Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Przepis na udany ferrofluid 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 kwi 2009, o 10:35
Posty: 13
Lokalizacja: z Dolnego Śląska
Post 
Tilosagu jeżeli masz proglemy z otrzymaniem ferrofluidu polecam ci stronę http://gadzetomania.pl/2009/09/25/jak-w-domowych-warunkach-przygotowac-ferrofluid-wideo/


13 kwi 2010, o 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2010, o 20:48
Posty: 2
Post 
witam! robimy teraz ferrofluid mniej więcej z tego przepisu, w każdym razie już większość z tych stron zarówno polskich jak i angielskich odwiedziliśmy, jednak nie do końca wyszedł. reaguje na magnes, ale ma kiepską konsystencję, rzadkiego błota z grudkami :) zastanawiam się czy to nie jest wina tego, że z braku innej możliwości dodaliśmy kw. stearynowego, roztopiliśmy go wcześniej, ale on bardzo łatwo krystalizuje i zastanawiam się czy on nie skawala tych cząstek Fe3O4? bo kw. oleinowy jest normalnie cieczą i nie ma tego problemu, a przecież wiadomo, że ten ferrofluid nie będzie ciągle ciepły :? no i teraz się zastanawiam czy po prostu musi być ten oleinowy czy coś innego zepsuliśmy? aha i czy ewentualnie można jeszcze czymś innym zastąpić kw. oleinowy?


8 maja 2010, o 21:04
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Kwas stearynowy nie był zbyt trafionym pomysłem wg mnie, bo kwas oleinowy ma określaną konsystencję którą nadaje ferrofluidowu, a jaką konsystencje ma kwas stearynowy wiadomo :wink: Dobrze że cokolwiek z tego wyszło :wink: Jak się skończą matury to chyba sam przetestuje ten przepis :twisted: Myślę że olej mógłby zastąpić kwas oleinowy, ale niech wypowie się ktoś kto robił ten eksperyment. Pozdrawiam


8 maja 2010, o 21:39
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Ano tak to jest niestety jak się da stearynowego - rada na to jest, trzeba użyć nieco cięższej frakcji parafinowej żeby jako tako wyglądało + mieszanie na gorąco...

Generalnie kwas oleinowy jest najlepszy, ale nawet na linolowym wychodzi super - generalnie długie kwasy org. najchętniej T topnienia < 30*C

Olej ewentualnie mógłby zastąpić parafinę jako faza rozpraszająca :P

_________________
Obrazek


8 maja 2010, o 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2010, o 20:48
Posty: 2
Post 
dzieki:) jednak udalo sie zdobyc oleinowy:D jak teraz wyjdzie to sie pochwale


12 maja 2010, o 21:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 mar 2017, o 11:51
Posty: 6
Post Re: Przepis na udany ferrofluid
jako nowy użytkownik witam wszystkich serdecznie, odkopię trochę temat dlatego ze bardzo potrzebuję Ferro fluidu do chłodzenia jak i zwiększenia momentu obrotowego silnika elektrycznego, wiem że można zakupić na portalu aukcyjny FF ale nie jestem pewny jego składu a tak jak pisałem ma być do celów technicznych a nie do "zabawy" czy "magicznych"pokazów,
jak absolutna noga z chemii przeszukałem i poczytałem sporo rożnych przepisów jak i prób wytworzenia go, mniej lub bardziej udanych również na tym forum
można powiedzieć że jestem na tyle zdesperowany że jestem gotowy wykonać go sam - choć to raczej nienajlepszy pomysł dla kogoś kto z chemią nie miał w zasadzie nic wspólnego
z potrzebnych składników nie znalazłem gdzie zamówić chlorek żelaza(II) FeCl2,
lecz pisze tutaj z nadzieją gdyż może znajdzie się pomocna doń która przeprowadzi "całkowicie zielonego" przez proces wytwarzania lub jeszcze lepiej gdyby miała odsprzedać gotowy FF w ilości około 100-200 ml jeśli ma to znaczenie FF będzie pracował w temperaturze do 150C pozdrawiam, z góry dziękuje z odpowiedzi jak i konstruktywny hejt


26 mar 2017, o 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 paź 2005, o 23:32
Posty: 383
Post Re: Przepis na udany ferrofluid
Może ktoś zainteresowany napisaniem artu na stronę VmC ?? Na sprawdzone przepisy na ferrofluidy ?

_________________
Doceniasz naszą pracę ?
Obrazek


27 mar 2017, o 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 mar 2017, o 11:51
Posty: 6
Post Re: Przepis na udany ferrofluid
bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem,
mam przepis na FF z opracowania uniwersytetu lub pracy magisterskiej
tak jak pisałem w zasadzie "muszę go mieć" nawet był bym w stanie zdobyć się na odwagę i wyprodukować go sam - co nie jest najciekawszym pomysłem dla laika takiego jak ja :cry:
opracowanie które jest pracą magisterską dosyć dogłębnie wyczerpuje temat FF oraz jego rożnych jak się okazuje rodzai
cytuję
"I- NiFe2O4,
II- Ni0.75Zn0.25Fe2O4,
III- Ni0.5Zn0.5Fe2O4,
IV- Ni0.25Zn0.75Fe2O4,
V- ZnFe2O4 "
koniec cytatu

nie wiem który będzie najcelniejszym wyborem ale wydaje mi sie że w moim przypadku największym wrogiem są substancje oddziałujące /utleniające /reagujące, na:
stal
emalia przewodów miedzianych
powłoka magnesów neodymowych z - niklu ?

co do temperatury 150oC to dla FF chyba niewiele? wydaje mi sie że punkt Curie jest wyższy wielokrotnie dla magnetytu


27 mar 2017, o 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Przepis na udany ferrofluid
ostatnio natknąłem się na syntezę nanocząstek Fe3O4 poprzez ogrzewanie w mikrofali roztworu octanu żelaza w alkoholu benzylowym. W analogiczny sposób syntezowałem tlenek innego metalu przejściowego i za każdym razem otrzymywałem nanocząstki w ciągu minuty grzania. Jedynie nie wiem czy stężenie otrzymanych nanocząstek będzie wystarczające, aby był to ferrofluid.
Tytuł przykładowej publikacji:
One-minute synthesis of crystalline binary and ternary metal oxide nanoparticles
DOI: 10.1039/b717334b


28 mar 2017, o 22:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..