Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Proste pytanie 
Autor Wiadomość
Post Proste pytanie
Witam wszystkich. Jestem studentem mikroelektroniki i dotychczas nie przywiazywalem wielkiej wagi do mojej znajomosci chemii, czy to w szkole sredniej, gdzie byla ona na zenujacym poziomie, czy tez na poczatku moich studiow. Moj kierunek jednak zmusil mnie do zmiany podejscia i nadrabiania zaleglosci, mozna nawet powiedziec, ze zaczalem od poczatku. Jak to zwykle bywa, pojawily sie pytania, na ktore mam nadzieje znalezc odpowiedz wsrod grona starszych i doswiadczonych kolegow na tym forum, tak wiec kto moze wspomoc wiedza, temu bede wdzieczny. Moje pierwsze pytanie dotyczy reakcji wodoru z tlenem. Zastanawiam sie, dlaczego podczas reakcji laczenia wydziela sie spora ilosc energii? przeciez w tym przypadku hybrydyzacji orbitali nie towarzyszy przejscie elektronow na nizsze poziomy, a wrecz przeciwnie: lepiej usytuowane energetycznie elektrony atomow wodoru zajmuja pozycje w atomach tlenu na poziomach wymagajacych wiekszej energii. Wnioskuje zatem, ze aby taka reakcja zaszla, nalezaloby dostarczyc energie do wodoru, aby wypompowac elektron na wyzszy poziom niz 2p4 w atomie tlenu, po czym moglby on zredukowac energie tworzac wiazanie na korzysniejszym energetycznie poziomie w atomie tlenu, tworzac tym samym wiazanie jonowe wodor-tlen. Czy mam racje? Czy dlatego nalezy podgrzac mieszanine gazow tlen-wodor, aby doszlo do reakcji? Czy uwalniana energia jest rowna roznicy energii dostarczonej do wodoru minus zmiana energi elektronu po reakcji?

Zyczliwych prosze o pomoc i/lub ewentualne wskazanie ciekawej i dobrze napisanej literatury.


5 gru 2005, o 19:45
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Myślę że twoje pytanie nie jest poprawnie sformułowane. Reakcji tlenu z wodorem towarzyszy wydzielanie energii, więc w wodzie elektrony na pewno znajdują się na korzystniejszych poziomach energetycznych niż w swoich cząsteczkach. Nie znam się na kwantówce, ale sprawdź jeszcze raz dokładnie swoją tezę. Gdyby była ona prawdziwa, to woda wybuchałaby tworząc wodór i tlen, a nie odwrotnie... :?

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


6 gru 2005, o 01:30
Zobacz profil
Post 
Tak, zresztą w tym wypadku doskonale sprawdza się reguła dubletu i oktetu.


6 gru 2005, o 13:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2003, o 14:57
Posty: 23
Lokalizacja: z przypadku :)
Post 
Atom tlenu w cząsteczce wody ulega hybrydyzacji typu sp3, czyli następuje uśrednienie energii orbitali 2s i 2p, w wyniku czego powstają 4 orbitale typu t o mniejszej energii niż wyjściowe. Druga sprawa to o czym wspominał już Chosen reguła dubletu i oktetu elektronowego, atomy dążą do osiągniecia najbardziej trwałej konfiguracji najbliższego gazu szlachetnego. Trzecia sprawa to energia która wydziela się w czasie reakcji. Wydaje mi się, że jest to energia powinowactwa elektronowego.

_________________
Pamiętaj, że przyszedłeś na świat bez części zamiennych.


6 gru 2005, o 17:37
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Enclave napisał(a):
Atom tlenu w cząsteczce wody ulega hybrydyzacji typu sp3, czyli następuje uśrednienie energii orbitali 2s i 2p, w wyniku czego powstają 4 orbitale typu t o mniejszej energii niż wyjściowe.


Hybrydyzacja nie ma tu nic do rzeczy dlatego że jest ona zabiegiem czysto matematycznym "wymyślonym" w celu opisania geometrii orbitali molekularnych. W rzeczywistości coś takiego jak hybrydyzacja nie istnieje - to jest tylko model.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


15 gru 2005, o 01:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..