Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
nadtlenki nieorganiczne 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post nadtlenki nieorganiczne
Nadtlenki organiczne jak wiemy są wysoce niebezpiecznie oraz wybuchowe dla tego nie będziemy w tej komacie ich poruszać, proponuje doświadczenie na nadtlenkach nieorganicznych , z uwagi na istniejące już tematy dotyczące np. H2O2 pominiemy ten związek ......
Do doświadczenia potrzebujemy /
BaO2 lub Na2O2 2-5g. ważne jest tutaj ugrupowanie nadtlenkowe -O-O- powodujące silną wrażliwość prawie podobną do siły organicznego związku.
Nadtlenki nieorganiczne są wrażliwe na wilgoć substancje organiczne typu reduktory, by się przekonać o wrażliwości zróbmy doświadczenie .
Jak doskonale wiemy utleniacz i reduktor razem czyli silna reakcja zapewniona ..... dla tego podaję ilości maksymalne jakie można użyć w doświadczeniu .
Przygotowujemy kilka gram 2-5 jednego z dostępnych BaO2 Na2O2 do wyboru oczywiście suchego ,do którego dodajemy mniejszą ilość cukru pudru ostrożnie mieszając patyczkiem od lodów lub słomka od napoju w kubku jednorazowym po coli wytartym do czysta , dla wzmożenia efektu możemy tzw. przypudrować 1g. pyłu Al lub Zn.
Po dokładnym wymieszaniu wystarczy kilka kropel wody wkroplonej na mieszankę by reakcja nastąpiła po kilku sekundach z szalonym efektem ,
ilości użytej do doświadczenia nie należy zwiększać z uwagi na niestabilność mieszanek nadtlenków nieorganicznych z reduktorami nadmierne ilości są nieprzewidywalne w zachowaniu i mogą stanowić zagrożenie przy samym przygotowywaniu......
oczywiście przygotowanej mieszanki nigdy nie należy przechowywać na zapas !! należy stanowczo ograniczyć się do kilku gram 2-5.
Reduktory typu cukry czy Al/Zn można zastąpić mocniejszymi jednak jest to zbyt niebezpieczne by opisywać w tym temacie.....
pozdrawiam
eko


8 maja 2011, o 01:17
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Tak gwoli ścisłości, to nie wszystkie nadtlenki organiczne są niebezpieczne. Przykładem jest Artemizynina (Artemisinin), lek przeciwmalaryczny.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


8 maja 2011, o 09:51
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Ale my lubimy jeden organiczny nadtlenek (nawet nie jeden, ale akurat ten bardzo),wcale nie taki stabilny, bez niego świat wyglądałby smutniej. (jeden z produktów rozpadu tego nadtlenku daje nadtlenki).Ciekawe czy ktoś się domyśli...
Pozdrawiam

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


10 maja 2011, o 05:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Hmm, czyżby chodziło o 3,4,8,9,12,13-heksaoksa-1,6-diazabicyklo[4.4.4]tetradekan?

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


13 maja 2011, o 22:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Nie. Zwyczajowa nazwa ma mniej znaków niż Twoja liczebników. (cyferek)

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


14 maja 2011, o 03:17
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
TetrAP?

A tak na serio to nie chodzi przypakiem o nadtlenek mocznika? tzw pertlenon?


14 maja 2011, o 10:48
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
HMTD!

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


14 maja 2011, o 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:35
Posty: 67
Lokalizacja: mazowsze
Post 
Będę strzelał :) - ten inny nadtlenek to pewnie TMDD. Jak to mówią, podobno bezpieczniejsze od HMTD, choć sądząc z filmików na youtube spala się ostro.

_________________
Przezorny, widząc niebezpieczeństwo, ukrywa się, lecz prostaczkowie idą naprzód i ponoszą szkodę (Przyp.22,3)


15 maja 2011, o 22:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Nie strzelajcie tylko pomyślcie. Jest sobie związek, formalnie nadtlenek, który się rozpada na inne związki, niż te, z których powstał. Jeden z produktów tego rozpadu dalej może tworzyć nadtlenki. Drugi produkt jest cennym półproduktem w przemyśle chemicznym.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


17 maja 2011, o 13:13
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
nie wiem, wodoronadtlenek kumenu może?


17 maja 2011, o 15:50
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post odp.
Temat się rozwinął nie w tą stronę co powinien :cry: wszystkie wcześniejsze posty dotyczą nadtlenków organicznych co było już poruszane w tym dziale dużo wcześniej .
Temat dotyczy nadtlenków nieorganicznych i jako taki powinien być odbierany, może jako nieorganiczny BaO2 rozkłada się pod wpływem kwasu na H2O2 wg. BaO2 + H2SO4 = BaSO4 + H2O2 tutaj jeden nadtlenek po reakcji zamienia się na drugi ....
pzdr.
eko


18 maja 2011, o 00:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Wybacz Eko, myślałem, że odpowiedź padnie szybciej.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


18 maja 2011, o 22:31
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Nadtlenki
Moje pytanko jest bardzo proste . Skierowane jest do 'strarych wyjadaczy' . Mimo iż jakieś zaplecze wiedzy z chemii mam , to zawsze będą niedociągnięcia. Pytanie/a :
jakie związki są w stanie tworzyć nadtlenki ? Pomijam już propanon(aceton) i kilka eterów czy chlorek benzoilu . Czy więc wszystkie ketony są w stanie reagować ? Czy taką reakcję da np.: chloroaceton? Czy powstałe związki mają właściwości popularnych nadtlenków (tatp i podobne)?

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


4 maja 2014, o 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 mar 2014, o 23:04
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Nadtlenki
Generalnie ketony będą dość uprzywilejowane, jak wszystkie związki zawierające ugrupowania allilowe (są podatne na addycje, a to głównie na jej sposób powstają organiczne nadtlenki). Otrzymywanie nadtlenków w laboratorium zazwyczaj się opiera na użyciu H2O2. Chloroaceton najprawdopodobniej też ulegnie takiej reakcji.

Co do właściwości- bardzo zależą od budowy całej cząsteczki. Większość nadtlenków jest dość niebezpieczna, bo lubi się rozkładać po ogrzaniu lub uderzeniu.

Jeśli będziesz chciał jakieś otrzymywać, to radzę dobrze poczytać na temat prowadzonej reakcji, bo robiąc coś nie tak, możesz sobie zrobić krzywdę.


4 maja 2014, o 18:44
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Nadtlenki
Dzięki za odpowiedź. Co prawda to prawda. Nadtlenki są "Tkliwe" i delikatne , ale na moje potrzeby wiedzy książkowej (teoretycznej), raczej nie powinno rozerwać kartki na , któtrej rysuję wzór :lol:
Poza tym dla piromaniaków : Niemieccy naukowcy otrzymali związek krzemu , który rozpyknął im laboratorium (Świat wiedzy). Wzoru nie podali , ale jeśli dobrze myślę , to ta siła powinna być wywołana rozerwaniem wiązania Krzem-krzem albo krzem-węgiel.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


4 maja 2014, o 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 mar 2014, o 23:04
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Nadtlenki
Nic Ci nie zarzucam, tylko tak informuje, że nadtlenki spowodowały wiele wypadków w historii, niektórych tragicznych, nawet kiedy ludzie nie otrzymywali ich specjalnie, a pracowali sobie na nieoczyszczonych zeń rozpuszczalnikach.

Cóż, związki krzemu, mimo że mało znane to faktycznie bywają czasami ciekawe w swoich właściwościach. Otrzymanie jakichś związków krzemu które potrafią rozmieść laboratorium mnie w sumie wcale nie dziwią, bo na ile miałem z krzemem do czynienia, to faktycznie reakcje bywają aż śmiesznie nieobliczalne. ;) Poza tym, ugrupowanie Si-H potrafi robić naprawdę ciekawe cyrki, kiedy może na małych ilościach prowadzi się reakcje na takich ugrupowaniach, to widać tylko jak to sobie słodko bąbelkuje, czy tam jakoś inne objawy reakcje idzie zaobserwować, lecz większe próbki związków- że tak powiem- o oswobodzonych grupach Si-H potrafią sprowokować ostry dreszcz na plecach. (polecam kiedyś ostrożnie wykonać reakcje hydrolizy krzemku magnezu, żeby popatrzyć co te silany wyprawiają). Jeśli chodzi o to co piszesz z rozerwaniem wiązania Si-Si, czy Si-C to są to raczej stabilne wiązania i nie sądzę iżby to właśnie one spowodowały owy wybuch. =] Raczej chodziło o Si-H, bądź Si-X (X-halogen).


4 maja 2014, o 23:26
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Nadtlenki
Ja z kolei o nic Cię nie oskarżam :lol: .
Z tym wiązaniem brałem pod uwagę właśnie ich trwałość.
Przykład : Hydrazyna
-ruchliwe atomy wodoru , wiązanie N=N super trwałe efekt ----> mocno skondensowana siła w małej masie. Ja to rozumiem na przykładzie hak+drzewo+ciągnięcie za sznurek. Im mocniej trzyma się hak drzewa tym mocniej dostaniesz nim w makówkę,jak się zerwie :lol:
O przypadkach nadtlenki+rozpuszczalnik---(destylacja)-->bum! dobrze słyszałem. Piszą obszernie w artykule "wybuchy w pracy chemika". O silanach wiem , wiem też o metaloorganicznych (gł.cynk & magnez).

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


5 maja 2014, o 20:43
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post Re: Nadtlenki
Temat jest już na forum , czytaj dokladnie tematy używając funkcji / szukaj / :arrow:

viewtopic.php?f=41&t=22982&hilit=nadtlenki

posty przeniosę jednak zamiast zakladać nowe tematy polecam więcej czytac isniejacych tematow, bez zakładania nowych dublujacych sie wątków, robie to tylko dla tego że wspomniałeś o hydrazynie która jest tego idealnym przykładem w postaci /nadtlenku/ jednak nie jest to odpowiedni dział na tego typu tematy ...
pozdrawiam
eko


5 maja 2014, o 23:39
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
Grzebałem po forum dość głęboko i o mały włos nie dostałem ksywki "Grabarz" :lol:
Mam więc związane rączki. Czy pisać nowe podobne tematy i wpaść w niełaskę moderatorów , czy zostać ekstremalnym trupo-chowem. Trudno najwyżej będę grzebał tematy. :lol: :lol:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


7 maja 2014, o 08:58
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2003, o 15:38
Posty: 514
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
jeszcze trochę a będę wnioskował u administracji o utworzenie nowej rangi - górnik/nekromanta

_________________
nihil novi sub sole

"zadajmy sobie pytanie czy musiało do tego dojść?
skoro doszło to znaczy, że musiało!"


15 maja 2014, o 18:20
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
Kto by pomyślał. Znalazłem swój artykuł (nieopublikowany)na temat otrzymywania chlorowcopochodnych acetonu. Już wiem skąd uroił mi się pomysł wprowadzania -O-O- do chlorowcopochodnych . jak myślę o jodoacetonie , to mi się łezka w oku kręci.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


25 maja 2014, o 22:58
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2003, o 15:38
Posty: 514
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
TEMAT BRZMI "nadtlenki nieorganiczne" !!!

_________________
nihil novi sub sole

"zadajmy sobie pytanie czy musiało do tego dojść?
skoro doszło to znaczy, że musiało!"


27 maja 2014, o 22:22
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
E-8 przeniósł ! ja tutaj nie pisałem !

Lepiej pisać w zbiorczym o nadtlenkach niż zakladać nowe bzdurne tematy łatwiej jest kontrolować temat mając jeden temat, pozdrawiam e-8


27 maja 2014, o 22:35
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
ostatnio znalazłem ciekawą preparatykę nadtlenku sodu z NaOH i perhydrolu. Jeśli są zainteresowani to mogę podać.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


11 lip 2014, o 02:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2014, o 14:24
Posty: 48
Post Re: nadtlenki nieorganiczne
Jeśli ktoś jest zainteresowany to wystarczy poszukać na forum viewtopic.php?f=40&t=20018&hilit=nadtlenek+sodu .


12 lip 2014, o 13:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..