Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Mangan z baterii 
Autor Wiadomość
Post Mangan z baterii
Cz próbowaliście kiedyś odzyskiwać mangan z baterii? Szczególnie R20 i R14 (nie alkaliczne) zawierają przecież dużo tego pierwiastka w postaci MnO<sub>2</sub>.


29 wrz 2005, o 18:55
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post .......
No gdzies bylo takie doswiadczenie, przez aluminotermie... a skoro tego MnO2 jest tak duzo to tylko przeplukac woda zeby wymyc sole wysuszyc reszte zmieszac z pylem Al (w odpowiednich proporcjach dobrac doswiadczalnie..;) podpalic od wstazki Mg i gotowe;)


29 wrz 2005, o 19:31
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
Szkoda czasu na otrzymywanie MnO2 z baterii, chyba że jako "sztuka dla sztuki" czy dla zabawy. To czarne w środku to mieszanka MnO2+C+duża ilość nierozpuszczalnych soli Zn i Mn. Oddzielenie Mn od Zn nie jest takie proste, czyba że na gramową skalę lub wykorzystując okrężne i pracochłonne metody np: przeprowadzenie Mn i Zn w sole, następnie strącenie Mn(+2) w postaci MnO2*H2O za pomocą KMnO4.
Chyba że ktoś ma jakis "patent" na wydzielanie czystego MnO2 z bateryjnego węgielka....


29 wrz 2005, o 20:13
Zobacz profil
Post 
... wsumie nie jest trudno odzielic Mn od Zn , wystarczy przeprowadzic je do roztworu w postaci Mn2+ i Zn2+ , dodac nadmiar roztworu NH3 i H2O2 mangan bedzie w postaci MnO2(osad do odsaczenia) , a cynk skompleksowany w roztworze :wink: ...

PS ... chyba alkaliczne baterie zawieraja duzo wiecej Mn w postaci MnO2 ...


29 wrz 2005, o 20:31
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ..........
Acetate tez tak mi sie wydaje jak kiedys rozwalalem alkaliczna to tam byl brazowa rurka bardzo zbita (sadze ze praktycznieczystego MnO2) i w to wbity gwozdz cynkowy i ogolnie w tej rurce MnO2 byla jakas zasada (sliskie w dotyku...) pod cisnieniem. heh;)


29 wrz 2005, o 21:20
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
MnO2 mozna otrzymac bardzo łądnie w reakcji KMnO4 z NH3 aq

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


30 wrz 2005, o 18:24
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ..........
no tak tylko ze KMnO4 troche kosztuje a zuzyte baterie mozna miec zadarmo.....


1 paź 2005, o 00:10
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
Faktycznie kosztuje Kilogram za 10zł to rzeczywiście majątek a pomyśl ile musisz Baterii rozbroić żeby przynajmniej 0,5kg MnO2 wyszarpać z tego i ile przy tym roboty

_________________
Obrazek


1 paź 2005, o 09:43
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
no i jaką masz czystość ? ... to w tych bateriach to tylko najstarsi gorale wiedzą co jeszcze tam jest dopchnięte :P ... a tu ładnie elegancko ... jak podgrzejesz to reakcja trwa gora 10 minut :P :) i masz Mase MnO2 odsączasz i Heja :)

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


1 paź 2005, o 10:58
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
acetate napisał(a):
... wsumie nie jest trudno odzielic Mn od Zn , wystarczy przeprowadzic je do roztworu w postaci Mn2+ i Zn2+ , dodac nadmiar roztworu NH3 i H2O2 mangan bedzie w postaci MnO2(osad do odsaczenia) , a cynk skompleksowany w roztworze :wink: ...

Szkoda czasu i odczynników na taką zabawę. Kilka razy podchodziłem do takiego wydzielania czystych soli Mn z baterii - naprawdę szkoda czasu.
Robiłem tak i siak, na zimno i na gorąco, na kwaśno i na zasadowo :wink:
Możliwości jest bardzo dużo np. bardzo dokładne wyprażenie "węgielka" z baterii następnie wymycie związków cynku roztworem NaOH(kret). Zostają tyko tlenki Mn i zanieczyszczenia.


6 paź 2005, o 12:58
Zobacz profil
Post 
Ppl, najprościej kupić (1sza zasada leniwego chemika :twisted:). Drogie to nie jest ani podejrzane ani niebezpieczne ani trujące...


6 paź 2005, o 17:27
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
Sękowski w swojej ksiązce opisywał doświadczenie z którego mogliśmy otrzymać NH3, ale w składnikach był salmiek (chlorek amonu) i pisał ze to jest jasna krystaliczna substancja, która znajduje sie w zużytych bateriach rozwaliłem kiedyś paluszka i zamiast jasnej krystalicznej substancji był taki ciemny proszek czy to był salmiak czy dwutlenek manganu

_________________
Farmacja, UM Lublin


23 paź 2005, o 09:21
Zobacz profil
Post 
JoHn miał chyba na myśli salmiak (pewno literówka) i pod wpływem temperaturt rozkłada się on na chlorowodór i amoniak i teraz moje pytanie można by to wykorzystać do produkcji kwasu solnego po prostu gazy odprowadzamy do naczynia z wodą tylko niestety w wodzie będzie się rozpuszczał nie tylko lotny HCL tworząc kwas solny ale także amoniak i powstaje nam NH3 aq + HCL aq jak to teraz rozdzielić?? :roll: niech mnie ktoś porpawi jeśli się pomyliłem (salmiak w każdym ogrodniczym<nawóz :wink: >)


23 paź 2005, o 10:15
Post 
Mnie się zdaje, że to tylko w tych starych bateriach jest. Gdy Sękowski pisał tę książkę to było kawał czasu. Teraz pewnie nie robią takich baterii.


23 paź 2005, o 10:16
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Jeśli jest, to w najtańszych bateriach cynkowo-węglowych (LeClanche). Katoda jest z pręta węglowego otoczonego mieszanką MnO2, węgla i "elektrolitu w postaci amoniaku i chlorku cynku" - może autorzy mieli na myśli NH4Cl. Potem jest papka skrobiowa (separator) i kubek z cynku. Alkaliczne są zbudowane "na odwrót", a elektrolitem jest KOH.


23 paź 2005, o 23:43
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
niech mi ktos powie jak juz zastosuje aluminiotermię ... zmieszam MnO2 z al .... to jak mam potem oddzielic mangan od tlenku al ? :)

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


24 paź 2005, o 08:27
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Mam takie pytanie... Rozkroilem zuzyta baterie. Tylko nie paluszka tylko taka gruba i tam zamiast elektrody weglowej byl taki woreczek z szara mazista substancja :szok: : co to jest? Moj ojciec mowi ze to nikiel, ale nie sadze... Woreczek otaczal oczywiscie tradycyjnie czarny proszek. Rozumiem z poprzednich postow ze proszek ten zawiera NH4Cl, MnO2, sole cynku skrobie i wegiel tak? Ja znalazlem gdzies przepis na otrzymanie z tego gowna wodorotlenek manganu:
1. Proszek rozpusc w wodzie i przesacz
2. Pozostaly osad zalej kwasem siarkowym i podgrzej
3. Po oziebieniu przesacz i dodaj malymi porcjami NaOH/KOH
4. Po zobojetnieniu calego H2SO4 zacznie sie wytracac Mn(OH)2.
I teraz 2 pytania:
Czy ta metode mozna przy tym zastosowac i czy z wododrotlenku da sie otrzymac tlenek przez prazenie go, czyli w taki sposob jak otrzymuje sie MgO z Mg(OH)2?


15 sty 2006, o 18:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..