Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Kwas stearynowy, reakcja zmydlania 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 gru 2020, o 13:17
Posty: 1
Post Kwas stearynowy, reakcja zmydlania
Hej.
(Jestem tutaj nowy, to mój pierwszy post, jeśli powielam, prosiłbym o wyrozumiałość i wskazanie istniejącego już tematu)

Jestem w Chemii nowy, samouczę się ;) przerabiam chemię od absolutnego początku i przerabiając pochodne węglowodorów trafiłem na pewną kwestię, której nie rozumiem. Chodzi mianowicie o Reakcje Zmydlania - produkcję mydła. Ze znanej mi wiedzy wynika, że można reagować (np.) kwasem Stearynowym na (np.) Wodorotlenek Sodu, i z tej reakcji uzyskuje się mydło. I teraz, powinno to wyglądać mniej więcej tak:

C17H35COOH + NaOH ---> C17H35COONa + H2O

Teoria przedstawia to tak, że jest to reakcja zobojętniania, ponieważ odłączone od kwasu stearynowego jony H+ (odpowiedzialne za kwasowość) łączą się z ujemnymi jonami odłączonymi od Wodorotlenku Sodu OH- (odpowiedzialnymi za zasadowość) i powstaje neutralna cząsteczka wody. Mamy więc do czynienia z rozpadem dwóch substancji na jony:

a) Kwas Stearynowy:

C17H35COO- oraz H+

b) Wodorotlenek Sodu:

Na+ oraz OH-

I tutaj moje pytanie: Jakim cudem tak jest, skoro Kwas Stearynowy jest nierozpuszczalny w wodzie - siłą rzeczy nie może dysocjować? Nie może dysocjować, tyle że zachodzi podwójna wymiana z udziałem przeciwnych elektrycznie jonów, jonów które musiały się oddzielić od swoich "pierwotnych" cząsteczek - czyli dysocjacja? Napewno popełniam jakiś prosty błąd, ale nie wiem jaki, prosiłbym o nakierowanie na właściwy tor :).


12 gru 2020, o 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Kwas stearynowy, reakcja zmydlania
Kwas stearynowy nie musi rozpuszczać się w wodzie, aby przereagować z mocną zasadą jaką jest zasada sodowa. Tak jak węglan wapniowy nie musi się rozpuścić, ani zdysocjować, aby przereagować z mocnym kwasem, np HCl. Poza tym reakcje zmydlania z wolnymi kwasami tłuszczowymi, przeprowadza się w stanie stopionym, a stopienie substancji też powoduje jej dysocjacje.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


13 gru 2020, o 18:38
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Kwas stearynowy, reakcja zmydlania
Po pierwsze: reakcja zmydlania to hydroliza estrów, z samym kwasem stearynowym ma to baaardzo luźny związek.
Po drugie: nie ma substancji nierozpuszczalnych. To jest stara chemiczna maksyma, warta zapamiętania.
Po trzecie: reakcje jonowe w wodzie są zazwyczaj szybkie, a w przypadku jonów H+ i OH- reakcja ich łączenia jest bardzo szybka i energetycznie bardzo korzystna. Jony wodorowe są praktycznie natychmiast usuwane z roztworu, co powoduje rozpuszczenie co raz to nowych ilości słabego i słabo rozpuszczalnego kwasiku.


14 gru 2020, o 19:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..