Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Awaria przy odzysku srebra. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2017, o 20:15
Posty: 4
Post Awaria przy odzysku srebra.
Witam.
Odzyskiwałem dzisiaj srebro ze znanych i lubianych monet XXX PRL srebra próby ,625
Chciałem być bardziej "eko" i wypróbowałem wynaleziony gdzieś sposób:
Ag + HNO3 + H2O2 = AgNO3 + H2O
Rzekomo nie miały powstać tlenki azotu, ale wolałem się zabezpieczyć i wytworzone gazy chciałem zneutralizować nasyconym roztworem NaOH.
Odwróciłem się na 30 sekund i oczywiście zassało mi NaOH do kolby.
Powstał biały papkowaty osad, który nie chce ponownie reagować z HNO3.
Dodatkowo pomimo wyliczeń stechiometrycznych większość z monet nie roztworzyła się i w jakiś sposób uległy pasywacji, ponieważ pomimo przemycia ich w wodzie destylowanej i umycia dodatkowo w myjce ultradźwiękowej nie chcą ponownie reagować z azotowym.

Po przefiltrowaniu chciałem strącić srebro z roztworu za pomocą miedzianej rurki, ale nic się nie wytrąca.

Pomocy!

_________________
- Na miejscu czy na wynos ?
- Tak


18 maja 2017, o 20:24
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Awaria przy odzysku srebra.
Jesteś pewien że monety mają w sobie srebro?? Jeśli w roztworze byłyby jony Ag+ to po zmieszaniu z NaOH powstaje natychmiast brązowy osad AgO ;)

_________________
Chemik 23


18 maja 2017, o 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2017, o 20:15
Posty: 4
Post Re: Awaria przy odzysku srebra.
Na 100% tych monet nie opłacało się podrabiać. Po za tym było to 4 monety więc jeśli jakimś cudem był jakiś fake to na pewno nie wszystkie 4

_________________
- Na miejscu czy na wynos ?
- Tak


19 maja 2017, o 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Awaria przy odzysku srebra.
A jakie stężenie azotowego używasz?
Z moich doświadczeń wynika, że najlepszy jest taki o stężeniu ok. 30-40% a pod koniec trochę ogrzewać.
Jeśli w stopie jest dużo srebra a mało miedzi, warto na początku dodać odrobinę metalicznej miedzi, bo jony Cu2+ katalizują proces roztwarzania.
O stechiometrii przy tym procesie zapomnij; w zasadzie zawsze trzeba dać nadmiar kwasu.
Nie spotkałem się jeszcze z pasywacją przy roztwarzaniu, a przerobiłem kilkadziesiąt kilogramów różnorodnego złomu (monet, styków, sztućców, biżuterii, bibelotów itp).


21 maja 2017, o 18:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2017, o 20:15
Posty: 4
Post Re: Awaria przy odzysku srebra.
Używam 60% i daję około 10-15% nadmiaru. Pod koniec dolewam jeszcze wody destylowanej żeby się azotany rozpuściły.
Okazało się że monety pokryły się bliżej mi nie znaną substancją i nie chciały reagować.
Rozgrzałem kwas do 80 stopni, naruszyłem powierzchnię i po dłuższym czasie się roztworzyło.
Strata na srebrze wyniosła około 5% po wcześniejszym zabiegu, więc chyba problem się rozwiał.
Tylko nadal nie wiem czym jest szarobiała papka skoro to nie srebro.

_________________
- Na miejscu czy na wynos ?
- Tak


22 maja 2017, o 21:45
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Awaria przy odzysku srebra.
Hm a jakie srebro ma w sobie dodatki metali które umożliwiają wytworzenie monety ? metale szlachetne głównie platyna, iryd i ślady złota i miedzi
Te dodatki mogły stworzyć koktail wodorotlenków, tlenków i zwiazków kompleksowych który neutralizował kwas i chronił powierzchnie monety przed dalszym roztwarzaniem


26 cze 2017, o 22:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..