Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Określanie położenia chloru w chlorofenolu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29
Posty: 83
Post Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Witam
chciałbym określić budowę chlorofenolu tzn. dowiedzieć się czy to jest 2-chlorofenol, 3-chlorofenol itd.
oraz innych związków organicznych. Czy potrzeba do tego zaawansowanego sprzętu czy wystarczą podstawowe odczynniki i sprzęt laboratoryjny?
Z góry dzięki za odpowiedź.


29 mar 2018, o 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Oczywiście z zaawansowanym sprzętem będzie to łatwiejsze, ale może się obyć bez tego, przynajmniej częściowo.
Przede wszystkim musisz poszukać w dobrych źródłach właściwości fizykochemicznych substancji, które bierzesz pod uwagę.
I tak na przykład 2-chlorofenol ma temp. topnienia ok. 10 stC, więc w temperaturze pokojowej będzie cieczą.
3-chlorofenol ma temp. topnienia ok. 30-34 stC, więc będzie ciałem stałym, ale trzymany na dłoni powinien zacząć się rozpływać.
Dawniej, gdy nie istniały jeszcze zaawansowane metody spektroskopowe czy spektrometria, ludzie radzili sobie całkiem nieźle z analizą nawet skomplikowanych substancji.
Oczywiście trwało to dłużej niż dziś i wymagało sporych nakładów pracy, ale było wykonalne.
Reasumując: zrób sobie listę tego co podejrzewasz, że masz i na początek zapoznaj się z właściwościami fizykochemicznymi.
W dalszej kolejności można pomyśleć o bardziej zaawansowanych analizach.


1 kwi 2018, o 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29
Posty: 83
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Dzieki za odpowiedź, najprawdopodobniej tak zrobię ale mam też dostęp do spektrofotometru vis w zakresie fal 320nm do 1100nm
czy może w tym i innych przypadkach mi pomóc?


1 kwi 2018, o 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Tak, UV powinien być pomocny.
Polecam wybrać się na jakąś uczelnię chemiczną, o ile będzie to w Twoim zasięgu.
W bibliotekach dość często mają pozycję "Aldrich library of UV spectra" lub inne pozycje o podobnej tematyce.
To jest taka przydatna gruba książka, zawierająca widma UV tysięcy prostszych i bardziej skomplikowanych związków.
Zrobisz widmo, porównasz z widmem w książce i już.


3 kwi 2018, o 09:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29
Posty: 83
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
A co z IR (Wydaje mi się lepszy) ile by taki spektrometr FTIR kosztował ?


3 kwi 2018, o 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Oczywiście IR jest nawet lepszy, ale żeby interpretować widma trzeba mieć spore doświadczenie, a tego nie zdobędziesz w kilka dni czy nawet w miesiąc.
Sprzęt analityczny jest drogi. Żeby kupić dobry firmowy sprzęt do IR, musiałbyś pewnie nerkę sprzedać ;-)
Alternatywą jest zakup przystawki IR do komputera, ale to musisz sam poszukać.


3 kwi 2018, o 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29
Posty: 83
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Nerka na czarnym rynku kosztuje około 525tys PLN :szok:
Na rynku spektrometrów się nie znam (nic w Polsce nie ma)
Czy za 450 dolarów można kupić spektrometr ir ??
https://www.ebay.com/itm/Perkin-Elmer-F ... xyA7tSaFNg
lub https://www.ebay.com/itm/Nicolet-205-FT ... Sw4A5YsD9M
https://www.ebay.com/itm/NICOLET-MAGNA- ... SwiONYPMUD
czy nadają się do użytku?


3 kwi 2018, o 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
Dobry nowy aparat do IR kosztuje setki tysięcy, stąd moje porównanie do ceny nerki :lol:

Zdalny zakup używanego sprzętu to loteria. Osobiście zza oceanu bałbym się brać jakąś używaną staroć bez możliwości sprawdzenia.
Nie da się ukryć, że akurat w USA używanego sprzętu labo jest naprawdę dużo i pojawiają się czasem nawet rodzynki, w stylu sprawnego w miarę nowego zestawu do HPLC za kilka tys. USD (nowy to ok. 30 tys. USD w górę).
Jeśli już koniecznie chcesz kupić coś stamtąd, weź pod uwagę firmy, które oferują sprzęt "refurbished", czyli odświeżony.
Drożej, ale przynajmniej masz pewność, że będzie działał i ma powymieniane wyeksploatowane elementy.

Sprzętu analitycznego starszego niż 20-25 lat nie warto kupować, bo w większości części zapasowe nie są już dostępne.
Weź też pod uwagę, że w USA w gniazdkach mają 110V, więc musisz kupić odpowiednią przetwornicę napięcia.
Do tego koszt transportu, ewentualnego ubezpieczenia itp. Cło raczej odpada, bo na używany sprzęt chyba nie nakłada się cła.

Spektrofotometry IR do prawidłowego działania potrzebują też dobrej pompy próżniowej (kolejny spory koszt).

I na koniec rzecz zasadnicza: kto Ci zinterpretuje widma IR?


4 kwi 2018, o 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29
Posty: 83
Post Re: Określanie położenia chloru w chlorofenolu
-"refurbished" nie wchodzi w grę bo w polsce nic nie znalazłem :(
-20 lat temu coś mi sie wydaje że bardzo dobre i długowieczne sprzęty robili.-
-Z przetwornicą już sobie poradze i transportem
-co do interpretacji to już znalazłem dobrą stronke ze wszystkimi widmami https://spectrabase.com
jak to będzie brakowało to zawsze można się poduczyć.
-sprzet jest sprzedawany wraz z lampami wię po co kupować?

Co polecicie jeszcze zamiast spektroskopi?
Bardzo dziękuje za poprzednie odpowiedzi i liczę na następne.


4 kwi 2018, o 18:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..