Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
CO2 + H20?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28 cze 2018, o 23:37
Posty: 14
Post CO2 + H20??
Hej mam dylemat jeśli chodzi o reakcje Co2 w wodzie. Rozpisałem sobie ją w sposób następujący - CO2 + H2O ---> HCO2+ + OH- , jednakże w podreczniku ta sama reakcja rozpisana jest w sposób następujący CO2 + 2H2O---> HCO3- + H3O+ nie za bardzo rozumiem dlaczego tak, a nie tak jak ja to opisałem. Byłby ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?


30 cze 2018, o 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 cze 2018, o 23:37
Posty: 14
Post Re: CO2 + H20??
Dodam że chodzi o przemiane tlenku węgla IV w HSO3- pod wpływem wody. Proszę o uzasadnienie odpowiedzi :)


30 cze 2018, o 22:33
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: CO2 + H20??
Generalnie, chemia nie polega na "rozpisywaniu" reakcji w/g swojego widzimisię, papier i edytory tekstu przyjmą praktycznie każdy wariant, ha.
To że produkowane są jony H+ a nie OH-, wynika z doświadczeń i pomiarów. Zazwyczaj można to uzasadnić również odpowiednimi obliczeniami lub nawet prostą analizą wiązań które zostają zerwane i utworzone podczas danej reakcji.


6 sie 2018, o 14:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 cze 2018, o 23:37
Posty: 14
Post Re: CO2 + H20??
Czy mógłbyś rozwinąc wątek własnie tych wiazań? Nawet na przykladzie powyzej


6 sie 2018, o 21:18
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: CO2 + H20??
Pffffff........ Przykład z analizowaniem wariantów reakcji na podstawie zrywanych/tworzonych wiązań to raczej sprawa (prostych) reakcji w fazie gazowej.
Reakcja o które piszesz jest niestety nieporównanie bardziej skomplikowana, chociażby dlatego że powstają jony których struktura wewnętrzna (wiązania) nie wynika z "rozpisania" danej reakcji. Jak jest zbudowany jon HCO3(-), a jak HCO2(+) ? Jakie są ich energie solwatacji ? Który jest trwalszy i dlaczego ?
Rozpatrywanie danej reakcji pod kątem wiązań jest mimo wszystko możliwe również i w tym przypadku, ale wymaga to wspomaganych komputerowo obliczeń kwantowomechanicznych, zazwyczaj w znacznym stopniu zależnych od empirycznych parametrów.
Jak napisalem wcześniej: chemia to nauka doświadczalna, wszelkie obliczenia, jeżeli są coś warte, powinny pasować do danych doświadczalnych.
W twoim przypadku można stwierdzić obecność jonów HCO3(-) i H3O(+) np. spektroskopowo, również pomiary pH w tym przypadku pokazują jak reakcja CO2 z wodą może przebiegać i jednocześnie jak nie może.


11 sie 2018, o 00:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..