Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Kryształy 
Autor Wiadomość
Post Kryształy
Zancie jakieś substancje z których można zrobić kryształy. Ze z CuSO4 albo NaCl to wiem.


30 paź 2004, o 16:59
Post 
NaCl nie jest najlepsza solą do hodowli kryształów...
poczytaj na forum chemicznym o "hodowli kryształów wo ośrodku żelowym" :) możesz wychodować kryształy np. "metaliczne" lub soli trudno rozpuszczalnych jak CaCO3 etc...


30 paź 2004, o 17:54
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
zaje****** krysztal wyszedl mi w pozostalosci po otrzymywaniu aminiaku z mieszanin NH4NO3+NaOH=>NaNO3+H2O+NH3^ po zakonczeniu sie wydzielania amoniaku zostawilem to w kolbce na statywie w piwnicy jakiec 14* na jakis miesiac i jak wrocilem to szok :szok: patrze do kolbki a tam taki je****** kryszltal ladniutkie scianki jak w jaskiniach itp ale qrw* nie przelaz prze szyjke kolbki i trza bylo rozpuscic :evil: no ale traz znowu z tego r-r go "reanimuje" zreszta najlepiej krysztaly robic w naczyniach z okraglym dnem wtedy zarodek powstanie tylko jeden akurat na srodku i reszta sie przylonczyjuz to naszego jednego kochaniutkiego i co najwarzniejsze rosnacego krysztalu

CuSO4 (niebieski krysztal po potraktowaniu glukoza robi sie czerowny a jaki efek jak jest pol na pol :wink: ), ZnSO4, saletry, a co do NaCl to tez swietne duze krysztaly wychodza tylko trzeba duuuuzo czasu i w chlodnym miejscu zostawic nap piwnica w zimie :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


30 paź 2004, o 21:49
Zobacz profil
Post 
A co to jest "U-rurka"?


31 paź 2004, o 10:59
Post 
Mogę zrobić roztwór octu i szkła w. i do tego octan sodu ? Powstaną kryształy?


31 paź 2004, o 11:24
Post 
Cytuj:
A co to jest "U-rurka"?

rórka wygięta w kształt litery "U" ... skarbnica wiedzy !! !!


31 paź 2004, o 12:54
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Najładniejsze kryształy wychodzą przez wspólną krystalizację siarczanu glinu z siarczanem potasu.Oto przepis:

Odczynniki:

20 g. siarczanu glinu Al2(SO4)3
5 g. siarczanu potasu K2SO4

Wykonanie:

20 g. Al2(SO4)3 rozpuszczasz w 20 cm3. wrzącej wody.K2SO4 rozpuszczasz w 20 cm3. wrzącej wody. Oba te roztwory mieszasz ze sobą w jednym naczyniu.Po 24 godzinach na dnie masz piękne, duże kryształy.


31 paź 2004, o 22:34
Zobacz profil
Post 
powstaje ałun glinowo potasowy,,,, dodam jeszcze że różne "rodzaje" ałunów można krystalizować "na siebie" ze względu na taką samą strukture kryształu, później można przeciąć kryształem i cieszyc sie np. 3-barwnym kryształem :)


31 paź 2004, o 22:50
Post 
Łodygin napisał(a):
powstaje ałun glinowo potasowy,,,, dodam jeszcze że różne "rodzaje" ałunów można krystalizować "na siebie" ze względu na taką samą strukture kryształu, później można przeciąć kryształem i cieszyc sie np. 3-barwnym kryształem :)
Możesz więcej napisać o tych ałunach? Jakieś przykłady?


1 lis 2004, o 15:07
Post 
chemik89 napisał(a):
Najładniejsze kryształy wychodzą przez wspólną krystalizację siarczanu glinu z siarczanem potasu.Oto przepis:

Odczynniki:

20 g. siarczanu glinu Al2(SO4)3
5 g. siarczanu potasu K2SO4

Wykonanie:

20 g. Al2(SO4)3 rozpuszczasz w 20 cm3. wrzącej wody.K2SO4 rozpuszczasz w 20 cm3. wrzącej wody. Oba te roztwory mieszasz ze sobą w jednym naczyniu.Po 24 godzinach na dnie masz piękne, duże kryształy.

A czy otrzymam K2SO4 działając na KNO3 kwasem siarkowym?


1 lis 2004, o 15:08
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Nie. Otrzymasz kwaśny siarczan potasu, ale nie wiem czy on się do tego nadaje.Siarczan potasu można kupić w ogrodniczym.2 kg. kosztuje ok.6.00 zł.


1 lis 2004, o 16:13
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Aby otrzymać dwukolorowe krzyształy musisz mieć jeszcze ałun chromowo-potasowy.Do jego otrzymania będziesz potrzebował:

Odczynniki:

150 cm3. 33% kwasu siarkowego (VI)
20g. dichromianu potasu
150 cm3. alkoholu etylowego
zlewkę
trójnóg z siatką azbestową
naczynie z lodem i solą.

Wykonanie:

Do zlewki wlewasz kwas siarkowy (VI) i kładziesz na trójnogu.Podgrzewasz.Dodajesz dichromian potasu.Gdy się rozpuści wstawiasz tą zlewkę do naczynia z lodem.Powoli wlewasz alkohol etylowy i mieszasz.Roztwór z koloru pomarańczowego zmieni barwę na zieloną.
Roztwór odstawiasz do krystalizacji.Na drugi dzień otrzymasz piękne, zielone kryształy.

Aby otzrzymać dwukolorowe krzyształy musisz najpierw przygotować nasycony roztwór ałunu glinowo-potasowego.Zawieszasz w nim nitkę.Gdy po kilku dniach powstanie duży kryształ, osuszasz go i wkładasz do nasyconego roztworu ałunu chromowo-potasowego.Robisz tak kilka razy na przemian.Po kilkunastu dniach hodowania otrzymasz piękny dwukolorowy kryształ.


1 lis 2004, o 16:42
Zobacz profil
Post 
Zkąd wezmę dichromian potasu?


1 lis 2004, o 17:47
Post 
ze spożywszego :roll:


1 lis 2004, o 18:13
Post 
Jak chcesz ja mam trochę dichromianu potasu(cz.d.a.) :wink: ,właściwie sam nie wiedziałem co z nim zrobić ale teraz widzę coraz większe zastosowanie 8) .
Jakby co zagadaj na gg :wink:


1 lis 2004, o 18:28
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Dichromian potasu zamówisz na stronie chemik.aip.pl. Jest on bardzo tani, 200 g. kosztuje 8.00zł. Wysyłają pocztą. Oto ich numer tel.322867373 lub 322818130.


2 lis 2004, o 20:07
Zobacz profil
Post 
Łodygin napisał(a):
ze spożywszego :roll:
Ale pierdoły opowiadasz, aby zaśmieciłeś dyskusję.


3 lis 2004, o 22:06
Post 
Cytuj:
Łodygin napisał:
ze spożywszego
Ale pierdoły opowiadasz, aby zaśmieciłeś dyskusję.

kórwa... po pierwsze to nie ja zaśmiecam tylko ty... bo to nie jest dział do tego typu żeczy np. gdzie kupie to czy tamto...
po drugie już kilkakrotnie podałem ci lkinki do np. sklepów. ! google, search, oraz do działu SKLEP !!
http://malutki.vitnet.pl/viewforum.php?f=20
WIEDZA


3 lis 2004, o 22:19
Post 
Po pierwsze to nie chciałem zaczynać nowego tematu. A tak wogule to nikomu nie przydała się twoja informacja o sklepie spożywczym. :evil:


4 lis 2004, o 17:31
Post 
chemik89 napisał(a):
Aby otrzymać dwukolorowe krzyształy musisz mieć jeszcze ałun chromowo-potasowy.Do jego otrzymania będziesz potrzebował:

Odczynniki:

150 cm3. 33% kwasu siarkowego (VI)
20g. dichromianu potasu
150 cm3. alkoholu etylowego
zlewkę
trójnóg z siatką azbestową
naczynie z lodem i solą.

Wykonanie:

Do zlewki wlewasz kwas siarkowy (VI) i kładziesz na trójnogu.Podgrzewasz.Dodajesz dichromian potasu.Gdy się rozpuści wstawiasz tą zlewkę do naczynia z lodem.Powoli wlewasz alkohol etylowy i mieszasz.Roztwór z koloru pomarańczowego zmieni barwę na zieloną.
Roztwór odstawiasz do krystalizacji.Na drugi dzień otrzymasz piękne, zielone kryształy.

Aby otzrzymać dwukolorowe krzyształy musisz najpierw przygotować nasycony roztwór ałunu glinowo-potasowego.Zawieszasz w nim nitkę.Gdy po kilku dniach powstanie duży kryształ, osuszasz go i wkładasz do nasyconego roztworu ałunu chromowo-potasowego.Robisz tak kilka razy na przemian.Po kilkunastu dniach hodowania otrzymasz piękny dwukolorowy kryształ.

Dodam tylko że na stronie pochu znalazłem informację odnośnie dichromianu potasu: "Może powodować raka w następstwie narażenia drogą oddechową. Może powodować dziedziczne wady genetyczne. Również działa szkodliwie w kontakcie ze skórą. Działa toksycznie po połknięciu. Działa bardzo toksycznie przez drogi oddechowe. Działa drażniąco na drogi oddechowe i skórę. Ryzyko poważnego uszkodzenia oczu. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skóra,. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym." - to tak dla bezpieczeństwa, i raczej nie będe robić tych kryształów.


8 lis 2004, o 19:02
Post 
Czym przyciąć kryształ, żeby się nie rozwalił? Wyszlifować jakoś?

Apropo dichromianu, to pracuj w rękawicach i masce gazowej, a nic ci nie będzie.


8 lis 2004, o 22:45
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, ałuny są to siarczany będące solami 2 kationów np. NaKSO4 - w miejsce np jednego z atomów sodu w Na2SO4 podstawia się atom potasu i już mamy ałun sodowo potasowy.....

Co do dichromianu, to nie jest on aż tak strasznie niebezpieczny - nie jest zbyt lotny, więc nic ci nie będzie jeśli nie połkniesz kryształka lub "sztachniesz" się nim.... A realnie można go kupić tanio w spożywczym, jest używano bodajże jako konserwant (nie jestem pewien)...

A już na koniec, dodam, że ciekawe kryształki można mieć z heksacyjanożelazianu potasu - pomarańczowo żółtawe wychodzą, tylko trzeba uważać, gdyż związek jest dość mocno trujący....

_________________
Obrazek


9 lis 2004, o 00:18
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
o.r.s. napisał(a):
Hmm, ałuny są to siarczany będące solami 2 kationów np. NaKSO4 - w miejsce np jednego z atomów sodu w Na2SO4 podstawia się atom potasu i już mamy ałun sodowo potasowy


No nie do końca - ałuny są szczególnym przypadkiem soli podwójnych. Są to uwodnione podwójne siarczany metali, z których jeden występuje w postaci kationu trójwartościowego (np. Al3+, Cr3+, Fe3+), a drugi jest kationem jednowartościowym (K+, Na+, NH4+). Ogólny wzór ałunów to: Me2SO4*Me2(SO4)3*24H2O lub forma skrócona MeMe(SO4)2*12H2O.
Nazwa ałuny pochodzi od ich najpopularniejszego przedstawiciela, czyli ałunu glinowo-potasowego [KAl(SO4)2*12H2O].

I mam prośbę - zanim coś napiszecie sprawdźcie najpierw w książce czy macie rację.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


9 lis 2004, o 10:47
Zobacz profil
Post 
Słuchaj, przecież kryształ z dichromianu jest także trujący, więc na co komu kryształ który jest trujący i ulatniają się z niego niebezpieczne opary ? Jak mieć kryształ to taki który możesz spokojnie obejrzeć, albo komuś pokazać.


9 lis 2004, o 12:33
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Kryształy z dichromianem potasu nie są trujące.A co do jego toksycznych właściwości to chyba przesadzili.


9 lis 2004, o 16:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..