Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Przeterminowany chloroform 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 01:35
Posty: 4
Post Przeterminowany chloroform
Już tłumacze w czym rzecz, mam drukarkę 3D i znaną metodą na wykładanie wydruków jest umieszczenie go w oparach chloroformu.

Zamówiłem butelkę 1L na znanym portalu aukcyjnym, niestety już po zakupie dowiedziałem się ze to są to jakieś złogi magazynowe i bóg wie jak kiedy zostały wyprodukowane, ale trzeba to liczyć w latach najprawdopodobniej data produkcji to rok 2007 (tak by wnikało z numeru partii o ile oznaczana jest rokiem) ale dokładnie to tego niestety się już raczej nie dowiem.

Jedno wygładzanie już zrobiłem.. nalałem trochę chloroformu do słoika, który był wyłożony ręcznikami papierowymi, następnie nałożyłem słoik na model i zostawiłem na godzinę. Całość operacji przeprowadzam na dworzu, zakupiłem sobie półmaskę z filtrem A1, okulary ochronne i rękawice nitrylowe oczywiscie całość operacji przeprowadzałem w pełnym rynsztunku.

Czy coś mi grozi ?
Czy maska z filtrem A1 jest w stanie mnie ochronić np przed działaniem chloroformu lub fosgenu bo nie wiem czy jest sens ją zakładać ?


8 maja 2017, o 01:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 01:35
Posty: 4
Post Re: Przeterminowany chloroform
Dodam jeszcze ze jest on produkcji POCH i był fabrycznie zamknięty.


8 maja 2017, o 01:52
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Przeterminowany chloroform
Pochłaniacze A, są do gazów organicznych o temp wrzenia powyżej 65 stopni C, fosgen i aceton są poniżej, więc powinieneś używać pochłaniacza AX.
Jeżeli w masce nie czułeś obcych zapachów to powinno być OK, jak czułeś, to nie powinieneś pracować w takich warunkach.

Ale raczej przy takich ilościach nic Ci się stać nie powinno... raczej, nikt Ci gwarancji nie da.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


8 maja 2017, o 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 01:35
Posty: 4
Post Re: Przeterminowany chloroform
Chloroform wrze w temp 61,2 , fitr A jest od 65, czy to znaczy ze jest kompletnie bezużyteczny w przypadku chloroformu czy może jednak lepszy rydz niż nic i te niecałe 4 stopnie jednak nie robią dużej różnicy. ?

Jeśli fosgen wrze w temp 8 stopni to otwarcie butelki na 30 min powinno załatwić sprawę ?


8 maja 2017, o 22:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Przeterminowany chloroform
porlockos napisał(a):
Chloroform wrze w temp 61,2 , fitr A jest od 65, czy to znaczy ze jest kompletnie bezużyteczny w przypadku chloroformu czy może jednak lepszy rydz niż nic i te niecałe 4 stopnie jednak nie robią dużej różnicy. ?

Jeśli fosgen wrze w temp 8 stopni to otwarcie butelki na 30 min powinno załatwić sprawę ?


Cytuj:
Jeżeli w masce nie czułeś obcych zapachów to powinno być OK, jak czułeś, to nie powinieneś pracować w takich warunkach.

Po założeniu maski czułeś zapach acetonu czy tam trawy lub zgniłych owoców ? Jak czułeś to idź do lekarza i następnym razem przed działaniem z chemią, zapoznaj się z ob ostrzeżeniami, a surowce kupuj w sprawdzonych źródłach.

W chemii wszystko robi różnicę, jeden proton w tą lub w tamtą i z nie radioaktywnego pierwiastka otrzymujesz radioaktywny.

ps. filtr A powinien działać, ale będzie działał zdecydowanie krócej od filtru AX, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo pracy.
ps2. jak masz tyle obaw, to nie lepiej kupić po prostu świeży produkt i odpowiedni filtr do maski ?
produkt + filtr to pewnie nawet nie 100 PLN łącznie, a projekty 3D to koszt od kilku do kilkuset zł, nie mówiąc już o samej drukarce, po co oszczędzać relatywnie małe kwoty od których zależy bezpieczeństwo ?

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


9 maja 2017, o 00:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 01:35
Posty: 4
Post Re: Przeterminowany chloroform
Nie czułem nic a nic, żadnych zapachów, filtr wymienię na AX (niestety z całą maską bo do moje nie ma), co do świeżego Chloroformu to jeśli filtr AX chroni również przez Fosgenem to chyba powinien on zapewnić mi ewentualne bezpieczeństwo gdyby takowy sie jednak wytworzył.

W ogolę ciekawa sprawa z tymi maskami na opakowaniu piszą ze filtr jest zużyty jeśli w masce czuje się zapachy których czuć się nie powinno to trochę ze tak powiem słabo :) bo jak się odczuwa zapachy to już jak by jest ciut za późno, po za tym odczuwanie zapachów zależy np od tego czy ktoś ma katar lub nie i jest bardzo subiektywne. Nie ma jakiś lepszych sposobów albo dobrych praktyk kiedy taki filtr w masce należy wymienić ? Dziwne ze w tak ważnej kwestii takie nieprecyzyjne dane.


9 maja 2017, o 00:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..