Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Elektrolityczne otrzymywanie tlenku miedzi (I) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 lis 2016, o 20:51
Posty: 2
Post Elektrolityczne otrzymywanie tlenku miedzi (I)
Podczas elektrolizy roztworu chlorku sodu w obecności dwóch elektrod miedzianych, jedna z elektrod( przy katodzie) umieszczona w membranie z bibułki filtracyjnej otrzymałam pomarańczowy osad tlenku miedzi (I), przy czym wytrąciła się również metaliczna miedź. Czy ktoś wie w jaki sposób można oznaczyć wydzieloną miedź metaliczną?


3 lis 2016, o 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Elektrolityczne otrzymywanie tlenku miedzi (I)
Według mnie najprostsza metoda to osuszenie i zważenie osadu, rozpuszczenie tlenku miedzi (I) w kwasie solnym i zważenie pozostałej miedzi. (Jeżeli zależy Ci tylko na masie miedzi pierwsze ważenie możesz pominąć.


4 lis 2016, o 14:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lis 2016, o 20:51
Posty: 2
Post Re: Elektrolityczne otrzymywanie tlenku miedzi (I)
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jeden problem. Elektroliza była prowadzona w taki sposób, że elektroda miedziana przy katodzie znajdowała się w membranie z bibułki filtracyjnej, a przy anodzie była druga elektroda miedziana bez membrany i w trakcie elektrolizy roztwór wewnątrz membrany miał zabarwienie pomarańczowe, natomiast na zewnątrz zielone. Potrafi ktoś wyjaśnić to zjawisko? Myślę, że na anodzie zaszła reakcja utlenienia Cu=>Cu2+ + 2e- stąd zielona barwa od jonów Cu2+, ale skąd zabarwienie pomaranczowe? Jaka redukcja zachodzi przy katodzie? Na koniec elektrolizy cały roztwór wraz z osadem miał barwę pomaranczowa


4 lis 2016, o 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Elektrolityczne otrzymywanie tlenku miedzi (I)
Do reakcji użyłaś soli kuchennej czy chlorku sodu ze sklepu chemicznego (jeżeli ze sklepu to czystego czy technicznego)?


5 lis 2016, o 00:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..