Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Zapachy estrow 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post Zapachy estrow
Czy wiecie moze jakie estry dobrze pachna np.
Maslan etylu - banan
Octan etylu - gruszka
Jak znacie jeszcze jakies inne to podajcie. Przyda mi sie to jak bede robic mydlo


1 gru 2005, o 10:45
Zobacz profil
Post 
octan benzylu - brzoskwinie
octan oktylu - pomarańcze


1 gru 2005, o 11:48
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Czy octan etylu rzeczywiscie pachnie gruszka?


1 gru 2005, o 12:47
Zobacz profil
Post 
Jakoś owocowo tak pachnie, ale dokładnie nie pamiętam, czy mi się z gruszką kojarzył :wink:


1 gru 2005, o 12:56
Post 
Elmo napisał(a):
Czy octan etylu rzeczywiscie pachnie gruszka?


Tak, ale nie taką prawdziwą, jakiś syntetyczny jest ten zapach, czegoś mu brakuje. BTW w ilościach do testów organoleptycznych można go łatwo zsyntetyzować (ucieknie z naczynia i będzie czuć) ze spirytusu (nie powinien być zbyt stężony, ale czysty) wykorzystując H2O2 albo NaBO3 i katalityczną ilość jodu.


1 gru 2005, o 14:13
Post 
Piter napisał(a):
octan etylu-pomarańczy

Octan etylu nie ma zapachu pomarańczy :wink:

PS. Prośba do modów o skasowanie poprzedniego posta.


1 gru 2005, o 14:32
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
a mnie octan butylu kojarzy się z gruszkami, a nie z bananami :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


1 gru 2005, o 16:04
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Naprawdę octan etylu jest ostatnim estrem który bym podejrzewał o zapach owocu... ;P


1 gru 2005, o 18:36
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
octan etylu ma zapach owocowy, ale trudny do konkretnego określenia, grunt że ladny zapach 8)
A ciekawy zapach ma salicylan metylu: liści przęśli skrzypowatej, nie będę tego zapachu do czegoś porównywał, najlepiej niech każdy zaiteresowany sam sobie to zrobi i sprawdzi :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


1 gru 2005, o 18:47
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Antranilan metylu- zapach winogron.
Maślan izopentylu- zapach gruszek.
Octan benzylu- zapach jaśminu.
Octan izobutylu- zapach owoców.
Octan propylu- zapach gruszek.

Próbowaliśmy w szkole. Bardzo ładne zapachy.


1 gru 2005, o 19:18
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
A ja ilekroć otworzę butlę z octanem etylu cz.d.a. to dla mnie to śmierdzi jak zmywacz do paznokci, a nie jakaś gruszka czy jabłko:P


2 gru 2005, o 16:07
Zobacz profil
Post 
Bo octan etylu jest uzywany jako zmywacz do paznokci :wink: .

Jedyny ester jaki dotychczas robiłem i wiem jak to śmierdzi :P


2 gru 2005, o 16:24
Post 
Stwierdziłam to samo, ale mnie wyśmiali :roll: Czy można to jakoś wyjaśnić, dlaczego Tym którzy to robili wychodzą gruszki, a w butelce jest zmywacz ?? Może dlatego, że rozkłada się pod wpływem wody ma kwas octowy i etOH ??


2 gru 2005, o 16:24
Post 
Mgliście sobie kojarze, że odbiór zapachów niektórych estrów u człowieka jest uzależniony od obecności lub nie jakichś genów, co może tłumaczyć takie rozbieżności. Ale nie wydaje mi się, żeby tak było z AcOEt. Opinie wszystkich, które dotychczas widziałem nt tego, były zgodne: coś a'la gruszka, ale nie do końca. Pierwszy raz, szczerze mówiąc, widzę, żeby ktoś w ogóle tego zapachu nie czuł...


2 gru 2005, o 18:01
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Chyba juz sie domyslilem, dlaczego.
Zalezy od stezenia pewnie, jak zrobimy octan etylu w probowce to bedzie pachnial gruszkami czy tam jablkami bo jest w malym stezeniu, a w duzym sie robi zmywacz:)
Tak samo jak indol pachnie w małym stężeniu jaśminem, skatol różą, a obydwa te związki w dużym stężeniu mają zapach, hm, kupy :)

Zmienność osobnicza pewnie też ma jakieś znaczenie, bo np. mi prawie w ogóle nie przeszkadza zapach chloru, kiedy niektórzy już przy małym stężeniu uciekają gdzie pieprz rośnie;)


2 gru 2005, o 18:30
Zobacz profil
Post 
niemożliwe, żeby w butelkach była mieszanina kwasu octowego i EtOH - robiłem sobie go, ładnie oddzielił sie od wody, rozdzieliłem, odwodniłem i waliło zmywaczem - poczytajcie z resztą co pisze na zmywaczu :P


2 gru 2005, o 18:33
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Eh, sprawdzilbym te moja hipoteze ze stezeniem, ale butla z octanem etylu stoi w szkole, a w domu mi sie skonczyl niesmierdzacy EtOH ;)
Coz, bede sie musial wybrac do jakiejs mety znajomej celem zanabycia odczynnikow troche:)


2 gru 2005, o 19:17
Zobacz profil
Post 
Octan oktylu ma zapach pomarańczy a nie etylu, poprawiłem błąd.


2 gru 2005, o 20:21
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
kropla napisał(a):
A ja ilekroć otworzę butlę z octanem etylu cz.d.a. to dla mnie to śmierdzi jak zmywacz do paznokci, a nie jakaś gruszka czy jabłko:P


Wiele czystych estrów dosłownie śmierdzi, a ładnie pachną gdy jest ich niewielka ilość w powietrzu, w końcu gruszki pachną delitatnie, a octan butylu gdy komuś dam powąchać to również twierdzi że to śmierdzi jak zmywacz do paznokci, zresztą octan butylu i amylu to rozpuszczalniki w lakierach caponowych. Aromatu do ciasta też daje się tylko troszeczkę, prawda?????

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


2 gru 2005, o 21:23
Zobacz profil
Post 
A to swoją drogą. Spróbujcie rozcieńczać jakieś estry, to na pewno zmieni się zapach. W tym wypadku kropla ma rację.


2 gru 2005, o 22:38
Post odp.
Jesli octan etylu pachnie wam gruszka to straciłem węch,nigdy tak nie pachniał i niebędzie pozatym by wydobyć zapach przypominajacy naturalny konieczne jest mieszanie estrow bo bez tego osiagalne sa tylko nie liczne lub lekko podobne zapachy np.octan amylu daje zapach cukierków,landrynek zmieszny w proporcji 1x2 z octanem oktylu całość przypomina zapach lawendy,bardziej bogate wrażenia zapachowe dają wyższe alkohole .
eko.


3 gru 2005, o 00:52
Post Re: odp.
eko osiem napisał(a):
bardziej bogate wrażenia zapachowe dają wyższe alkohole .
eko.



Lub wyższe estry. Co do niskich estrów (oczywiście nie tylko niskich), to w dużej mierze zależy od stężenia, no i oczywiście mieszania (metody przemysłowe otrzymywania kompozycji zapachowych). Natomiast, faktycznie, jak się bezpośrednio wącha zawartość butelki z octanem etylu, to zapach średnio przyjemny.


3 gru 2005, o 11:01
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2005, o 22:57
Posty: 20
Lokalizacja: ze wschodu
Post 
jeśli octan etylu pachnie gruszkami, to ja jestem święty turecki. używam tego na codzień (c.d.a. do zatruwania owadów) i wiem jak wali. na pewno nie owocami! i uważajcie z wdychaniem różnych substancji, róbcie to krótko i w niewielkich "porcjach", bo jak dojdziecie do amin, to może byc nieciekawie przy zapachu migdałów :wink: a od siebie dodam:
maślan butylu-zapach ananasa
octan izoamylu-zapach bananów

_________________
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy!!
Prymus, rzuc no pepitę!
...a w kaskadzie krzepniecia krwi wystepuje min. protrombulina i fibrogen :)


9 gru 2005, o 08:34
Zobacz profil
Post 
waski98 napisał(a):
jeśli octan etylu pachnie gruszkami, to ja jestem święty turecki. używam tego na codzień (c.d.a. do zatruwania owadów) i wiem jak wali. na pewno nie owocami!


Może ja jestem jakiś dziwny, ale jak się odkręci butelke i stoi od niej dosyć daleko, to zapach jest naprawdę przyjemny :)

Ja używam na pewno nie codziennie, ale chociażby w poniedziałek był w robocie więc...


9 gru 2005, o 19:20
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Odczuwanie zapachów jest cechą osobniczą ale nikomu ze znajomych zapach octanu etylu nie kojarzył się z owocami tylko ze zmywaczem do paznokci.
Octan n-pentylu w rozcieńczeniu pachnie jak gruszki lub (jak twierdzą niektórzy) jabłka.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


15 gru 2005, o 00:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..