Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
nazewnictwo estrów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15 lis 2014, o 12:32
Posty: 21
Post nazewnictwo estrów
Witam:P czy ktoś wie jak numeruje się atomy węgla w estrach? Chciałam m. in. dowiedzieć się, jaką nazwę systematyczną ma octan izopropylu. Czy może być etanian 1-metyloetylu albo 2 - metyloetylu? Mam też problem z określeniem izomerii, gdy związek C3H6O2 występuje jako etanian metylu i metanian etylu... a maturka tuż tuż :mrgreen:


26 sty 2017, o 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: nazewnictwo estrów
Według mnie będzie poprostu etanian metyloetylu (występuje tylko jeden taki związek). W przypadku, gdy taka sytuacja występuje najlepiej oznaczyć i miejsce po grupie -OH i podstawnik, czyli w tym przykładzie etanian 1-metylo-1-etylu. Często się to skraca do poprostu 1-metyloetylu. W przypadku bardziej skomplikowanym będzie np. octan tertbutylu to etanian 2-metylo-2-propylo. Numeracje zaczynasz od strony grupy karbonylowej. Jeśli będziesz miała jakiś bardzo skomplikowany związek to piszesz ester [nazwa podstawnika od alkoholu] [nazwa kwasu].

W tym przypadku jest to izomeria konstytucyjna funkcyjna.


27 sty 2017, o 02:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lis 2014, o 12:32
Posty: 21
Post Re: nazewnictwo estrów
Dzięki baardzo :P już mi się rozjaśniło w tej głowie xD Nawet nie spodziewałam się tak szybko dostać odpowiedź :-)


27 sty 2017, o 12:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..