Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Utrwalenie roztworu gumy arabskiej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 7 wrz 2015, o 19:15
Posty: 16
Post Utrwalenie roztworu gumy arabskiej
Potrzebuje roztworu gumy arabskiej, taki dostępny w internecie trwały roztwór o objętości ok. 75ml kosztuje tyle samo co pół kilograma czystej gumy, więc wolałbym go sobie zrobić samemu.
Z tego co wiem to roztwory gumy arabskiej bardzo szybko hydrolizują i pleśnieją.
Ktoś podesłał mi link do starego patentu opisującego sposób utrwalenia roztworu gumy.
Było tam napisane że gumę można zakonserwować za pomocą mocznika i pięciochlorofenolanu sodowego.
Problem dotyczy nieszczęsnego pięciochlorofenolanu...
Chyba ona ma za zadanie ubić grzyby? Czy nie można go zastąpić zwykłym fenolanem albo salicylanem?
Supniewski w preparatyce atramenty każe konserwować fenolem więc pewnie zadziała...

Czy może ktoś zna jeszcze jakiś inny sposób utrwalanie roztworu gumy arabskiej? Pytam bo link do tego patentu z dnia na dzień przestał działać a ja nie spisałem proporcji. :(


19 kwi 2017, o 17:14
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Utrwalenie roztworu gumy arabskiej
salicyl powinien dać sobie rade z grzybami. Do czego r-r gumy arabskiej używasz??

_________________
Chemik 23


19 kwi 2017, o 18:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2015, o 19:15
Posty: 16
Post Re: Utrwalenie roztworu gumy arabskiej
Dodatek gumy arabskiej sprawia że atramenty nie wsiąkają tak w papier i nie strzępią.
Potem nie da się już ich pewnie używać w piórach wiecznych, ale chodzi o pisanie za pomocą obsadki i stalówki, a wtedy idzie dużo atramentu.
Na kaligrafię mnie wzięło :D


19 kwi 2017, o 19:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..