Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Zapewne komuś przyda się do kolekcji parę pierwiastków. Nie będę pisał tylko o takich, które otrzymuje sie np. przez destylację ciekłego powietrza.

Wodór: elektroliza wody
Lit: elektroliza LiOH lub LiCl
Beryl: BeF2 + Mg lub elektroliza BeCl2 + NaCl
Bor: B2O3 + Mg lub elektroliza KBF4 w 800*C
Fluor: elektroliza wodnego roztworu KF + HF
Sód: elekroliza NaCl + CaCl2 w 580*C , lub elektroliza NaOH, lub NaCl lub NaOH + Li lub Mg
Magnez: elektroliza MgCl2
Glin: elekroliza Al2O3 + NaF
Krzem: SiO2 + C lub SiCl4 + Mg
Fosfor: Ca3(PO4)2 + SiO2 + C
Chlor: elektroliza roztworu lub stopionego NaCl
Potas: KCl + Na w 850*C
Wapń : elekroliza stopionego CaCl2
Skand: ScF3 + Ca
Tytan: TiCl4 + Mg w 1000*C
Wanad: V2O5 + C lub Al, VCl5 + H2
Chrom: Cr2O3 + C lub Al
Mangan: MnO2 + C
Żelazo: Fe2O3 lub Fe3O4 + C
Kobalt: Co2O3 + C
Nikiel: elekroliza wodnego roztworu NiSO4
Miedź: Cu2S + Cu2O
Cynk: ZnO + C
Gal: elektroliza wodnego roztworu Ga2(SO4)3
German: GeO2 + H2 w 500*C
Arsen: ogrzewanie FeAsS do 700*C
Selen: H2SeO3 + SO2
Brom: elektroliza KBr
Rubid: RbCl2 + Ca w 750*C
Stront: SrO + Al
Itr: YF3 + Ca
Cyrkon: ZrCl4 + Mg w 1000*C
Niob: Nb2O5 + C lub Na
Molibden: (NH4)2MoO4 + H2
Technet :lol: :NH4TcO4 + H2
Ruten: (NH4)3RuCl6 + H2
Rod: (NH4)3RhCl6 + H2
Pallad: ogrzewanie Pd(NH3)4Cl2
Srebro: woda + AgNO3 + Cu (woda nie bierze bezpośredniego udziału w reakcji)
Ind: elektroliza wodnego roztworu In2(SO4)3
Cyna: SnO2 + C
Antymon: Sb2O3 + C lub Sb2S3 + Fe
Tellur: elektroliza wodnego roztworu Na2TeO3
Jod: KI + H2SO4 + H2O2
Cez: CsCl + Ca w 750*C
Bar: BaO + Al
Hafn: HfCl4 + Mg w 1000*C
Tantal: Ta2O5 + Na lub C
Wolfram: WO3 + H2 w 850*C
Ren: NH4ReO4 + H2
Osm :szok: : OsO2(NH3)4Cl2 + H2
Iryd: (NH4)3IrCl6 + H2
Platyna: ogrzewanie (NH4)2PtCl6
Rtęć: HgS + O2 lub Hg(CNO)2 pod wpływem dotyku (jednak tego początkującym nie zalecam)
Tal: elektroliza wodnego roztworu Tl2SO4
Ołów: PbO + C
Bizmut: Bi2O3 + C

Popularniejsze lantanowce i aktynowce:
Lantan: LaF3 + Ca
Cer: CeF3 + Ca
Prazeodym: Pm2O3 + Th w 1600*C
Neodym: NdF3 + Ca
Samar: SmF3 + La
Aktyn: AcF3 + Li w 1200*C
Tor: ThO2 + Ca lub ThCl4 + Mg

Pozdrawiam :mrgreen:


16 sty 2016, o 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Zapomniałeś o tlenie :) tlen można otrzymać: woda utleniona (H2O2 3%) + KMnO4. Chlor to HCl + KMnO4 prościej, łatwiej. Fosfor to z pudełka od zapałek można tyle że bardzo mało. Za tal w domu bym się raczej nie zabierał (tak samo jak za osm), a czy podczas elektrolizy nie będzie reagował z wodą ??


ps. ze związkami talu i osmu lepiej się nie bawić. Z talem to jeszcze pół biedy gdyż jego związki raczej lotne nie są, z osmem (konkretnie z OsO4) jest gorzej :evil: Z tego co wiem czterotlenek osmu powoli rozkłada się pod wpływem światła (skąd lekko żółta barwa kryształków tego związku), chodzi nie jestem pewien na co miał by się ten tlenek rozkładać czy na OsO2 czy do wolnego osmu.
Związki osmu jest raczej ciężko kupić :lol: widziałem w internecie możliwość kupna osmu metalicznego i OsO4 , innych związków nie widziałem.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


17 sty 2016, o 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Pierwsze uno: tak zapomniałem o tlenie, ale po co bawić się perhydrolem jak wystarczy elektroliza wody.
,, Drugie uno" czy ja kogoś naklaniam do otrzymywania osmu czy technetu? Ja otrzymywałem tal i jakoś żyję. BHP górą :P
I dwie ostatnie rzeczy: nie bo HCl i KMnO4 jest chyba trudniej dostępne niż NaCl. Co do fosforu: otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym. A tam jest już chyba w wolnym, nieprawdaż? Tu chodzi o to, aby ze związków wydzielić dany pierwiastek.

P.S. zapomniałem napisać, że większość procesów to procesy wysokotemperaturowe. Powodzenia w eksperymentach wszystkim :mrgreen:


17 sty 2016, o 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
@NaOH+Al skąd masz Tl2SO4, otrzymywałeś osm? I czy tal reaguje z wodą, tak z ciekawości pytam.
Mam nadzieje że technetu nie masz :lol:

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


17 sty 2016, o 15:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Z tego co wiem, to tal reaguje z wodą tylko, jeśli są w niej rozpuszczone dość duże ilości tlenu. Nie osmu nie wytwarzalem. :lol:


17 sty 2016, o 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2013, o 19:24
Posty: 88
Lokalizacja: Polska
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Niektóre z tych metod są czysto teoretyczne (tj. niemożliwe do wykonania w warunkach domowego laboratorium, np. bar redukowany glinem), ale ogólnie leci pochwała za dobrą robotę.


17 sty 2016, o 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Dzięki :P. Trzeba pisać jakieś ciekawe tematy, to może forum ożyje. Też zachęcam :mrgreen:


17 sty 2016, o 17:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Temat byłby ciekawy gdyby było w nim coś więcej niż lista teoretycznych reakcji chemicznych, zamiast robić "ilość" rób "jakość"

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 sty 2016, o 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37
Posty: 281
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Zgodzę się z Sulikiem, niektórych związków nawet nie można dostać, co tu wymieniłeś. Jeżeli już się je ma to wydzielenie poszczególnych pierwiastków jest niemożliwe do wykonania w normalnych warunkach.
Według mnie, dodałbym jeszcze nazwy konkretnych procesów jakie należy wykonać, np. "prażenie Fe203 + C (w temperaturze...)" albo "magnezotermia NaOH + Mg" oraz "elektroliza stopionego LiOH lub NaCl, np. na elektrodach...".
Jeżeli się za coś bierzesz to rób to porządnie. :lol:

_________________
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".


17 sty 2016, o 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, cyna, ołów, te metale otrzymywałbym elektrolizą z roztworu wodnego. Wiele pierwiastków można pozyskać już czystych z ogólnie dostępnych źródeł, np. aluminium z kabli, szczególnie, że proces Halla-Heroulta jest praktycznie niewykonywalny w warunkach laboratoryjnych, już łatwiej pokusić się o elektrolizę organicznego roztworu AlCl3.
Ogólnie ciekawy temat zrobić takie opracowanie o otrzymywaniu pierwiastków, ale oprócz samych reakcji warto byłoby się pokusić o to skąd wziąć surowiec, bo co to za sens otrzymać palladu poprzez kupno jego soli i ogrzewanie. Zawsze można po kolei każdy opracowywać, forumowicze mogą wytknąć błędy i niebezpieczeństwa i samemu się w to bawić poszerzając swoją kolekcję pierwiastków.


20 sty 2016, o 16:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Rozwijam temat (przynajmniej się staram, jak mi nie wyjdzie to moderator może temat dać do kosza :roll: )

Optymalne napięcie prądu w elektrolizie to ok 12V, optymalne natężenie to (według mnie) ok. 6 amperów.

Wodór - elektroliza wody na elektrodach platynowych lub grafitowych. Na anodzie osadzał będzie się gazowy tlen, zaś na katodzie gazowy wodór. Objętość tlenu będzie równa 1/3 objętości całych gazów, zaś wodór stanowić będzie resztę. Jeśli oba gazy zbierzemy do tego samego pojemnika otrzymamy tzw. mieszaninę piorunującą. Wodór można otrzymać w wyniku następującej reakcji:
2Al + 2NaOH + 6H2O ---> 2Na[Al(OH)4] + 3H2
Należy jednak pamiętać, iż wyżej wymieniona rekcja jest reakcją silnie egzotermiczną, więc aby zawartość kolby nie rozgrzała się do wysokiej temperatury i nie wykipiała z naczynia należy je umieścić w łaźni z zimnej wody. pamiętajmy też o tym, iż wodorotlenek sodu jest żrący i może powodować ciężko gojące się oparzenia. ( na mnie NaOH nie działa :lol: )

Lit - elektroliza stopionego wodorotlenku lub chlorku litu na elektrodach platynowych lub grafitowych. Osobiście polecam wodorotlenek litu, gdyż ma on niższą temperaturę topnienia niż chlorek litu. Dla LiOH wynosi ona ok.473*C, zaś dla LiCl aż 610*
Trzeba pamiętać o tym, iż wodorotlenek litu może podrażniać skórę.

Beryl - poprzez ogrzewanie fluorku berylu z metalicznym magnezem do temperatury ok 1300*C w grafitowym tyglu. Można go ogrzewać zwykłym palnikiem Bunsena, aczkolwiek według mnie idealnym palnikiem do tego typu celów jest palnik Mécera (niestety nie widziałem go w żadnym sklepie, miałem tylko jedną możliwość pracy z nim :cry: ). Elektrolizą BeCl2 nie warto zaprzątać sobie głowy. jeszcze nigdzie nie spotkałem tego związku.

Bor - redukcja tritlenku diboru (?) magnezem w temperaturze ok 1300*C.

Fluor - elektroliza wodnego roztworu fluorku potasu na elektrodach powleczonych złotem (!). Konieczność ta powstaje z tego powodu, że fluor reaguje nawet z platyną dając heksafluorek platyny PtF6. należy pamiętać iż fluor jest ekstremalnie toksycznym i reaktywnym pierwiastkiem! Pod żadnym pozorem nie przeprowadzać wyżej wymienionego doświadczenia ani nie zbierać gazowego fluoru w szklanym pojemniku. Próba jakiegokolwiek sposobu otrzymywania fluoru w ,,domowym laboratorium" jest praktycznie niemożliwa i może zakończyć się tragicznie!

Sód - elektroliza stopionego wodorotlenku sodu lub chlorku sodu z dodatkiem chlorku wapnia na elektrodach platynowych lub grafitowych. W tym wypadku nie mogę nic polecić, gdyż wodorotlenek sodu ma niższą temp.topnienia niż mieszanina NaCl i CaCl2, lecz jest silnie żrący i higroskopijny przez co może pryskać na boki. Ale chyba skłaniam się w jego stronę, bo dla tego co przestrzega BHP to nic trudnego :lol: . Można też przeprowadzić reakcję chlorku lub wodorotlenku sodu z magnezem lub litem. W obu przypadkach należy termicznie zainicjować reakcję (tak ładnie zabrzmiało :mrgreen: ) czyli po prostu palnik do ręki i zapalamy Mg lub Li.

Magnez - elektroliza stopionego chlorku magnezu na elektrodach platynowych lub grabiach. Temp.topnienia tego związku to około 715*C .

Glin - tu naprawdę nie mam pomysłu - pomoże ktoś :oops: ? Może tak do roztworu soli glinu np. siarczanu(III)glinu dodać bardziej aktywnego metalu np. magnezu? Uda się?

Krzem - krzemionkę SiO2 potraktować kwasem fluorowodorowym a następnie powstały tetrafluorek krzemu zredukować węglem.
Kwas fluorowodorowy ma silne właściwości żrące. Należy więc zachować ostrożność

Fosfor - ogrzewanie fosforanu wapnia z krzemionką i węglem powoduje powstanie białego fosforu, który podgrzewany dalej beztlenowo przechodzi w odmianę czerwoną w okolicach ok. 300*C

Chlor - elektroliza stopionego lub wodnego roztworu NaCl na elektrodach platynowych lub grafitowych. Można go również otrzymać w myśl tejże reakcji:
KMnO4 + HCl ---> MnCl2 + KCl + Cl2 + H2O
Należy pamiętać, że chlor jest gazem trującym, natomiast kwas solny jest żrący.

Potas - można go otrzymać w wyniku reakcji chlorku potasu z sodem w temp. ok 850*C. jednak tak naprawdę jedynym opłacalnym (ale nie do końca bezpiecznym!) jest elektroliza stopionego wodorotlenku sodu na elektrodach platynowych lub grafitowych. Temp. topnienia tego związku to około 361*C. Należy uważać, gdyż zagrożenia są większe niż w przypadku elektrolizy NaOH.

Wapń - elektroliza chlorku wapnia na elektrodach platynowych lub grafitowych, lecz ze względu na wysoką temperaturę topnienia tego związku raczej trudno wykonalne (ktoś ma lepszy pomysł?)

To na razie wszystko. Niedługo zajmę się kontynuacją :P

"Grabie" poprawione - Sulik


20 sty 2016, o 19:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
@NaOH+Al a powiedz jakiego związku talu użyłeś i gdzie go kupiłeś ??
Oraz czego taka elektroliza wymaga, jakie środki bezpieczeństwa trzeba.

Oraz z ciekawości pytam może ktoś wie czy oso4 się rozkłada z czasem i na co jest produktami tego rozkładu.
Można by było w takiej kolekcji dać oprócz pierwiastków jakiś ich związek, a nawet te bardziej niebezpieczne pierwiastki (np. fluor) zastąpić ich związkiem (np. fluoryt - fluorek wapnia).

[edit]
sorry za double posta (niech moderator to złączy)
A czy można by było zrobić temat zbiorowy "odczynniki do zrobienia samemu" (czy tytuł podobny) było to na innym forum to może zrobić i tutaj ??

/ wedle życzenia - Sulik

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


20 sty 2016, o 20:30
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
NaOH+Al napisał(a):
Optymalne napięcie prądu w elektrolizie to ok 12V, optymalne natężenie to (według mnie) ok. 6 amperów.


parametry prądowe są zależne od substancji otrzymywanej, medium oraz powierzchni elektrod

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


20 sty 2016, o 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37
Posty: 281
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
NaOH+Al napisał(a):
Potas - można go otrzymać w wyniku reakcji chlorku potasu z sodem w temp. ok 850*C. jednak tak naprawdę jedynym opłacalnym (ale nie do końca bezpiecznym!) jest elektroliza stopionego wodorotlenku sodu na elektrodach platynowych lub grafitowych. Temp. topnienia tego związku to około 361*C. Należy uważać, gdyż zagrożenia są większe niż w przypadku elektrolizy NaOH.
"Grabie" poprawione - Sulik


Chyba chodziło Ci o wodorotlenek potasu, a nie sodu. Niezbyt opłaca się marnować sód na wydzielanie potasu, lepiej go sobie zachować, a potas wydzielić inną metodą. Nudrage przedstawiał otrzymywanie potasu przez magnezotermię i potem gotował zawartość z alkoholem trzeciorzędowym. Powstały małe kuleczki, które się ze sobą łączyły. Chociaż najlepiej to zrobić raczej przez elektrolizę KOH.
W temacie warto by jeszcze dodać, gdzie szukać tych pierwiastków. Wiem, że compaqchemlab pisał na ten temat, ale niektórych pierwiastków nie wymienił albo napisał ogólnie "elektronika". Chodzi o konkretny obszar poszukiwań, np. złoto - procesory, RAM'y, styki na płytach głównych, w bateriach litowo-jonowych, w telefonach komórkowych (głównie tych starszych modelach z klawiaturą) itp. Charakterystyczne cechy - kolor jasno/ciemnożółty.
Interesuje mnie głównie srebro i pallad, bo trochę czytałem i podobno znajduje się w tych małych kondensatorach SMD. Platyna to w katalizatorach, ale gdzie w elektronice?

_________________
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".


21 sty 2016, o 01:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
http://www22.zippyshare.com/v/koPwInzP/file.html artykuł o elektrolizie stopu AlCl3 + NaCl
Krzem: SiO2 + Mg, nawet opisane w Sękowskim (właśnie, polecam jego książki w tym temacie) z rekrystalizacją w stopionym cynku, tylko, że nie udała mi się, ale to może przez stosowanie ZnAlu zamiast cynku ;)
Przy Berylu trzeba uważać na BHP, skoro na elementach elektronicznych zawierających Be dają znaki ostrzeżenia to chyba coś to znaczy ;)


21 sty 2016, o 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Chciałbym sobie otrzymać chlor do kolekcji pierwiastków i mam pytanie bo chciałbym zamiast gazowego chloru jego roztwór w jakimś rozpuszczalniku ( będzie ładniej wyglądało ), i czy takim rozpuszczalnikiem mógł by być dichlorometan, czy taki roztwór będzie stabilny i chlor nie będzie z czasem reagował z dichlorometanem, niestety nie mam innych rozpuszczalników poza acetonem i izopropanolem :|

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


22 sty 2016, o 23:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
@CWIN a nie lepiej woda chlorowa? Wygląda super.
Dalsza część. Nie mam zbyt dużo czasu ale zrobię chociaż troszkę. :roll:

Skand - Spiekanie fluorku skandu z wapniem w 1600*C. Zapis tej reakcji można przedstawić następująco:
2 ScF3 + 3 Ca → 3 CaF2 + 2 Sc
Co prawda nie spotkałem się nigdy w sklepie z fluorkiem skandu, ale można go wytworzyć z tlenku skandu i fluorowodoru.

Tytan - spiekanie czterochlorku tytanu z metalicznym magnezem w temperaturze ok 1000*C

Wanad - istnieje kilka metod otrzymywania tego metalu. Są to np. dysocjacja termiczna jodki wanadu VI3 (w ten sposób otrzymuje się najczystszy wanad) lub spiekanie tlenku wanadu V2O5 z węglem do 2000(?!)*C

Chrom - rozpuścić siarczan chromu w wodzie, a następnie włożyć do roztworu wstążkę z metalicznego magnezu lub glinu.

Mangan - stworzenie mieszanki z mocno sproszkowanego tlenku manganu MnO2 z równie mocno rozdrobnionym pyłem, a następnie zapalenie go jakby to był zwykły termit.

Żelazo - stworzenie mieszanki składającej się z tlenku żelaza Fe2O3 oraz pyłu glinu w proporcjach wagowych 3:1 (przykładowo 10g glinu na 30g Fe2O3) i zapalenie. Mówiąc prościej tworzymy najzwyklejszy termit Goldschmidta :lol:

Kobalt - nie mam pomysłów, ale gdzieś czytałem o tym, żeby do roztworu chlorku kobaltu CoCl2 dodać trochę kwasu solnego, następnie wrzucić trochę gliny lub magnezu. Po zakończeniu reakcji do dna zbliżyć magnes, a roztwór odlać.

Nikiel - elektroliza wodnego roztworu siarczanu niklu na elektrodach platynowych lub grafitowych(napięcie i natężenie optymalne wg. mnie się nie zmieniło :P )

Miedź - włożenie do roztworu siarczanu miedzi z dodatkiem chlorku sodu, lub do roztworu chlorku miedzi jakiegokolwiek niereagującego z wodą metalu, który stoi w szeregu napięciowym wyżej od miedzi.

To na razie tyle (i tak mi szukanie tego godzinę zajęło :roll: )


23 sty 2016, o 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34
Posty: 175
Lokalizacja: Pod krzesłem
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Trochę więcej :lol:

Cynk - elektroliza wodnego roztworu siarczanu cynku ZnSO4 na elektrodach platynowych lub grafitowych. Spotkałem się też z metodą polegającą na spiekaniu siarczku cynku ZnS, ale czy wtedy nie tworzy się po prostu tlenek cynku ZnO?

Gal - można go otrzymać w domu przez elektrolizę wodnego roztworu azotanu(V)galu (elektrody takie jak zawsze :roll: ) . Z tego co pamiętam jakiś czas temu azotan galu ktoś miał nawet do sprzedania w dziale sklep, ale to było chyba już jakiś czas temu i nie wiem, czy dalej jest dostępny.

German - redukcja tlenku germanu GeO2 wodorem w temp. około 500*C, a więc raczej nie do zrobienia w warunkach amatorskich.

Arsen - spiekanie siarczku arsenu FeAsS w 700*C. Należy jednak pamiętać, że arsen metaliczny i jego związki są silnie trujące, więc wszystkie próby otrzymywania tego metalu w domu mogą zakończyć się poważnym zatruciem!

Selen - redukcja kwasu selenowego H2SeO4 hydrazyną N2H4. Można go otrzymać także poprzez zmieszanie tlenku selenu(V) SeO2 z kwasem azotowym, a następnie przepuszczenie przez taką mieszaninę dwutlenku siarki SO2. Selen wytrąci się w postaci odmiany alotropowej β-selenu.

Brom - Można go otrzymać wedle tejże reakcji (według mnie jest ona najprostsza):
2 KMnO4 + 10 KBr + 8 H2SO4 ---> 5 Br2 + 2 MnSO4 + 6 K2SO4 + 4 H2O
Możliwa jest też elektroliza stopionego KBr w 710*C.

Rubid - gdyby jego otrzymywanie było proste nie był by taki drogi :roll: . W kompendium ,,Chemia" znalazłem to : ,,Można go otrzymać z chlorku przez elektrolizę stopionej soli lub ogrzanie z wapniem w próżni: 2 RbCl + Ca ---> CaCl2 + 2Rb." Temperatura potrzebna do tego to zapewne około 722*C.

Stront - aluminotermia tlenku strontu SrO.


24 sty 2016, o 14:52
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
może zamiast wyszukiwać i kopiować dziesiątki przepisów, po prostu jeden wykonasz, udokumentujesz, a następnie dokładnie opiszesz i wstawisz na forum.
taki jeden post (dobrze wykonany) będzie dziesiątki razy bardziej wartościowy niż teoretyczne dywagacje.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


24 sty 2016, o 17:19
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Chętnie mógłbym opisać metodę (sprawdzoną) oddzielania neodymu z magnesów. Siedzę nad tym już od dłuższego czasu i mam już pięć metod na wydzielenie czystej soli neodymu. Z redukcją do pierwiastka może być problem, ale mając sporą ilość surowca można próbogować. Na marginesie : Układ okresowy -ulotka od POCH opisuje wszystkie metody otrzymywania tych pierwiastków. Jakby ktoś był zainteresowany, napiszę posta/arta na 5+ oraz prześlę foto tego układu wraz z metodami. Tylko moderacja musi się zgodzić, nuż jeszcze ostatniego warna otrzymam :roll:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


28 sty 2016, o 09:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Chciałbym otrzymać do mojej kolekcji pierwiastków fosfor biały, mam już fosfor czerwony a chciałbym mieć też biały (chociaż te dwie odmiany alotropowe). Tutaj jest pokazane jak otrzymać fosfor biały z pudełka od zapałek:

https://www.youtube.com/watch?v=AMC3Q06r-gQ

tyle że ja mam już fosfor czerwony więc mógłbym zrobić tak:
do fiolki po armacie do ciast wsypać fosfor czerwony potem na fosfor dać zwitek waty, odwrucić fiolkę "dziubkię" w dół i "dziubek" zanurzyć w naczyniu z naczyniu z ciepłą wodą. Następnie podgrzewać fiolkę palnikiem i zbierające się krople stopionego fosforu białego
łączyć pod wodą.

Czy udało by się to?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


31 sty 2016, o 18:50
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
CWIN napisał(a):
Chciałbym otrzymać do mojej kolekcji pierwiastków fosfor biały, mam już fosfor czerwony a chciałbym mieć też biały (chociaż te dwie odmiany alotropowe). Tutaj jest pokazane jak otrzymać fosfor biały z pudełka od zapałek:

https://www.youtube.com/watch?v=AMC3Q06r-gQ

tyle że ja mam już fosfor czerwony więc mógłbym zrobić tak:
do fiolki po armacie do ciast wsypać fosfor czerwony potem na fosfor dać zwitek waty, odwrucić fiolkę "dziubkię" w dół i "dziubek" zanurzyć w naczyniu z naczyniu z ciepłą wodą. Następnie podgrzewać fiolkę palnikiem i zbierające się krople stopionego fosforu białego
łączyć pod wodą.

Czy udało by się to?


pierwsze ostrzeżenie; jeżeli nie przemawia to wpisz w google "biały fosfor ofiary" i jeżeli pierwsze strony google Ci nie wystarczą to pooglądaj grafikę, oglądaj tak długo aż te durne pomysły (produkcja, otrzymywanie białego fosforu jakąkolwiek metodą oraz jego przechowywanie) same się wypalą z Twojej głowy.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 sty 2016, o 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Czyli powinienem swoją próbkę (o masie 0.1 g) zutylizować?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


31 sty 2016, o 22:03
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Taką ilością można zabić dziesięciu dorosłych ludzi. Na własne oczy widziałem jak maleńka gródka fosforu białego najpierw "dymi" po czym zapala się. Wtedy za cholerę tego nie ugasisz. To co robi ze skórą, to piekło :evil: . Utylizacja : Do probówki/kolby z białym fosforem wprowadza się roztwór siarczanu miedzi (II) i wstawia do gorącej wody. Tworzy się metaliczna miedź, fosforem miedzi i fosforan miedzi. Dodaje się wodorotlenku wapniowego i przenosi do pojemnika na odpady zawierające sole metali ciężkich. Na marginesie : Brand miał okazję osobiście poznać te dwie właściwości fosforu -raz jak zapalił mu się na ręku, przez co miał niegojące się rany, a 2# : trujące. Tej ostatniej już nie zdążył opisać.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


31 sty 2016, o 22:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie pierwiastków w stanie wolnym
Ja niechce trzymac niewiadomo ile tego fosforu. wystarczy mi fragment wielkosci ziarnka grochu. wiem jak bardzo niebezpieczny jest to pierwiastek, dotkniety cieplom bagietkom odrazu zapala sie bardzo gwaltownie. chcialbyn otrzymac niewielkom ilosc do kolekcji pierwiastkow. Ceny fosforu bialego sa powalajace 1g 60zl. przechowywac mozna byloby go w fiolce pod woda.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


1 lut 2016, o 00:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..