Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
NO2ClO4, nadchloran nitronium 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 1 kwi 2016, o 21:53
Posty: 13
Post NO2ClO4, nadchloran nitronium
Witam, ostatnio poczytałem o ciekawym, tajemniczym związku - nadchloranie nitronium (nitronium perchlorate na anglojęzycznej wiki, na polskiej nic o nim nie ma). Widziałem też metodę syntezu z gazów. NO2 + ClO2 + 2 O3 ----> NO2ClO4 + 2 O2 Moje pytanie brzmi - jakie jest ryzyko eksplozji ? ClO2 jest strasznie reaktywny i wybuchowy, rozkłada sie w kontakcie z organiką, stabilny w r-rze wodnym. Ozon jest toksyczny, i jest problem z jego otrzymaniem. Słyszałem o metodzie otrzymywania z nadsiarczanów, jeśli ktoś zna przebieg to proszę o pomoc.
Proponuję trzy metody syntezy:
1) rozpuszczenie gazowego ClO2 w wodzie i przepuszczanie przez roztwór NO2 i O3 (nie wiem czy wypali, ryzyko wybuchu chyba istnieje)
2) przepuszczanie trzech gazów na raz przez jakiś rozpuszczalnik z którym gazy nie przereagują (o ile taki jest to zadziała, może chlorek metylenu ? )
3) (pewna) Działanie bezwodnym nadchlorowym na N2O5 :D to kosmos dla amatora ;/
Wiadomo, trzeba uważać na wypadek eksplozji, żrące, trujące (wszystkie) odczynniki. Odczynnik bardzo przydatny jest do reakcji nitrowania, najsilniejszy utleniacz spośród nadchloranów. Jeśli ktoś sie coś dowie to proszę o pomoc, jeszcze nie wiem czy ryzyko eksplozji nie jest za duże i czy wogóle zabiore sie za syntze tego cudu :D Pozdrawiam wszystkich ;)


9 sty 2017, o 23:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: NO2ClO4, nadchloran nitronium
jeden z najciekawszych utleniaczy, bardzo silny. póki co nie mam możliwości wytworzenia go ale to jest jedna z takich substancji którymi chcę się zająć właśnie bo znam się bardzo dobrze na utleniaczach.

btw mam pytanie do forumowiczów, wiem jak wytworzyć wiele egzotycznych substancji takich jak tytułowy nadchloran nitronium (NO2ClO4), ponadtlenek potasu (KO2), nadtlenochromian potasu (K3CrO8), żelazian potasu (K2FeO4), bezwodne azotany i nadchlorany, siedmiotlenek chloru (Cl2O7), pięciotlenek azotu (N2O5), nitroform (CH(NO2)3), nadtlenki, związki fluoru takie jak trójfluorek chloru (ClF3), sole tetrafluoroamonu (NF4+) i inne bardzo silne utleniacze oraz mógłbym dystrybuować dziesięciotlenek fosforu (P4O10), nadtlenek wodoru (H2O2) bo tego nie opłacałoby się produkować na małą skalę. byłby ktoś zainteresowany kupieniem takich odczynników? bo znam się na tym bardzo dobrze i chcę zacząć zarabiać jakoś i produkcja tego byłaby dla mnie czystą przyjemnością, zastanawiam się tylko czy byłby ktoś kto chciałby to kupić w ogóle.


30 cze 2020, o 16:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..