Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
NaO2 strukturalnie 
Autor Wiadomość
Post NaO2 strukturalnie
Mam problem... niedawno "wpadł mi w ręce" ponadtlenek sodu (NaO2) i chciałem go ładnie przedstawić strukturalnie, ale nie udało mi się. Proszę o pomoc :). Z definicji podtlenków powinien mieć mostek tlenowy, ale jak się do tego przyłącza jednowartościowy sód? :?


19 wrz 2005, o 16:16
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Zajrzyj tutaj - KO2 analogicznie do NaO2 - http://forum.chemik.vitnet.pl/viewtopic ... 8&start=25

P2O5 - nie, nie można, chyba że jakiś dimer, ale realnie to wygląda tak jak w linku...

_________________
Obrazek


19 wrz 2005, o 16:22
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
skasowany...


Ostatnio edytowano 19 wrz 2005, o 16:43 przez P2O5, łącznie edytowano 1 raz



19 wrz 2005, o 16:31
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
a gdzie ci ktoś napisał że można to tak zapisać ??
KO2 to wzór ponadtlenku, więc jakim cudem może zawierać O-O-O-O ???

_________________
Obrazek


19 wrz 2005, o 16:35
Zobacz profil
Post 
Sorki, za ten temat - nie zauważyłem tego o KO2.

A co do łączenia tych O-O-O-O to chyba tworzy się potrójny mostek tlenowy :). Teoretycznie czemu nie ?


19 wrz 2005, o 19:16
Post 
Mick napisał(a):
Sorki, za ten temat - nie zauważyłem tego o KO2.

A co do łączenia tych O-O-O-O to chyba tworzy się potrójny mostek tlenowy :). Teoretycznie czemu nie ?
... trzeba bylo by obliczyc energie 2*O-O[-] i O-O-O-O[2-](teoretycznie) i je porownac ... teoretycznie jest to mozliwe , ale termodynamicznie wydaje mi sie ze poprostu ten mostek jest nietrwaly i by dysocjowal juz w bardzo niskich Temp. na dwa jony ponadtlenkowe *O-O[-] z niesparowanym elektronem(tworzac pseudo-anionorodnik) ...


19 wrz 2005, o 19:24
Post 
Gdzieś mi się o uszy obiło, ale nie jestem pewien czy czegoś nie przekręce, ale tlen w warunkach laboratoryjnych przez krótki okres czasu może mieć postać cząsteczki o wielu atomach (wiadomość nie sprawdzona, tak tylko coś mi utkwiło, że ktoś coś takiego "wykombinował") :wink:

Zakładawszy, że to prawda możemy stwierdzić, że mostki tlenowe mogły by występować jeden po drugim... chodź z pewnością rozpadły by się szybko. :)


19 wrz 2005, o 19:29
Post 
... nietrwalosc mostkow tlenowych jest spowodowana brakiem orbitali d na powloce walencyjnej tlenu i bardzo silnym wiazaniem pi-P .Siarka natomiast posiada orbitale d i wiazanie pi-P jest slabsze ze wzgledu na podwyzszenie ich energi przez orbital 3d ... w zwiazku z czym jest mozliwosc tworzenia naturalnych zwiazkow lancuchowych siarki , a juz nie wspominajac o odmianie alotropowej S8 ...

PS ... sa wzmianki w literaturze o odmianie alotropowej O4 majaca budowe pierscieniowa , wystepujacej wcieklym i stalym tlenie , ale ze wzgledow wyzej wymienionych jest on nie trwala ...


19 wrz 2005, o 20:18
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post NaO2 strukturalnie
Na-O-O'Wzór ten powinien być łamany pod pewnym kątem prze drugim at. tlenu.W mostku tlenowym występuje przeniesienie ładunku dlatego to jedno wolne ''wiązanie'' jest przeniesione na pozostały fragment cząsteczki w tym akurat związku.Taka jest natura ponadtlenków.Poza tym występują jeszcze ozonki.Ozonek potasu ma wzór KO3!

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


17 gru 2005, o 22:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..