Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powłoki. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 lis 2018, o 10:40
Posty: 9
Post Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powłoki.
Witam, czy można srebrzyć bez użycia prądu za pomocą cyjanku srebra lub przerobienie cyjanku srebra na cyjanek sodu, aby użyć tak jak w przepisie na VMC https://www.vmc.org.pl/component/conten ... srebrzenie, chciałbym ten cyjanek zużyć.


Czy jest możliwe usunięcie starej powłoki srebra za pomocą cyjanku cynku, taki przepis znalazłem na Metody odzysku złota z odpadów w mikroelektronice (chodzi mi o srebro), tak aby nie uszkodzić metalu bazowego, który ma być powtórnie posrebrzony, chciałbym , aby powłoka była jednolita puki co są spore przetarcia na przedmiotach a po nakładaniu kontaktowym widać gołym okiem gdzie były wytarcia. Pozdrawiam
Zaciekawiła mnie strona http://www.dallap.polfirms.pl/ Procesy ściągania powłok złota, srebra i palladu przebiegają bez zniszczenia metalu podłoża (metalu bazowego).


23 lis 2018, o 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powło
W linku, który podałeś są przecież przepisy na srebrzenie bezprądowe z użyciem cyjanku srebra, więc nie rozumiem o co się pytasz :)

Przerobienie cyjanku srebra na cyjanek sodu, to chyba najprościej elektrolizą, r-r AgCN zalkalizowany NaOH i nierozpuszczalne anody ze stali.

adm28 napisał(a):
przepis znalazłem na Metody odzysku złota z odpadów w mikroelektronice (.


Poproszę o link.

Jaki metal bazowy w tym odsrebrzaniu ?


28 lis 2018, o 00:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2018, o 10:40
Posty: 9
Post Re: Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powło
http://rcin.org.pl/itme/Content/18730/W ... -Kuz_i.pdf


29 lis 2018, o 17:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2018, o 10:40
Posty: 9
Post Re: Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powło
Chodzi mi o zastosowanie cyjanku aby rozpuszczał tylko srebro i złoto, a metale bazowe mosiądz, miedź i brąz były nie ruszane


29 lis 2018, o 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Srebrzenie cyjankiem srebra, usunięsie uszkodzonej powło
Znalazłem to źródło, co podałeś, ale praktycznie nic tam o srebrze nie ma.

Raz próbowałem cyjanków do odzysku złota z elektroniki, niestety z marną wydajnością, pewnie przez zaniedbanie metali bazowych. Miedź i jej stopy przeszkadzają, podobno cyjanek cynku pomaga ograniczyć wpływ miedzi.
Ale może w twoim przypadku nie trzeba się przejmować tym, bo jak Ci delikatnie nadtrawi metal bazowy to może nie będzie to miało wpływu na efekt końcowy. Ale niestety więcej Ci na temat cyjanków nie pomogę, bo przestał mnie interesować ich temat z powodu trudnej ich dostępności i mojej niechęci do ich syntezy.

W Poradniku Galwanotechnika są jakieś metody na ściąganie powłok srebrnych i złotych.

Poszukaj jeszcze książki: recykling metali nieżelaznych - Kucharski, jest tam sporo informacji o odzysku metali szlachetnych, czyli też o tym jak je roztworzyć.

Jeśli posiadasz przedmiot w całości metalowy, który chcesz odzłocić, to polecam elektrolizę w kwasie siarkowym.


29 lis 2018, o 18:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..