Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Chlorek cynku - estryfikacja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Chlorek cynku - estryfikacja
Witam
Wykonałem eksperyment:
Do probówki dodałem chlorek cynku i kwas borowy, następnie obie substancje wymieszałem. Następnie dodałem izopropanolu i zawartość probówki podgrzałem do wrzenia. To co było na dnie (czyli mieszanka kwasu borowego z chlorkiem cynku) po pożółkło
Pobrana próbka cieczy podczas spalania dawała wyraźniejszy zielony kolor. Po wlaniu zawartości do zlewki z wodą przez chwilę unosiły się drobne krople na powierzchni (tak jak olej) które po paru minutach znikły. Zapach był inny niż izopropanolu.
Czy otrzymałem ester kwasu borowego i izopropanolu ? Jeśli tak to czy chlorek cynku mógł by zastąpić stęż. H2SO4 ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


24 kwi 2017, o 22:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Chlorek cynku - estryfikacja
Chlorek cynku hydrolizuje pod wpływem wody (zakładam ze nie użyłeś idealnie bezwodnego IPA) dając HCl. Poza tym izopropanol ogrzany z kwasem borowym pali się na zielono nawet bez dodatków.
Ale ten "olej" to był 2-chloropropan https://en.wikipedia.org/wiki/Isopropyl_chloride który otrzymuje się działając na izopropanol chlorkiem cynku i HCl :lol:

PS. jaki masz ZnCl2??

_________________
Chemik 23


25 kwi 2017, o 10:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Chlorek cynku - estryfikacja
Chlorek cynku czysty, bezwodny.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


27 kwi 2017, o 20:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Chlorek cynku - estryfikacja
czyli na 99% powstał 2-chloropropan :P

_________________
Chemik 23


27 kwi 2017, o 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2014, o 14:24
Posty: 48
Post Re: Chlorek cynku - estryfikacja
Nie, na 99% nie powstał 2-chloropropan, w tych warunkach to mało prawdopodobne, stała hydrolizy ZnCl2 jest stosunkowo mała, a ilość wody obecnej w izopropanolu również niewielka, HCl jeżeli powstał to w śladowych ilościach.
Poza tym olej rozpuścił się po kilku minutach, tak reagują właśnie borany, hydrolizują bardzo łatwo, dlatego np. na nieszczelnych opakowaniach z boranem metylu zbiera się osad przy zakrętce - kwas borowy, hydroliza zachodzi już od wilgoci z powietrza..
Halogenopochodne węglowodorów nie hydrolizują łatwo, zwykle potrzeba używać silnych zasad by proces przebiegł wydajnie.

Jeżeli otrzymujesz borany to wydajną i skuteczną metodą jest reakcja alkoholu nadmiarem tlenku boru, łatwo go otrzymać ogrzewając kwas borowy w temperaturze ok 300 stopni, wystarczy pogotować wszystko razem przez kilkadziesiąt minut, otrzymywany jest bezwodny boran, który można oddestylować, lub po prostu podpalić dla zabawy ;)


4 maja 2017, o 13:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..