Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 lut 2016, o 18:54
Posty: 3
Post Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
Witam, chciałem wykonać nie do końca stop, powiedzmy, że mieszaninę niejedorodną pallad-srebro-miedź lub platyna-srebro. Problem polega na tym, że straty w późniejszej obróbce potrafią wynosić nawet 60%, które zostają w ścinkach wiórach nie nadających się do dalszego użytku.
W skrócie, szukam metody odzysku w miarę taniej, prostej i z dostępnych odczynników.
Wstępnie myślałem o tradycyjnym strącaniu srebra chlorkami, natomiast z tego co widzę chlorek palladu jest również nierozpuszczalny. :/

Najpierw odczynnik Czugajewa (tu widzę problem bo poleci też miedź, której nie mam jak związać cyjankami, bo nie mam cyjanków;) ) , odsączyć, strącić chlorek srebra i redukować osobno?
Czugajew, zredukować miedź+pallad, rozpuścić do azotanów, strącić chlorkami, odsączyć i redukować?
Generalnie, naturalnie, zależy mi głównie na palladzie i o ile się uda srebrze.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł będę bardzo wdzięczny za pomoc.


3 lut 2016, o 19:17
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
Z tego, co podaje "Analityka pierwiastków rzadkich" Palad jest jedynym platynowcem, który reaguje z solnym tworząc "chlorek paladawy". Jak dla mnie wszystko roztworzyć w kwasie azotowym i przeprowadzić elektrolizę (wyjdzie najtaniej). Inne metody, to oddzielenie paladu i srebra od miedzi -redukcja kwasem szczawiowym. Na końcu można by oddzielać palad od srebra.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


3 lut 2016, o 20:47
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post Re: Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
compaqchemlab napisał(a):
Z tego, co podaje "Analityka pierwiastków rzadkich" Palad jest jedynym platynowcem, który reaguje z solnym tworząc "chlorek paladawy". Jak dla mnie wszystko roztworzyć w kwasie azotowym i przeprowadzić elektrolizę (wyjdzie najtaniej). Inne metody, to oddzielenie paladu i srebra od miedzi -redukcja kwasem szczawiowym. Na końcu można by oddzielać palad od srebra.


Życzę powodzenia.


5 lut 2016, o 04:37
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
Czysto teoretycznie możliwe. Praktyka mówi niestety inaczej :roll: Na początek wstawić do roztworu miedzianą blaszkę : wydzieli się palad oraz srebro. Elektrolizą odzyska się pozostałą miedź. Srebro oddzielić można od paladu przez trawienie solnym -pozostanie tylko srebro. Metoda dobra na skalę laboratoryjną, nie zaś na wielką skalę.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


5 lut 2016, o 18:18
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post Re: Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
compaqchemlab napisał(a):
Czysto teoretycznie możliwe. Praktyka mówi niestety inaczej :roll: Na początek wstawić do roztworu miedzianą blaszkę : wydzieli się palad oraz srebro. Elektrolizą odzyska się pozostałą miedź. Srebro oddzielić można od paladu przez trawienie solnym -pozostanie tylko srebro. Metoda dobra na skalę laboratoryjną, nie zaś na wielką skalę.


Piszesz czysto teoretycznie i zapewne w  żaden sposób tego jesteś w stanie tego sprawdzić. Może i coś czytałeś na ten temat, ale na pewno nie tą literaturę co trzeba.

Jeżeli już masz zamiar cokolwiek doradzać, to zamiast zlepki różnych powiązanych jakoś ze sobą metod, sprawdź czy one zadziałają.

Autor postu podał jedynie pobieżne informacje o tym co za stop obrabia. Nie wiadomo ile % poszczególnych składników oraz czy i jakie zanieczyszczenia tam są. Jaką strukturę ma ten stop, czy i jakie tlenki są obecne.

Rozpuszczenie w kwasie azotowym to dość słaby pomysł - uzyskasz roztwór zawierający dużo wolnego kwasu azotowego, soli metali o charakterze silnego utleniacza i tlenki azotu.
Odlewając anodę ze stopu Cu>85% i elektrolizując, w szlamie anodowym pozostanie większość srebra i palladu, a proces jest dobrze opisany.
Szlamy po rozpuszczeniu w HNO3/H2O2 będą zawierały srebro, pallad i platynę. Dodatek jonów Cl- wyeliminuje z roztworu.

A co ma być z tego niby stopu jako 40% produkt?


6 lut 2016, o 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2016, o 18:54
Posty: 3
Post Re: Rozdzielanie stopu pallad-srebro-miedź
http://www.mokume-gane.com/uploads/ZFCF000-6.jpg To ;)

Na chwilę obecną pracuję srebro-miedź, ale to tylko kwestia czasu kiedy zacznę bawić się w palladzie.


14 cze 2016, o 18:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..