Krystalizacja, a pH roztworu

Inorganic chemistry. Tematy z zakresu chemii nieorganicznej.

Moderator: #Chemia

Krystalizacja, a pH roztworu

Postprzez mrtimelord007 » 19 mar 2017, o 00:27

Witam wszystkich forumowiczów :D
Mam do Was krótkie i proste pytanko. Czy w zależności od pH roztworu z którego zamierzamy wykrystalizować jakąś sól (np K2SO4 z zakwaszonego roztworu tej soli) zmienia się wydajność krystalizacji? Osobiście wydaje mi się, że nie, ale pewny nie jestem, więc wolę się spytać, kogoś bardziej doświadczonego.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Wiem, że nic nie wiem.
mrtimelord007

Re: Krystalizacja, a pH roztworu

Postprzez kno3 » 22 mar 2017, o 21:36

Jeśli zakwaszasz tym samym kwasem z którego powstała sól, to wydajność może wzrosnąć -> mniej soli będzie rozpuszczalne w roztworze, popatrz na iloczyn rozpuszczalności. Zakwaszenie może wymagane, aby uzyskać ładne kryształy w przypadku soli metali, których wodorotlenki są trudnorozpuszczalne. Należy uważać w przypadku soli kwasów wieloprotonowych, w przypadku przesadnego zakwaszenia mogą też powstać kwaśne sole jak KHSO4, czy KH2PO4 (który swoją drogą polecam, ładne kryształy uzyskałem, teraz czekają, aż zdobędę laser Nd-YAG)
kno3

Re: Krystalizacja, a pH roztworu

Postprzez mrtimelord007 » 23 mar 2017, o 18:40

Dzięki za pomoc.

Krótki offtop, żeby nie zakładać nowego tematu.
Spodobały mi się kryształki KH2PO4 i mam krótkie pytanie - czy można go otrzymać według tej reakcji?
KOH + H3PO4 -> KH2PO4 + H2O

Z góry dziękuję
Wiem, że nic nie wiem.
mrtimelord007

Powrót do Chemia Nieorganiczna