Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Oczyszczanie kwasu solnego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Oczyszczanie kwasu solnego
Witam
Kupiłem w sklepie budowlanym preparat zawierający kwas solny. Zawiera oprócz kwasu cytronelol, środki powierzchniowo czynne oraz jakiś barwnik (kwas ma kolor taki brązowy). Spróbowałem go oczyścić, na wikipedii pisze że cytronelol topi się w temperaturze powyżej 25 °C więc butelkę schłodziłem i kwas przesączyłem. Jak można usunąć ten barwnik i środki powierzchniowo czynne bez destylacji? Nawet kiedy nie będzie można usunąć tych środków to chociaż ten barwnik. Taki odbarwiony kwas powinien wystarczyć do jakiś prostych doświadczeń ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


28 sty 2017, o 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Oczyszczanie kwasu solnego
jeśli barwnik organiczny to pewnie H2O2 pomoże, albo trochę podchlorynu sodu o ile Ci zanieczyszczenie sodem nie przeszkadza


30 sty 2017, o 01:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 wrz 2013, o 16:26
Posty: 77
Post Re: Oczyszczanie kwasu solnego
Dodanie podchlorynu spowoduje wydzielenie się chloru i powstanie chloku sodu, więc nie dość, że kwas przereaguje to jeszcze można się otruć chlorem. Ja bym spróbował ekstrakcji jakimś rozpuszczalnikiem organicznym, sądze jednak, że nie opłaca Ci się to. Wydaje mi się, że jedyna racjonalna metoda to destylacja której nie chcesz.

Kwas solny możesz kupic 36% czysty w sklepie chemicznym w cenie ok. 10 zł za litr, za 14 zł masz czda. Tam gdzie kupuje na HCl musisz wypisywać żadnych oświadczeń. Dostawa do 10 kg kosztuje 13 zł, jak zamówisz to za dwa dni kurier przyniesie Ci kwas pod drzwi. Jeśli chcesz mogę wysłać link na priv.


30 sty 2017, o 02:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Oczyszczanie kwasu solnego
Moim zdaniem kwas nie zawiera barwnika, tylko jest zanieczyszczony jonami Żelaza 3+.


2 lut 2017, o 15:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..