Re: krystalizacja a rekrystalizacja
Krystalizacja tak jak mówisz: wydzielanie kryształów różnych substancji chemicznych z roztworów poprzez osiągnięcie punktu w którym ilość substancji w roztworze przewyższa jej rozpuszczalność.
Jest też kilka substancji chemicznych których rozpuszczalność w wodzie spada wraz ze wzrostem temperatury - ale już nie pamiętam które to, ale takie istnieją.
Dodatkowo krystalizować możesz też produkty reakcji chemicznej - tzn. tworzysz jakąś krystaliczną sól poprzez dodanie w rozpuszczalniku konkretnych substancji, a następnie np. odparowujesz wodę i krystalizujesz - więc nie musi być to na zasadzie: do gorącej wody wsypujesz sól kuchenną, a potem studzisz, a np. mieszanie roztworów HCl z NaOH i następnie odparowywanie wody (czysty przykład, raczej widzę tutaj sporo możliwości uszkodzenia ciała
niżeli realnego eksperymentowania w domu)
Rekrystalizacja natomiast może mieć dwa cele:
- osiągnięcie większych i ładniejszych kryształów
- usunięcie zanieczyszczeń
I robi się ją poprzez krystalizowanie, następnie rozpuszczanie ponowne w czystym rozpuszczalniku i ponownie krystalizacja aż do momentu w którym substancja zostanie oczyszczona z zanieczyszczeń których chcesz się pozbyć. I tak może być np. czy oczyszczaniu jakiejś krystalicznej substancji chemicznej która została wcześniej spreparowana - oczywiście niesie to za sobą też straty produktu.
Teraz może być kwestią sporną czy sypanie chlorku sodu do wody i krystalizowanie go jest krystalizacją czy rekrystalizacją, ponieważ jak by nie było taka sól już wcześniej została wykrystalizowana.
Dodatkowo czy substancja jest organiczna czy nieorganiczna nie ma znaczenia dla nazewnictwa procesu, pod warunkiem, że sam produkt ma strukturę krystaliczną.