Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 lut 2018, o 20:16
Posty: 1
Post Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Cześć!

Jestem nowy i wypada krótko się przedstawić, nazywam się Łukasz, do chemii wracam po latach.
Moje pierwsze pytanie dotyczy jednego z filmów. Prezentuje on ciekawą (przynajmniej dla mnie) metodę otrzymywania H2SO4. Ponieważ brakuje mi tego odczynnika i mam problem z jego zakupem, chciałbym spytać, jak oceniacie tę metodę?
Czy przyniesie ona sensowny rezultat?

https://www.youtube.com/watch?v=dIOB7RoWH-8&t=111s

Z góry dzięki :)


11 lut 2018, o 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Jest to nadtlenek wodoru, na filmie użyto odczynniki o nieznanym stężeniu. Najłatwiej dostać wodę utlenioną ale ma tylko 3%, czasami w drogeriach można kupić 30% perhydrol, tylko uważaj zostawia białe, pieczące plamy na skórze (schodzą po kilku godzinach).

Co do metody to moim zdaniem nieopłacalna, kwas siarkowy jest tani, poszukaj w internecie, ew. można zatężyć elektrolit.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


18 lut 2018, o 23:49
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 mar 2018, o 15:12
Posty: 20
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
CWIN napisał(a):
Jest to nadtlenek wodoru, na filmie użyto odczynniki o nieznanym stężeniu. Najłatwiej dostać wodę utlenioną ale ma tylko 3%, czasami w drogeriach można kupić 30% perhydrol, tylko uważaj zostawia białe, pieczące plamy na skórze (schodzą po kilku godzinach).

Co do metody to moim zdaniem nieopłacalna, kwas siarkowy jest tani, poszukaj w internecie, ew. można zatężyć elektrolit.


Tyle że kwas siarkowy używa się do produkcji narkotyków: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_siar ... e_w_Polsce

Poza tym na początku tworzenie własnoręcznie np: kwasu siarkowego(VI) sprawia ogromną frajdę i daje wiele satysfakcji :P


5 kwi 2018, o 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 sie 2017, o 00:52
Posty: 14
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Stężenie h2so4 zależy pewnie od stężenie h2o2


7 kwi 2018, o 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 kwi 2015, o 21:52
Posty: 60
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Ogólnie to wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy mieć stężony ten kwas. Zrobienie w domu 98% kwasu siarkowego jest dość ciężkie i dość niebezpieczne (destylacja). Według mnie używanie perhydrolu do produkcji kwasu (w domowych warunkach) nie jest zbyt opłacalne, ponieważ perhydrol jest znacznie trudniej dostępny niż kwas siarkowy.

_________________
Wiem, że nic nie wiem.


11 maja 2018, o 20:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2022, o 02:48
Posty: 11
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Siemanko. Słuchajcie jestem sfrustrowany.. nie mam pojęcia jak otrzymać kwas siarkowy 6. Cały czas próbuje metoda sól+kwas. Jako sól wyjściową mam nahso4. Próbowałem z hcl ale wychodzi ni jakas żółta breja nawet po destylacji, gdzieś na Google znalazłem żeby spróbować z kwasem szczawiowym, zmieszałem dwa kwasy, dodałem wody, podgrzałem, po ostygnięciu oddzieliłem biały kryształ (byłem pewien ze to szczawian sodu), następnie odparowałem wodę i po schłodzeniu **uj wielki. Wielki biały kryształ na dnie zlewki. Nie mogę kupić elektrolitu bo w UK trzeba mieć licencje na jakiekolwiek stężenie kwasu siarkowego. Macie jakiś pomysł? Może zmienić sól wyjsciowa? Jeśli tak to na jaka? Jeśli nie to co polecacie?


13 paź 2022, o 01:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 74
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Z wodorosiarczanu tak kwasu siarkowego nie otrzymasz. Kwas siarkowy jest mocniejszy i mniej lotny niż solny więc go nie wyprze. Chyba jedyną praktyczną metoda jest traktowanie roztworu FeSO4 (preparat na mech) równomolową ilością kwasu szczawiowego (też w roztworze); tworzy się osad (bodajże koloru żółtego) szczawianu żelazawego, który należy odsączyć a przesącz zagęścić. Ta reakcja zachodzi gdyż Fe(COO)2 ma bardzo niską rozpuszczalność.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


13 paź 2022, o 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2022, o 02:48
Posty: 11
Post Re: Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)
Dzięki za odpowiedz ale chyba dam sobie już z tym spokój. Dziś przyszedł mój prostownik wiec zaczynam eksperymenty z elektroliza, wszystko wydaje się łatwe i mniej frustrujace. Siarczan amonu będzie się nadawać?( jest tu b tani i łatwo dostępny)


14 paź 2022, o 01:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..