Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
chlorek acetylu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Gdybym miał wiecej czasu to może bym ten pdf znalazl, ale zrozumcie, niestety musze pracowac, mam żadko dostęp do komputera i poza tym niedługo już prawdopodobnie będe kończył z internetem. W każdym razie dzięki za informacje.
Pzdr.


28 mar 2007, o 19:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Z chlorkiem sulfurylu też musi dać radę. W książce "Nowoczesne kompendium chemii" na str.655 jest wymieniony chlorek sulfurylu jako jeden z preparatów używanych do otrzymywania CH3COCl.
Być może nie trzeba było tego destylować tylko pogotować pod chłodnicą zwrotną, ostudzić i poczekać aż się rozwarstwi (o ile CH3COCl jest nierozpuszczalny w H2SO4). Jak zdobędę chlorek sulfurylu to na pewno spróbuję, bo mi na razie leży w domu lodowaty kwas octowy.
Pozdr.


4 kwi 2008, o 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:19
Posty: 3
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Post 
Zastanawiam sie na jakiego pieronka chcecie na siłe zmusic do reakaci chlorek sulforylu z kwasem octowym (przecież to nie zajdzie) nie lepiej z bezwodnym octanem sodu tak ładniej aż prosi sie o reakcje 2CH3COONa + SO2CL2 = 2CH3COCL + Na2SO4 a jak da sie wiecej octanu sodu to i moze bezwodnik octowy uzyskamy za jednym zamachem . W internecie i w książkach własciwie nie ma żadnych informacji na temat zastosoawań chlorku sulforylu (chodzi mi o przykłady reakcji chemicznych do czego i z czym reaguje i co mazna za pomoca jego uzyskać ) gdzie niegdzie tylko jednym zdaniem mozna przeczytac ze moze być stosowany do wytwarzania bezwodnika ( ale widze że jest to temat tabu jezeli chodzi o wytworzenie go wlasnie z tego ustrojstwa SO2CL2)


19 mar 2011, o 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2021, o 16:15
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Post Re: chlorek acetylu
Polaczyc sucha trojszyjna kolbe o poj. 250 ml z nasadka destylacyjna, chlodnica i wkraplaczem. Jako odbieralnik uzyc 250 mililitrowej kolby kulistej polaczonej z chlodnica przy pomocy nasadki z tubusem prozniowym. Uzyc nasadki z tubusem prozniowym do zmontowania pochlaniacza gazu za pomoca gumowego wezyka przymocowanego do rurki suszacej z bezw. CaCl2, ktory wchodzi do odwroconego lejka zawieszonego nad zlewka z woda. Ten wazny etap montazu sluzy zabezpieczeniu destylatu przed woda podczas absorpcji HCl wydzielajacego sie w procesie reakcji.
Umiesic 54 g (52 ml) lodowatego kwasu octowego w trojszyjnej kolbie, zamknac korkiem i dodac powoli przez wkraplacz 46 g (29 ml) trichlorku fosforu. Ochlodzic kolbe przez zanurzenie w lazni wodnej. Wymieszac dokladnie reagenty i po odstawieniu mieszaniny na 10 minut, podgrzac laznie wodna do 40-50*C i utrzymywac ja w tej temperaturze przez 30 minut, od czasu do czasu obracajac kolbe. Podczas ogrzewania ciecz zwykle rozdziela sie na dwie warstwy. Gorna warstwe tworzy chlorek acetylu. Oddestylowac chlorek acetylu przez ogrzewanie lazni wodnej do wrzenia i utrzymywac ja w tej temperaturze tak dlugo az bedzie przechodzic jakakolwiek ciecz. Syropowata pozostalosc w kolbie destylacyjnej to kwas fosforawy, ktory nalezy wyrzucic. UWAGA: Nie wolno przegrzewac mieszaniny reakcyjnej, poniewaz prowadzi to do powstania fosfiny, ktora moze ulec samozaplonowi w kontakcie z powietrzem. Do destylatu dodac dwie krople lodowatego kwasu octowego, aby zniszczyc mieszanine bezwodnikow fosforooctowych, ktora powodowalaby powstanie zmetnienia podczas stania. Przedestylowac ponownie chlorek acetylu z aparatury zestawionej jak uprzednio, z tym ze zamiast wkraplacza zamontowac termometr. Zebrac oddzielnie do suchego odbieralnika frakcje wrzaca w 50-56*C i przeniesc ja do suchej butelki ze szklanym korkiem. Chlorek acetylu atakuje korki drewniane i gumowe. Wydajnosc wynosi 44-56 g.


16 paź 2021, o 13:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..