Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Eterowy roztwór tert-pentanolu i jego destylacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 14:22
Posty: 38
Post Eterowy roztwór tert-pentanolu i jego destylacja
Witam.
Około tydzień temu poprzez reakcję grignarda uzyskałem tert-pentanol (prawdopodobnie około 5 ml) w formie roztworu w eterze dietylowym. Tego roztworu mam około 150 ml.
Dodam że eter dietylowy jest czystości cz.d.a. i przed użyciem go wykonałem próbę na obecność nadtlenków.
Próba nie wykazała ich obecności.
Zamierzam oddestylować eter tak by został sam tert-pentanol.

I tu pojawia się moje pytanie.
Jak długo mogę ten roztwór przechowywać ?
Trzymam go w 250 ml (przez co nad powierzchnią roztworu niestety znajduje się powietrze) szklanej butelece ze sklepu chemicznego, która jest szczelnie zakręcona, owinięta folią aluminiową i trzymana w miejscu bez dostępu światła po to by nie generowały się nadtlenki. Butelka jest przechowywana w szafce w niskiej temperaturze około -1°C
Na dnie znajduje się środek suszący (bezwodny siarczan sodu).

Boję się że mimo tych zabezpieczeń w eterze mogą nagromadzić się nadtlenki i zrobić mi boom podczas destylacji.
Czy jeśli potrzymam ten roztwór jeszcze przez tydzień to nadtlenki mogą się nagromadzić w ilości która przy destylacji zrobi mi krzywdę ?


4 mar 2018, o 13:13
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Eterowy roztwór tert-pentanolu i jego destylacja
tak . temu przy destylacji zastosuj jakikolwiek reduktor ich i destylACJĘ PROWADZ PODZMNIEJSZONYM CIŚNIENIEM LUB W STRUMIENIU GAZU OBOJĘTNEGO CHEMICZNIE (azot , argon)


6 mar 2018, o 08:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..