Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Cyjanek sodu - NaCN 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post Cyjanek sodu - NaCN
Część :)
Interesuje się chemią i pirotechniką od kilku lat i m.in. zainteresował mnie jeden artykuł a mianowicie: http://www.vmc.org.pl/articles.php?id=165

odnośnie niego mam kilka pytań:

- czy używając w syntezie węglan sodu zamiast węglanu potasu otrzymam cyjanek sodu ??
- jeśli taka reakcja zachodzi to czy wygląda analogicznie do syntezy c. potasu i dzieli się na dwa etapy:

- Na2CO3 + 2 CO(NH2)2 ---> 2 NaCNO + CO2 + 2 NH3 + H2O
- NaCNO + C ---> NaCN + CO

- Jeśli reakcja zachodzi analogicznie do syntezy c. potasu to czy w układzie musi być większa temp. niż w przypadku KCN.

- potrzebny jakiś katalizator ??

- na co innego mam zwrócić uwagę - czy mam postępować identycznie jak w opisie syntezy KCN i zachowując te same środki ostrożności ??

- czy z wodnego roztworu NaCN ulatnia się gazowy HCN ??

- co łatwiej zrobić KCN czy NaCN ??

Z góry dzięki oraz Pozdrawiam :)


17 paź 2010, o 09:46
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Szybkie pytanko zanim odpowiedzi nadejdą: Po co tak właściwie chcesz cyjanek robić ?

Synteza nie jest straszna, ale praca z cyjankami ma to do siebie, że wymaga doświadczenia i dość rygorystycznego przestrzegania BHP, co w domowym laboratorium może być ciężkie...

EDIT: Eh, widzę dwa ostrzeżenia i niewiele postów - nie wlepię Ci trzeciego, ale odradzam zabawę z tak toksycznymi związkami !

_________________
Obrazek


19 paź 2010, o 22:15
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Potas i sód oraz ich związki są bardzo podobne chemicznie, więc nie ma powodu, żeby KCN i NaCN się czymś różniły. :wink:

Są to sole izomorficzne - oznacza to, że są tak do siebie podobne, że nawet byś ich nie rozdzielił z roztworu nie korzystając z drastycznych metod (niefizycznych). Odpowiadając na pytania: tak, wszystko jest analogiczne, a żadnego z nich nie jest łatwiej zrobić, bo oba są prawie identyczne. :)


27 gru 2010, o 20:43
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
ZATO-1 napisał(a):
- na co innego mam zwrócić uwagę - czy mam postępować identycznie jak w opisie syntezy KCN i zachowując te same środki ostrożności ??
- czy z wodnego roztworu NaCN ulatnia się gazowy HCN ??

Nie baw się synek w takie rzeczy, skoro nie znasz podstawowych podstaw. Z taką wiedzą, to co najwyżej weź się za syntezę zalewy do ogórków, a nie za cyjanki. Dobrze Ci radzę zanim jeszcze nie zabiłeś siebie lub co gorsze kogoś innego.


27 gru 2010, o 21:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
Witam
Sorka za odkopanie tematu, ale w sumie nikt się chyba nie dowiedział jak upichcić ten cyjanek...
Na pytanie po co mi to odpowiadam: Potrzebowałbym zsyntezować cyjanek sodu żeby otrzymać rodanek.
Wiem, że w reakcji mocznika z węglanem sodu powstaje cyjanian sodu.
Jednak jego redukcja węglem jest dosyć kłopotliwa, da się go zredukować wielosiarczkiem sodowym??? Ewentualnie czym jeszcze to można zrobić i w jakich warunkach???
Potem gotowanie cyjanku z siarką i jest rodanek :lol:
Pozdr.

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


12 sty 2014, o 10:37
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
A czasem bezpieczniej nie byłoby stapiać mieszanki K2CO3, mocznik, węgiel i siarka? Stapianie cyjanków z siarką też daje rodanki i o wiele szybciej jak pamiętam. O ile nie masz wyciągu i innych zabezpieczeń to cyjanków nie ruszaj. Są niebezpieczne i nawet z dużą wiedzą można się zatruć. Parę lat temu jakiś profesor na PWr się zatruł właśnie cyjanowodorem. Bez opieki doświadczonego chemika nie radzę się zabierać za zabawę z nimi.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


12 sty 2014, o 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
A cyjanian sodu reakuje z siarką?
Nadal nie wiem czy wielosiarczek zredukuje cyjanian do cyjanku...
Ps. Na razie to teoria...

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


12 sty 2014, o 14:03
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
Od razu w tygielku cyjanian by ci się zredukował na koszt węgla do cyjanku, a ten utworzył rodanek. Wciąż jednak odradzam wykonywanie tego, bo cyjanki to nie zabawa tylko igranie ze śmiercią. Może i inne trucizny jak sole rtęci, arsenu czy kadmu są równie trujące, ale jednak nie są tak lotne jak cyjanowodór, który już w wilgotnych cyjankach się wytwarza.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


12 sty 2014, o 16:00
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Cyjanek sodu - NaCN
Rodanki otrzymuje się książkowo przez reakcję cyjanków z siarczkami lub wielosiarczkami.(gotowanie). Siarkowodór ma mniej więcej siłę HCN. ale cjanki i tak gorsze.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


8 maja 2014, o 23:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..