Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Reakcja etenu z manganianem(VII) potasu - róźne środowiska 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 lis 2021, o 18:42
Posty: 1
Post Reakcja etenu z manganianem(VII) potasu - róźne środowiska
Drodzy Chemicy,

W zeszłym tygodniu mieliśmy w szkole alkeny. Pokrótce omówiliśmy temat reakcji etenu z manganianem(VII) potasu w środowisku obojętnym. Zrobiliśmy też reakcje redoks i wyglądają one tak:

2 MnO4- + 3 CH2=CH2 + 4 H2 O -> 2 MnO2 + 3 CH2OH-CH2OH + 2 OH-

Nie rozmawialiśmy jednak o tym, co dzieje się w środowisku kwaśnym lub zasadowym. Wyszukałam to w Google, ale nigdzie tego nie znalazłam. Więc po prostu założyłam, że produkt to nadal glikol etylenowy. Czemu? Ponieważ gdy manganian reaguje z innym reduktorem, na przykład SO32-, ten odczynnik we wszystkich środowiskach kończy się na SO42-. Dlatego założyłam, że we wszystkich środowiskach eten zamienia się w glikol etylenowy. Czy to prawda?

Zrobiłam też reakcje redoks i wydają się w porządku

w środowisku kwaśnym:
2 MnO4- + 5 CH2=CH2 + 6 H+ + 2H2O -> 2 Mn2+ + 5 CH2OH-CH2OH

w środowisku alkalicznym:
2 MnO4- + CH2=CH2 + 2 OH- -> 2 MnO42- + CH2OH-CH2OH


Czy to prawda, że powtsaje glikol etylenowy? A jeśli nie, co otrzymujemy, gdy eten wchodzi w reakcję z manganianem(VII) potasu w środowisku kwaśnym i zasadowym?


24 lis 2021, o 19:06
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Reakcja etenu z manganianem(VII) potasu - róźne środowis
Reakcje utleniania za pomocą KMnO4 rozmaitych substancji organicznych są same w sobie skomplikowane.
A to z tego względu, że początkowe stadium reakcji redukcji Mn(VII) daje np. Mn(V) lub Mn(VI), który z kolei może się zredukować do Mn(IV), a ten dalej do Mn(III).
Każdy z tych manganów jest utleniaczem, w środowiskach obojętnych/zasadowych produktem końcowym jest MnO2, w kwaśnym jest to Mn(II).
Reakcje zapisane na papierze jako tzw. redoks nie uwzględnia tych stanów pośrednich, tylko początek i koniec. To raz.
Produkt reakcji utleniania zależy od wszystkiego: rodzaju reduktora, stężenia, temperatury, pH.....
Przyjmuje się, że produktem początkowym utleniania alkenów są diole. Oczywiście, diole mogą ulec utlenieniu dalej, poprzez aldehydy, kwasy aż do CO2.
I to jest produkt końcowy przy wyczerpującym utlenieniu etylenu. W warunkach mniej ostrych, z pewnością można wyodrębnić np. kwas szczawiowy. To dwa.

"W zeszłym tygodniu mieliśmy w szkole alkeny. Pokrótce omówiliśmy temat reakcji etenu z manganianem(VII) potasu w środowisku obojętnym. Zrobiliśmy też reakcje redoks i wyglądają one tak:
2 MnO4- + 3 CH2=CH2 + 4 H2 O -> 2 MnO2 + 3 CH2OH-CH2OH + 2 OH-"
Zauważ, że reakcja generuje jony OH-. Czyli już na samym początku reakcja przestaje przebiegać w środowisku obojętnym, a przebiega dalej w środowisku zasadowym.
To taki chemiczny niuans, z którego warto zdać sobie sprawę.


25 lis 2021, o 01:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..