz do HNO2 dwie aminy aromatyczne to nigdy do końca nie wiesz która z która się sprzęgneła. Jeśli bardzo chcesz otrzymać barwnik z grupą -NH2 może się okazać konieczne jej zabezpieczenia np, w postaci amidu.

Pamiętaj, że przy redukowaniu nitrozwiązku użyj delikatnego reduktora, gdyż może Ci zredukować -COOH. Na pewno dobrym selektywnym reduktorem jesr SnCl2, aczkolwiek jest dość drogi.
Plew
 
Posty: 77
Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26

Re: Nitrowanie kwasu salicylowego

Postprzez compaqchemlab » 24 sty 2017, o 00:12

Dzięki. Ostatecznie także doszedłem do wniosku, że nie pikrynowiec. Jednakże roztwór tego związku po dłuższym staniu zaczyna pachnieć typowo dla tego związku -taki charakterystyczny, "gorzki" zapach. Ok. Skołuję sobie jeszcze tylko azotyn sodu i mogę się zacząć bawić w sprzęganie. Bardzo ciekawa reakcja zachodzi między etakrydyną w kwasie solnym a wolnym kwasem azotowym (III) -idzie wykryć jego nadmiar w rr. Z tego co pamięta nadmiar jego rozkłada się mocznikiem ?
A co do reduktorów to myślałem o Cynku/cynie w kw. solnym.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab
***
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Nitrowanie kwasu salicylowego

Postprzez chemik23 » 24 sty 2017, o 17:45

usuwanie HNO2 to albo mocznik albo kwas sulfamidowy ;)
Chemik 23
Avatar użytkownika
chemik23
@MODERATOR
 
Posty: 434
Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Lokalizacja: POLSKA


Powrót do Chemia OrganicznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość