Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Kryształy 
Autor Wiadomość
Post 
chemik89 napisał(a):
Kryształy z dichromianem potasu nie są trujące

Pisze że substancja jest toksyczna, a to są poprostu zmielone kryształy. Więc, jak? Substancja jest trująca więc, jej forma krystaliczna nie?


9 lis 2004, o 18:30
Post 
Kamiloss napisał(a):
chemik89 napisał(a):
Kryształy z dichromianem potasu nie są trujące

..Więc, jak? Substancja jest trująca więc, jej forma krystaliczna nie?


:lol:


9 lis 2004, o 18:46

Dołączył(a): 10 lis 2003, o 12:20
Posty: 34
Post 
kamiloss podaj definicje substancji :D:D:D:D:D:D


9 lis 2004, o 19:42
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną."

Dwuchromian potasu jest toksyczny jeżeli jest wdychany, w postaci pyłu, lub zostanie skonsumowany. Ale panowie nie dajmy się zwariować przecież nikt, przy zdrowych zmysłach, nie będzie ściągał kresek z K2Cr2O7 ani pił z nim herbaty.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


9 lis 2004, o 20:00
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
chemik89 napisał(a):
Ałun glinowo-potasowy to nie sam dichromian potasu, ale związek złożony z kwasu siarkowego (VI) i alkoholu etylowego, a więc nie jest tak toksyczny.

Ałun chromowo-potasowy to związek będący solą podwójną siarczanu (VI) chromu (III) i siarczanu (VI) potasu. Otrzymuje się go redukując dwuchromian potasu alkoholem etylowym (alkohol utlenia się do aldehydu i ulatnia się podczas ogrzewania) w obecności kwasu siarkowego (VI). Wzór tego związku to: K2SO4*Cr2(SO4)3*24H2O, więc nie wiem gdzie ty w nim widzisz alkohol etylowy.

PS. Ludzie doczytajcie jakiś przepis preparatywny do końca i nie wypisujcie pierduł na forum.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


Ostatnio edytowano 18 lis 2004, o 22:41 przez NVX, łącznie edytowano 2 razy



12 lis 2004, o 23:11
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
To że ałun glinowo potasowy to nie dichormian potasu tylko kwas siarkowy + alkohol etylowy ogłaszam Tekstem Roku 2004 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

O nagrodzie dla chemika89 pomyślimy.
Ludzie, takich głupot jeszcze nie widziałem....

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


18 lis 2004, o 21:59
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Każdy ma prawo do błędu. :D


19 lis 2004, o 16:35
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ok nie ma sprawy tylko następnym razem uważaj :]

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


19 lis 2004, o 17:47
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Kamiloss napisał(a):
Słuchaj, przecież kryształ z dichromianu jest także trujący, więc na co komu kryształ który jest trujący i ulatniają się z niego niebezpieczne opary?

Niestety Chemik89 muszę ci odebrać trofeum :lol: :lol: :lol: (nie patrzyłem wcześniej na poprzednią stronę...)

[EDIT] Cholera to się robi coraz bardziej śmieszne w miarę czytania, np. że dichromian jako konserwant... chyba zrobimy dział "Idiotyczne tematy" i będziemy tam przerzucać tam takie jak ten (nie obrażając nikogo z przedmówców - niektóre teksty tutaj są naprawdę śmieszne) :lol: :lol:

Żeby nikt mi nie zarzucił zaśmiecania to powiem że "narażenie drogą oddechową" nie oznacza koniecznie narażenia na pary substancji, może tu chodzić o pył (jak w tym przypadku). Natomiast dichromian nie jest w ogóle lotny (a nie "nie jest zbyt lotny") i zanim powstaną jego opary ulegnie on rozkładowi do Cr2O3, O2 i K2O. Nie wiem czy jest bardzo toksyczny (wątpię żeby tak było, jeśli to kogoś interesuje to niech sprawdzie karty substancji na stronie http://www.poch.com.pl ) natomiast jak wszystkie dichromiany jest bardzo silnie rakotwórczy.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


19 lis 2004, o 17:49
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Co do kryształow to znalazłem fajne doświadczonko: Oto i ono:
Tajemnicze pierścienie
Do zlewki wsypujemy 12-15 g żelatyny spożyw­czej i zalewamy ją 60 cm3 wody destylowanej. Następnego dnia zlewkę z napęczniałą już żelatyną wstawiamy do większego naczynia z wodą ogrzaną do 40-45T). Spęczniała żelatynę ogrzewamy mie­szając aż do całkowitego jej rozpuszczenia,
Osobno, w 40 cm3 wody destylowanej, rozpusz­czamy 5 g chromianu potasu, K2CrO4. Roztwór ogrzewamy do temp. 40°C, wlewamy go do roztwo­ru żelatyny i dokładnie mieszamy.
A teraz na stole układamy poziomo dokładnie umyte płytki szkła o wymiarach zbliżonych do pocztówki lub ceramiczne białe płytki czy kafelki. Na te płytki, z małej wysokości, aby zapobiec tworzeniu się pęcherzy powietrza, wylewamy ciepły jeszcze roztwór żelatyny z chromianem potasu. Po około godzinie roztwór na płytkach tężeje. My przez ten czas przygotowujemy 5 cm3 l-procento­wego wodnego roztworu azotanu srebra, AgNGj. Następna czynność to naniesienie na środek jednej z płytek pokrytych stężałą już warstewką żelatyny, 1-2 (nie więcej) kropli l-procentowego wodnego roztworu AgNOj. Całość, w celu ochrony przed kurzem, nakrywamy większym naczyniem i pozos­tawiamy tak do następnego dnia.
Tymczasem bierzemy drugą płytkę z warstewką żelatyny i znów nanosimy na jej środek 1-2 krople l-procentowego roztworu AgNO3. W tym przypad­ku przed nakryciem płytki, na wewnętrznej stronie naczynia przeznaczonego do przykrycia, plastrem lub taśmą klejącą mocujemy połówkę świeżo zerwa­nej i przekrojonej cebuli. Cebulę musimy przymo­cować tak, aby nie dotykała warstewki żelatyny, ale żeby jednocześnie była możliwie blisko tej wars­tewki.
Po wykonaniu tych czynności musimy uzbroić się w cierpliwość. Wynik doświadczenia będzie wyraźnie widoczny najwcześniej po 12 godzinach. Niecierpliwych zapewniamy, że opłaci się po­czekać.
I oto już jest następny dzień, a na płytce możemy obserwować piękne, koncetryczne kręgi. W miej­scu, w którym nałożyliśmy kroplę AgNO3, dostrze­gamy czerwonobrunatną plamę. Otacza ją obwódka jasna, po której pojawia się pierścień czerwonobru-natny, znowu jasna obwódka i nowy pierścień barwny. Od nazwiska odkrywcy tego zjawiska ob­wódki te zwą się pierścieniami Lieseganga. Powsta­ją one, gdy krystalizację prowadzimy nie w roztwo­rze, lecz w warstwie żelu, czyli koloidalnej zawiesi-ny. Zawiesiną taką może być np. żel krzemionko­wy, żelatyna, białko kurze, agar-agar czy alkohol poliwinylowy.
Ale to jeszcze nie wszystko. Charakterystyczne barwne pierścienie Lieseganga powstają tylko z ma­ło rozpuszczalnych związków. W naszym konkret­nym przypadku owe czerwonobrunatne pierścienie 1 tworzy nierozpuszczalny w wodzie osad chromianu srebra, AgaCrO4 Związek ten powstaje w myśl reakcji:
K2CrO4 + 2AgNO, -*• 2KNO3 -t- Ag2CrO4 4
Wykonajmy tę reakcję w probówce, stosując bardzo rozcieńczone roztwory. Krystalizacja w żelatynie zachodzi bardzo powoli, bo ruch cząsteczek powo­dowany dyfuzją jest bardzo ograniczony.


19 gru 2004, o 23:53
Zobacz profil
Post Słodki kryształ
Możesz wuchodować kryształ cukru.We wrzącej wodzie robisz roztwór nasycony. Potem zawieszasz bawełnianą nitkę w zlewce roztworem i w miarę stygnięcia roztworu na nitce będą się tworzyły kryształy cukru.


25 lut 2005, o 13:23
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lut 2005, o 20:30
Posty: 153
Lokalizacja: Kraina Czarnego Złota
Post 
Tu macie adres jak zrobić kryształ z CuSO4 ---> http://www.myzlab.pl/chemia/krysztal/ Naprawde ładnie wychodzą :-)

_________________
Obrazek


27 mar 2005, o 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2004, o 16:29
Posty: 128
Post 
ktos wie moze w jaki sposob mozna otrzymac duze krysztaly weglanu manganu? krystalizacja w wodzie odpada, poniewaz jest on nierozpuszczalny w wodzie. w czym wiec moglyby wyjsc najladniejsze krysztaly?


27 mar 2005, o 22:23
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Patrz artykuł "krystalizacja w ośrodku żelowym", trzeba użyć roztworów Na2CO3 i MnSo4 zmieszanych w żelu.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


27 mar 2005, o 23:59
Zobacz profil
Post 
Jeszcze co do dichromianu potasu. Wszystkie związki nieorg. chromu na +6 stopniu utlenienia są silnie rakotwórcze, więc wg. przepisów Unijnych, trzeba je powoli wycofać z galwanizernii itp. (więc o stosowaniu CrO3 itp. można zapomnieć). Swoją drogą nie wobrażam sobie chromowania bez soli z Cr 6+, ale jeśli trzeba...

Niemniej jeśli chodzi o kryształy, jeżeli nie będziemy wciągać proszku, ani go jeść, to nic się nie stanie.


28 mar 2005, o 12:18
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
heh... kiedys tak nie uwazali... :szok: przykladem jest moja madra chemika, ktora pokazaywala "doswiadczenie" z dichromianem na obecnosc alkoholu, zadlem jej specjlanie pytanie czy nie uwaza pani ze dihromiany sa rakotworcze (nabierala palcem...) a on stanowczo zaprzczyla...

ahhh ta stara genercja :lol:

_________________
Obrazek


28 mar 2005, o 18:19
Zobacz profil
Post 
Pewno tak, ale zjedz, albo nawdychaj się kilkanaście razy pyłów, poczekaj z rok i idź do lekarza :wink:


28 mar 2005, o 21:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2004, o 18:46
Posty: 23
Post 
Ja próbuje zrobić kryształki z Octanu Miedzi (II), który sam robie z przepisu na pewnej stronie, ale nie wiem do końca jak ?
Bo tam jest napisane, żeby robić elektolize w roztworze kwaśnego węglanu sodu z jednąelektrodą miedzianą a drugą np. węglową. I później jak miedziana elektroda obrośnie w niebieski osad to "wyczyścić" ją w occie i znowu do elektrolizy. I jak już ten r-r jest mocno niebieski i na dnie jest taki osad, to co dalej robić ? zmieszać ocet w którym moczyłem tą miedzianą elektrode z tym roztworem NaHCO3 ? Czy co ? bo tam jest niejasno napisane

http://www.chemmix.artnet.pl/index.php?s1=02&s2=006&s3=004


14 paź 2005, o 16:26
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
NVX napisał(a):
Dwuchromian potasu jest toksyczny jeżeli jest wdychany, w postaci pyłu, lub zostanie skonsumowany. Ale panowie nie dajmy się zwariować przecież nikt, przy zdrowych zmysłach, nie będzie ściągał kresek z K2Cr2O7 (...) .

Jak zwykle obudziłem się jakiś rok za późno.. :-)
Powiedz proszę, co to znaczy ściągać kreski? Pierwszy raz w życiu słyszę takie określenie..

_________________
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" - Albert Einstein


14 paź 2005, o 20:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
strzelam ze chodzi o zasysanie ustami roztworu do pipety.... :wink:

_________________
Obrazek


14 paź 2005, o 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2004, o 16:29
Posty: 128
Post 
a ja strzelam, ze chodzi o wciaganie proszkow i pylow do nosa przez rurke


14 paź 2005, o 21:47
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
POMOCY
Choduje kryształki s Kwachu cytrynowego ...
Panowie mam juz byki takie po 2 cm średnicy ale teraz dopiero pomyslalem sobie.. czy po wyciągnięciu i zakonczeniu chodowli kryształki mi się utlenią i czy jest ryzyko ze wyschną za mozno pod wpływem tlenu z powietrza i ze sie rozkruszą ? :(( Help
Wiem ze Kwasek krystalizuje w formie monohydratu .. moze ta woda krystalizacyjna jakos pomoze kryształkowi :))

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


20 lis 2005, o 16:31
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 30 mar 2005, o 00:27
Posty: 279
Post 
Kwasek zawsze wietrzeje (traci wodę krystalizacyjną) w suchym powietrzu. Może trzymaj okazy w słoiku z wilgotną bibułą, na niej szkiełko zegarkowe i dopiero kryształ.


20 lis 2005, o 17:00
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
doduuupy ;. .. no ale pomysle o jakich szczelnych pudełkach dla moich skarbow .. a moze podpowiedzcie mi jakaś substancje ktora niepodlega wietrzeniu :> ? .. czy nieorganiczne sole mozna trzymac na powietrzu ?

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


20 lis 2005, o 17:16
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ściąganie kresek = sposób zażywania pewnych narkotyków, np. kokainy, polegający na wciąganiu ich do nosa przez rurkę (narkotyk wchłania się szybko przez błony śluzowe nosa i dociera do mózgu). Aby ułatwić tą czynność i zapewnić całkowite zażycie dawki, proszek narkotyku usypuje się w podłużną linię tzw. kreskę lub ścieżkę i wciąga przesuwając koniec rurki wdłuż niej.

Może to jest zbyt szczegółowe, ale to i tak należy do "kanonu wiedzy publicznej" (na filmach pokazują itp.)

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


21 lis 2005, o 00:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..