Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Przetapianie gąbczastej cyny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 sty 2014, o 23:46
Posty: 1
Post Przetapianie gąbczastej cyny
Witam

Rozpocząłem próby odzysku cyny z osadów kwasu alfa-metacynowego. Roztwarzam sobie go w kwasie solnym, następnie alkalizuję za pomocą NaOH by uzyskać alkaliczny roztwór cynianu sodu. Za pomocą elektrolizy odzyskuję cynę. Puki stężenie cyny jest wysokie wszystko jest ok, tj. cyna wydziela się jako zwarta choć szara powłoka. Po pewnym czasie cyna osadza się w postaci gąbczastej. Jak czytałem jest to całkowicie normalne i nieuniknione.

Problem pojawia się natomiast w momencie próby przetopienia cyny w płaskowniki służące jako anody w procesie cynowania alkalicznego. Posiadam tygiel wykonany ze stali żaroodpornej i dwie formy. Odlewam duże ilości nowych anod z tzw. ogryzków starych anod - wszystko przebiega sprawnie. Kiedy chcę przetopić cynę gąbczastą, odzyskaną za pomocą elektrolizy, natrafiam na taki problem, że większość odzyskanej cyny zdaje się utleniać do pylistego proszku, a tylko niewielka część się wytapia. Chodzi o spore ilości, rzędu 200-300kg rocznie.

Ponieważ nie znam się na metalurgii prosiłbym o pomoc w zorganizowaniu procesu przetopu "cynowej gąbki". Czy wystarczy zastosować osłonę CO2 lub N2? Czy przetop prowadzić z węglem drzewnym, kalafonią (tej ostatniej mam pod dostatkiem)?

Pozdrawiam,
chemik143


22 sty 2014, o 23:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 paź 2004, o 10:49
Posty: 33
Lokalizacja: Polska
Post Re: Przetapianie gąbczastej cyny
No niestety cyna ma takie właściwości że utlenia się podczas jej topienia, a więc konieczne jest zastosowanie osłony chroniącej od tlenu atmosferycznego.
U ciebie problem polega na rozdrobnieniu, cyna gąbczasta to cząsteczki zdecydowanie o większej powierzchni niż opiłki czy kawałki elektrod, zanim zaczną się łączyć w całość w procesie przetopu duża część ulegnie utlenieniu gdyż jest narażona na działanie tlenu na swojej powierzchni a ta jest zdecydowanie większa niż w przypadku wspomnianych wcześniej kawałków elektrod.
To jak uchronić przed utlenianiem zależy od techniki wytopu, konstrukcji pieca... jeśli wytapiasz palnikiem zastosowałbym boraks, a jeśli to jakiś piec indukcyjny to dobrze by było pokryć całość kalafonią (spryskać roztworem alkoholowym poczekać aż alkohol odparuje) i przetapiać...
Oczywiście to moje sugestie, a czy zdadzą rezultat w twoim przypadku ???
Zresztą skoro w tym momencie tracisz spore ilości to warto spróbować.

_________________
SID


30 sty 2014, o 22:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..