Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Redukcja tężenia tłuszczy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 cze 2017, o 20:33
Posty: 2
Post Redukcja tężenia tłuszczy
Witam.

Potrzebuję porady odnośnie redukcji tężenia tłuszczy zwierzęcych. Chodzi mi o utrzymanie płynnego stanu skupienia tłuszczu zwierzęcego, przynajmniej w temperaturze pokojowej, a najchętniej również w niższych temperaturach. Robiłem szybki przegląd wujka googla, ale widocznie zadaję nieodpowiednie pytania, bądź jestem jednym z niewielu poszukujących takiego rozwiązania. Jakieś sugestie? Produkt będzie miał kontakt ze skórą, wiec nie może na nią źle oddziaływać ani być toksyczny.

Głównym problemem jest właśnie nietoksyczność. Kwasy tłuszczowe nasycone (z których tłuszcze zwierzęce składają się w głównej mierze z tego co pamiętam) rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych (eter, benzyna, aceton itd.), ale te są trujące. Ach... trzeba było bardziej uważać na chemii w szkole... ;)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Ciekawy :)

Posty scalone w jeden - Chemik23


6 cze 2017, o 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Redukcja tężenia tłuszczy
Mało prawdopodobne, żeby się udało jakoś super-hiper. To o czym mówisz, to obniżenie temperatury krzepnięcia tłuszczu - żeby to zrobić, musiałbyś np. zmienić jego skład, np. dodając tłuszczów ciekłych w temperaturze pokojowej, o niższej temperaturze krzepnięcia.
Warto też poeksperymentować z obróbką cieplną; w zależności od tempa i sposobu chłodzenia tłuszcz krzepnie ("tężeje") może przechodzić różne przemiany fazowe (w uproszczeniu - mogą się tworzyć kryształy o nieco innych właściwościach fizycznych, jak różne temperatury topnienia). W ten sposób np. "hartuje się" czekoladę - dzięki temu tłuszcze stanowiące jej osnowę topią się w ciut wyższej temperaturze i czekolada nie rozpływa się tak łatwo od ciepła. Co do zagadnienia to polecam (jeśli nie boisz się dziwnych ujęć) poglądowo odcinek poświęcony czekoladzie z cyklu "Kuchenna chemia" z Hestonem Blumenthalem.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


8 cze 2017, o 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 cze 2017, o 20:33
Posty: 2
Post Re: Redukcja tężenia tłuszczy
Dzięki za odpowiedź. Trochę eksperymentowałem i póki co najlepszy efekt uzyskałem dodając oleje roślinne. Walczę dalej i nie omieszkam sprawdzić polecanego wideo.

Temat dalej otwarty, więc będę wdzięczny za dalsze sugestie.


8 cze 2017, o 19:07
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: Redukcja tężenia tłuszczy
a może gliceryna albo spirytus?


9 cze 2017, o 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 sty 2019, o 22:01
Posty: 30
Lokalizacja: Polska
Post Re: Redukcja tężenia tłuszczy
Taki efekt da tylko transestryfikacja np. czystym metanolem w obecności KOH i temp ok 50*C powstanie ....... biodizel - bardziej płynny w niższych temperaturach i nietoksyczny o ile zostanie dobrze wypłukany z metanolu. Mozna smażyć frytki (nawet na niewypłukanym) bo metanol odparuje :mrgreen:


26 sty 2019, o 15:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..