Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 lis 2018, o 13:42
Posty: 2
Post Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej
Witam,
Która reakcja przebiegnie szybciej: addycja HBr do cykloheksenu czy 1-metylocykloheksenu i dlaczego? Jedyne co przychodzi mi do głowy to fakt, że w przypadku 1-metylocykloheksenu brom zgodnie z regułą Markownikowa przyłączy się do trzeciorzędowego węgla, a przy nim występuje zatłoczenie steryczne w postaci -CH3, co może utrudnić powstanie stanu przejściowego, przez co reakcja biegnie wolniej niż z cykloheksenem. Chyba, że chodzi tutaj o trwałość karbokationów. Będę wdzięczny za pomoc


10 lis 2018, o 13:53
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej
Odpowiedź jest bardzo prosta: na podstawie danych (a raczej ich braku) nie można określić, która reakcja przebiegnie szybciej.
Jak zauważyłeś, istnieją przeciwstawne argumenty "za i przeciw". Co do karbokationów - dlaczego zakładasz ich powstawanie ?
Rozseparowanie ładunków jest energetycznie kosztowne i mechanizm "karbojonowy" wcale nie musi być odpowiedzialny za przebieg reakcji.


12 lis 2018, o 03:06
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej
Tak sobie grzebałem w internecie szukając jakiś eksperymentalnych danych dla addycji do cykloheksenu i 1-metylocykloheksenu i jedyne
co znalazłem to addycja chlorku fenylosulfenylowego (PhSCl). Okazuje się, że addycja (w CCl4) do cykloheksenu jest około 2,5 raza szybsza niż do jego metylowego analogu.
Znalazłem też rozwiązania zadań z jakiejś słabej książki i jest tam podane "rozwiązanie", generalnie wyssane z palca:


Załączniki:
add.JPG
add.JPG [ 13.63 KiB | Przeglądane 2283 razy ]
13 lis 2018, o 01:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej
Też mi się kojarzy robienie kiedyś takiego zadania na studiach - i też było to tłumaczone większą trwałością trzeciorzędowego karbokationu.
Może tak jest faktycznie - ale to trzeba by się dokopać do oryginalnych prac badających kinetykę addycji.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


14 lis 2018, o 08:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lis 2018, o 13:42
Posty: 2
Post Re: Różnica w szybkości przebiegu addycji elektrofilowej
Zapomniałem wcześniej napisać, że zadanie pochodzi z McMurryego, nie było tam podanych żadnych innych danych, tylko gołe pytanie, więc wydaje mi się, że autorowi chodziło o wytłumaczenie opierające się o karbokationy właśnie. Mianowicie trzeciorzędowy karbokation ma większą trwałość niż drugorzędowy, więc stężenie tej formy pośredniej w środowisku reakcji jest większe, więc zachodzi ona szybciej. Nie widzę innego wytłumaczenia, ponieważ w części teoretycznej autor nie dał żadnych innych narzędzi do rozstrzygnięcia takiego probemu. Odpowiadajac na twoje pytanie, to założyłem taki mechanizm bo jestem raczej początkujący w te klocki i nie wiedziałem że może biec w inny sposób.


17 lis 2018, o 14:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..