Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Otrzymywanie soli podstawy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28 cze 2018, o 23:37
Posty: 14
Post Otrzymywanie soli podstawy
Witam mam kłopot z analizą możliwości zajścia poszczególnych reakcji otrzymywania soli. Prosiłbym o pomoc Was jako specjalistów :) a oto kilka moich pytań:
1) Metal + zasada---> sól, np. Zn + 2NaOH + 2H2O---> Na2[Zn(oh)4], dlaczego Zn i NaOH reagują w ten sposób, przecież Zn jest mniej aktywnym metalem niż Na, dlaczego w tym przykładzie energetycznie korzystniejszy jest taki układ? Jedyne co mi przychodzi do głowy, że Na jako, że jest aktywniejsze bardziej będzie sie nadawać do utrzymania całej struktury jonowej, ale czy to bedzie adekwatne do każdego kolejnego przykładu ?Czy może senk realizacji takiej reakcji tkwi gdzieś indziej? No i analogicznie co w wypadku reakcji Na + Zn(oh)2 + h2o? Czy ta wql. zajdzie? Na co Patrzeć analizując tego typu reakcjje, żeby określić czy maja wql. racje bytu oraz żeby określić produkt?

2) Tlenek zasadowy + kwas ---> sól, np. CuO + H2SO4---> CuSO4 + H2O , kolejna zagwozdka typu dlaczego Cu podmienia H2 skoro jest mniej aktywne w szeregu napięciowym. Dlaczego reakcja jest mozliwa? Gdzie leży energetyczny plus, że cząstki będą dorzyłły do własnie takiego połączenia?

3)Wodorotlenek metalu + kwas--->sól, np. Cr(OH)3 + 3HNO3---> Cr(NO3)3 + 3H2O, co w tym wypadku będzie motorem napędowym? Czy to że H zawsze bedzie chciał utworzyć cząsteczke wody? Czy zawsze wodorotlenek zareaguje z kwasem?

Prosiłbym o wyrozumiałość, dla was może oczywiste dla mnie skomplikowane:) Ucząc się chciałbym zrozumieć, a nie tylko wykuć beznadziejene wzory.


18 sie 2018, o 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 kwi 2015, o 21:52
Posty: 60
Post Re: Otrzymywanie soli podstawy
Nie jestem może specjalistą, ale postaram się w miarę sensownie odpowiedzieć na Twoje pytanie.
1. Tak naprawdę w tej reakcji (Zn + 2NaOH + 2H2O -> Na2[Zn(OH)4] + H2) kation sodu nie bierze udziału w reakcji. Reagują natomiast aniony wodorotlenkowe i to one są siłą napędową reakcji - zapis jonowy: Zn + 2OH- + 2H2O -> [Zn(OH)4]2- + H2. Zamiast wodorotlenku sodu możesz użyć jakiejkolwiek innej mocnej zasady i reakcja powinna być przeprowadzana na gorąco. Natomiast należący od tej samej grupy cynkowców kadm nie rozpuszcza się w zasadach, więc jest to kwestia pierwiastka, który roztwarzamy. Ale nie jestem w stanie wyjaśnić dlaczego kadm nie reaguje analogiczne do cynku (oprócz ogólnika, że kadm jest mniej reaktywny niż cynk).
Co do reakcji Na + Zn(OH)2 + H2O to wydaje mi się, że sód najpierw zareaguje z wodą, dając wodorotlenek sodu, a powstały wodorotlenek sodu przereaguje z wodorotlenkiem cynku dając sól kompleksową.
2Na + 2H2O -> 2NaOH + H2
2NaOH + Zn(OH)2 -> Na2[Zn(OH)4]

2. W tym przypadku nie ma sensu stosowania szeregu napięciowego, ponieważ nie jest to reakcja redoks - miedź znajduje się na +II stopniu utlenienia i wodór znajduje się na +I stopniu utlenienia - nic nie zostało wyparte i nie zmieniło swojego stopnia utlenienia. W tej reakcji bierze udział H+ i CuO: CuO + 2H+ -> Cu2+ + H2O
Jest to typowa reakcja otrzymywania soli (tlenek zasadowy + kwas -> sól + woda).

3. W tej reakcji motorem napędowym jest H+. Nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć, czy zawsze kation wodorowy dążyć do otrzymania cząsteczki wody, ale w przypadku reakcji kwas-zasada nie spotkałem jeszcze się, żeby nie powstała cząsteczka wody. Oczywiście, gdy reaguje kwas nieutleniający z metalem bardziej aktywnym od wodoru to dochodzi do wyparcia wodoru, a nie do utworzenia wody. W przypadku reakcji kwasu utleniającego powstaje woda (nie spotkałem się z innym przypadkiem).
Wydaje mi się, że wodorotlenek zawsze zareaguje z kwasem o ile przynajmniej jeden z substratów jest rozpuszczalny w wodzie i dysocjuje na jony H+ lub OH-, ponieważ to one są motorem napędowym reakcji kwas-zasada.

Polecam rozpisywać sobie reakcje na jony, ponieważ to pokazuje mniej więcej jak wygląda w rzeczywistości reakcja tzn. co bierze w niej udział, a co nie zmienia się w ciągu reakcji. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem i nie pomyliłem się przy tłumaczeniu tego, a jakby tak było to proszę osoby bardziej doświadczone o poprawienie mnie :D.

_________________
Wiem, że nic nie wiem.


19 sie 2018, o 15:30
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Otrzymywanie soli podstawy
Generalnie wszystko to prawda.
Dodać warto że efekty solwatacyjne, często przemilczane mimo że oczywiste, mogą zmienić lub uniewożliwić przebieg reakcji chemicznej.
Przykładowo glin (Al) całkiem łatwo i szybko rozpuszcza się w wodnym roztworze np. NaOH z wydzieleniem wodoru, ale praktycznie nie reaguje ze stopionym NaOH. Motorem reakcji jest zazwyczaj obniżenie energii układu, np. poprzez tworzenie ubogich energetycznie produktów, jak H2O, lub/i hydratacja tworzonych jonów.


21 sie 2018, o 23:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..