Synteza rodanku potasu

Inorganic chemistry. Tematy z zakresu chemii nieorganicznej.

Moderator: #Chemia

Synteza rodanku potasu

Postprzez 31Ga_nonymus » 20 sie 2016, o 04:21

1. Czy zajdzie reakcja analogiczna do tej z K2CO3 i mocznikiem, gdy zamiast niego użyjemy tiomocznik?
2. Zakładając, że mamy już rodanek, czy zajdzie reakcja, która pozwoli nam uzyskać dwusiarczek węgla?
3. Zakładając, ze mamy mieszaninę produktów z powyższej reakcji dobrym pomysłem byłby rozdział rozpuszczonego węgla w CS2 i jeszcze jednego produktu, przez dodanie wody i rozdzielenie dwóch faz?
31Ga_nonymus

Re: Synteza rodanku potasu

Postprzez compaqchemlab » 20 sie 2016, o 23:44

Gdzieś w jakiejś analizie jakościowej czytałem, że nawet cyjanki reagują z siarką (wolną lub w siarczkach/wielosiarczkach) i powstają rodanki. Teoretycznie otrzymasz rodanek stapiając mocznik, K2CO3 i siarkę. Problem w tym, że obok powstaje cyjanek :/
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab

Postprzez 31Ga_nonymus » 21 sie 2016, o 03:36

Dziękuję za pomoc. W takim razie wnioskuję, że przy odpowiednim nadmiarze siarki wydzielanie się cyjanku ograniczymy do minimum.
Na sam koniec chciałbym zapytać czy może ktoś polecić stronę, na której znajdę rozpuszczalności różnych związków w różnych temperaturach, w różnych rozpuszczalnikach? Zawsze spędzam naprawdę mnóstwo czasu, aby znaleźć pewną informację (bo te generowane automatycznie są nieraz z kosmosu) o rozpuszczalnościach w czymś innym niż woda.
31Ga_nonymus

Postprzez compaqchemlab » 23 sie 2016, o 00:06

Poszukaj na naszym vortalu przepis na KCN. Tam zastosowali węgiel do redukcji KCNO do KCN. Jak zastosujesz siarkę to otrzymamy rodanek. Sam staram się stworzyć taką stronkę..na razie to strasznie wolno leci : http://crystal.testtube.cba.pl/
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab

Postprzez 31Ga_nonymus » 23 sie 2016, o 03:06

compaqchemlab napisał(a):Poszukaj na naszym vortalu przepis na KCN. Tam zastosowali węgiel do redukcji KCNO do KCN. Jak zastosujesz siarkę to otrzymamy rodanek. Sam staram się stworzyć taką stronkę..na razie to strasznie wolno leci : http://crystal.testtube.cba.pl/

Możliwość ewentualnej redukcji rodanku węglem przewidziałem. Krótko mówiąc chodzi mi o to z jakiego rozpuszczalnika krystalizować rodanek? Szukałem rozpuszczalności w wodzie i jedyne co znalazłem to w 0 i 20 °C w acetonie w 20 °C, i właściwie nic więcej. Gotowej odpowiedzi nie oczekuję, dlatego poprosiłem o jakieś źródło gdzie rozpuszczalności dla różnych temperatur i rozpuszczalników będą podane, bo czasami mnóstwo czasu tracę na szukanie gdy chcę dowiedzieć się o rozpuszczalności w czymś innym niż woda.
31Ga_nonymus

Powrót do Chemia Nieorganiczna