Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
TOLUEN 
Autor Wiadomość
Post TOLUEN
MOZE WYJDE NA IDIOTE ALE JAK MOZNA OTRZYMAC
TOLUEN Z BENZENU?


Z GORY DZIENKUJE :D


26 cze 2005, o 14:02
Post 
Alkilowanie Friedela-Craftsa


26 cze 2005, o 14:24
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2005, o 11:23
Posty: 380
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Post 
A po co się bawić w alkilowanie beznenu... nie lepiej kupić toluen... taniej wyjdzie.

A jeżeli jesteś uparty,... i chcesz alkilować... to pogmeraj na googlach... jest tam kilka opisów

_________________
gg: 1460353


26 cze 2005, o 20:35
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Można też przprowadzić monochlorowanie a potem rekcją Wurtza (C6H5Cl + CH3Cl + Na...)...

_________________
Obrazek


26 cze 2005, o 21:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2003, o 14:57
Posty: 23
Lokalizacja: z przypadku :)
Post 
Tak, ale w ten sposób otrzymamy mieszaninę produktów, przez co spadnie wydajność.

_________________
Pamiętaj, że przyszedłeś na świat bez części zamiennych.


26 cze 2005, o 22:04
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
1) Nie polecam robienia alkilowania w domu, to jest trudny technicznie przepis, a poza tym bezwodny chlorek glinu kosztuje cos kolo pol banki za 100g, a z hydratem nie pojdzie:) No i do tego przy Friedlu-Craftsie jest jeszcze sporo oczyszczania z powstalych roznych potem dziwnosci. No i jeszcze trzeba wczesniej benzen destylowac, zeby usunac wode z niego - fiknac mozna od tego zapaszku:D

2) Wurtza tak jak wyzej to mozna co najwyzej na papierze zrobic, w praktyce nie da sie z niego wyciagnac wiecej niz 2RX + 2Na = R-R + 2NaCl poza szczegolnymi przypadkami (z pamieci podam n-Bu-Br + PhBr + 2Na -> n-Bu-Ph + 2NaBr;)


26 cze 2005, o 23:13
Zobacz profil
Post 
Hehe, właśnie, ale swoją drogą, było pytanie o możliwość "przerobienia" benzenu na toluen, to podałem. To co mówisz, kropla, to prawda. Nie wiem tylko jak obecnie kształtuje się cena AlCl3, ale całkiem możliwe, że coś koło tego, bo jest to droga rzecz.

Tym bardziej, że nie bardzo mogę sobie wyobrazić celowość przerabiania benzenu na toluen, który na dodatek jest łatwiej dostępny.

Niemniej, jak ktoś chce :wink:


26 cze 2005, o 23:23
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2005, o 11:23
Posty: 380
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Post 
kropla napisał(a):
bezwodny chlorek glinu kosztuje cos kolo pol banki za 100g


Surowce do syntezy drogie.... metoda niezbyt do domowych warunków ani amatorskiego labo... więc uważam, że lepiej kupić toluen od 4 zł za 1 litr techn. w sklepie.... jeden warunek... oświadczenie podpisać.. hehe :P

_________________
gg: 1460353


26 cze 2005, o 23:35
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2005, o 11:23
Posty: 380
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Post 
[quote="Chosen"]nie bardzo mogę sobie wyobrazić celowość przerabiania benzenu na toluen[quote]

Wiesz.... chęć eksperymentowania... a czy się przyda to już mniejsza o to.... ja też czasem robię coś tydzień a w sklepie mogę kupić od ręki... Ale potem pochwalić się można.. "sam to zrobiłem" 8)

_________________
gg: 1460353


26 cze 2005, o 23:36
Zobacz profil
Post 
kropla napisał(a):
bezwodny chlorek glinu kosztuje cos kolo pol banki za 100g

Eeeee tam... 100g czystego bezwodnego chlorku glinu kosztuje 16zł. :)


27 cze 2005, o 09:15
Post 
ok. w jakich warunkach można przeprowadzić nitrowanie do TNT???
?? ?? ?? ??

bo próbowałem ale wyszedł tylko nitrotoluen :(

// Grrrr.... http://forum.chemik.vitnet.pl/viewtopic.php?t=42 !! o.r.s.
http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=175 Tweenk

//Tweenk: używaj funkcji "EDYTUJ" !!


27 cze 2005, o 14:15
Post 
Wprowadzenie 3 grupy nitrowej w warunkach ekstremalnych (dymiący HNO3, oleum (15-20%)) oraz ogrzewanie po wkropleniu mieszaniny nitrującej do jakichś 110-120 deg C przez ok. 2 godziny.

Powodem tak małej reaktywności (drastyczności warunków) jest bardzo silne zdezaktywowanie pierścienia przez grupy -NO2

Piszę z pamięci, ale myślę, że wg. powyższego powinno być ok. (jeszcze jedno: mieszaninę nitrującą wkraplasz do DNT bardzo wolno)


27 cze 2005, o 15:30
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Co do bezwodnego chlorku glinu - gdzie? Akurat jak pisalem tego posta to patrzylem w POCHu i mieli za 4x zl za 100g:)


27 cze 2005, o 21:33
Zobacz profil
Post 
kropla napisał(a):
Co do bezwodnego chlorku glinu - gdzie? Akurat jak pisalem tego posta to patrzylem w POCHu i mieli za 4x zl za 100g:)

http://chemik.aip.pl/


27 cze 2005, o 21:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..