Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Nazewnictwo estrów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 20 sie 2017, o 23:58
Posty: 1
Post Nazewnictwo estrów
To chyba trochę utrudnianie sobie życia na siłę, ale chciałbym się dowiedzieć, jak postrzegacie tę kwestię. Chodzi o nazewnictwo estrów, których nazwy budowane są, naturalnie, według wzoru "karboksylan alkilu" (pomijam kwasy nieorganiczne).

Koniec końców - atom tlenu w estrze (ten spoza grupy karbonylowej, oczywiście) pochodzi od alkoholu, a nie od kwasu. Czy w takim razie nie byłoby bardziej zasadne nazywanie estrów "alkoksylanami acylów"?

Rozumiem, że estryfikacja (zresztą jak większość reakcji w chemii organicznej) nie zachodzi w sposób "A+B=C", a w obliczu karbokationów i paru produktów przejściowych swoje rozważania mogę sobie wsadzić gdzieś. Ale idąc tym tropem nie ma również powodu, dla którego mielibyśmy estry nazywać "karboksylanami alkilów".

Jedyne uzasadnienie, jakie mi przychodzi do głowy, to pozostawienie tradycyjnych, zakorzenionych nazw, nadanych estrom jeszcze wtedy, gdy nie znano molekularnych aspektów estryfikacji.


20 sie 2017, o 23:59
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Nazewnictwo estrów
TA I ZMIEN NAZWY OKOŁO MILIONa zwiazków :)


8 gru 2017, o 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 mar 2023, o 21:17
Posty: 1
Post Re: Nazewnictwo estrów
A zadam inne pytanie:

Jakie są zasady (i gdzie znaleźć reguły?) nazewnictwa estrów (i eterów).
Np. trafiłem na kilka nazw jak: siarczek dwumetylu (to akurat tioeter), siarczan dwuetylu, siarczan dwumetylu, pirowęglan dwuetylu itd. Jednak takie nazewnictwo jest dość rzadkie (lecz nie dotyczy tylko starych publikacji, również nieraz nowych) w stosunku do poniższego (di- itp.).
To są nazwy jakie? stare? (nie)prawidłowe obecnie?
Chyba powinno się pisać ...dimetylu, dietylu, tri- (a nie trój-) itd., czy tak? Sam już nie pamiętam dokładnie, ale chyba uczono mnie tylko tej ostatniej wersji (czyli przedrostki bodajże greckie). Jak to jest?

Znalazłem tylko to http://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatu ... aj%C4%85ce i http://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatu ... organiczna . "Według niektórych autorów, ze względu na ugruntowane nazwy tradycyjne, dopuszcza się stosowanie przedrostków polskich" - to chyba jednak nie wyjaśnia, aby stosowanie nazwy np. siarczan dwumetylu było na tyle tradycyjne, że uzasadnione. Czy się mylę?


24 mar 2023, o 21:43
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Nazewnictwo estrów
Segu napisał(a):
A zadam inne pytanie:

Jakie są zasady (i gdzie znaleźć reguły?) nazewnictwa estrów (i eterów).
Np. trafiłem na kilka nazw jak: siarczek dwumetylu (to akurat tioeter), siarczan dwuetylu, siarczan dwumetylu, pirowęglan dwuetylu itd. Jednak takie nazewnictwo jest dość rzadkie (lecz nie dotyczy tylko starych publikacji, również nieraz nowych) w stosunku do poniższego (di- itp.).
To są nazwy jakie? stare? (nie)prawidłowe obecnie?
Chyba powinno się pisać ...dimetylu, dietylu, tri- (a nie trój-) itd., czy tak? Sam już nie pamiętam dokładnie, ale chyba uczono mnie tylko tej ostatniej wersji (czyli przedrostki bodajże greckie). Jak to jest?

Znalazłem tylko to http://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatu ... aj%C4%85ce i http://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatu ... organiczna . "Według niektórych autorów, ze względu na ugruntowane nazwy tradycyjne, dopuszcza się stosowanie przedrostków polskich" - to chyba jednak nie wyjaśnia, aby stosowanie nazwy np. siarczan dwumetylu było na tyle tradycyjne, że uzasadnione. Czy się mylę?

Najnowszy kalendarz chemiczny tam znajdziesz prawidłowe nazewnictwo związków chemicznych.


25 mar 2023, o 06:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..