SO42-, SO32-,S2O32-,CO32-,PO3-,F-,CrO42-,C2O4
Tiosiarczany nie dają osadu z CaCl2 w odróżnieniu od SO3(2-). Fluorki strącają z r-ru CaCl2 osad CaF2, a z BaCl2 również. Osad BaSO3 rozpuści się w rozc. kwasie solnym, w odróżnieniu od BaSO4. Odczuwalny jest także zapach SO2 przy zakwaszeniu siarczanu(IV) lub tiosiarczanu.
Ag+ nie strącają fluorków i siarczanów w rozc. roztworze. Inne aniony tworzą osad.
Właściwą próbę na zmętnienie wody barytowej pod wpływem CO2 przeprowadza się tak, że utlenia się obecny ewentualnie w r-rze SO3(2-) i S2O3(2-) nadmanganianem (w środ. kwaśnym) i dopiero wtedy odpędza CO2. Jeśli nie masz mieszaniny, tylko w każdej próbce jeden anion - nie jest to potrzebne
CO3(2-) strąca rzecz jasna wapniowce w środowisku obojętnym i alkalicznym. + bezbarwny, bezwonny gaz po zakwaszeniu (musowanie r-ru).
Chromian można też wykryć, wykorzystując jego właściwości utleniające (żaden inny anion z tej grupy nie utlenia np. jodków do jodu w środ. kwaśnym - wobec skrobi). Oczywiście warunkiem jest, że w r-rze obecne są tylko kationy o niższym potencjale redoks, najlepiej V grupy analitycznej - właściwie, to jest warunek, żeby wszystkie sole były rozp. w wodzie...
C2O4(2-) strąca wapniowce w środowisku obojętnym i alkalicznym, z magnezem tworzy rozp. kompleks. Ma własności redukujące, jednak próbę należy wykonywać na co najmniej kilku kroplach nadmanganianu przy niskim pH.
Fosforan(V) - wapniowce strącają osad rozp. w mocnych kwasach nieorg.
Chyba więcej Ci nie trzeba. Sprawdzając wyżej wym. właściwości jesteś wstanie wszystko rozróżnić. Oczywiście, zalożenie jest takie, że wszystko masz osobno. Przy mieszaninach, warto wiedzieć więcej (np. iluskładnikowe).