Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Argentum - czyszczenie srebra 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37
Posty: 281
Post Argentum - czyszczenie srebra
Myślę, że temat w dobrym dziale, ale jeśli nie to przepraszam i proszę o przeniesienie.
Nie znalazłem na forum konkretnej i jasnej odpowiedzi na swoje pytanie. Wiem, że różne patenty są chronione tajemnicą i prawami autorskimi, ale może będziecie posiadać wiedzę na ten temat.
Zastanawiam się nad składem popularnego płynu Argentum do czyszczenie biżuterii z metali szlachetnych jak złoto, srebro i nawet miedzi oraz jej stopów.
Takie metody jak sól+glin, soda, pasta do zębów itp. dobrze znam. Zwykle czyściłem właśnie metodą z folią aluminiową i solą, ale srebrna biżuteria, którą dostałem nie czyści się.
Podobno wstępnie była trawiona w HCl (nie wiem, po co skoro srebro nie reaguje z nim) i powstał brunatny nalot, po mojej kąpieli pozostał już tylko czarny nalot.
Po użyciu płynu Argentum biżuteria błyszczała się niczym gwiazdy na niebie. Tak więc, co może zawierać płyn? Chciałbym sam taki sporządzić, ponieważ byłoby to bardzo przydatne.
Jeszcze podam wstępne informacje, które pomogą w identyfikacji:
- czyści przez zanurzenie lub pocieranie
- wielokrotnego użytku
- nie zawiera środków ściernych !
- nadaje wysoki połysk i opóźnia proces ciemnienia
Przy używaniu wydziela się taki charakterystyczny zapach (H2S?), a pH na razie nie mierzyłem .

_________________
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".


22 lis 2016, o 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 sie 2015, o 19:02
Posty: 93
Post Re: Argentum - czyszczenie srebra
Sory za jeszcze jeden post ale link nie działa więc wklejam kartę charakterystyki. A admina proszę o usunięcie poprzedniego posta.


Załączniki:
Argentum.pdf [238.39 KiB]
Pobrane 192 razy
22 lis 2016, o 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Argentum - czyszczenie srebra
Ciekawi mnie po co antypiryna w składzie? Reszta albo kompleksuje ( tiomocznik), reguluje pH (kwasy), działa jako detergent (marlipal) albo konserwuje (fenyloetanol), ale nie wiem po co antypiryna.


7 gru 2016, o 19:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..