Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Węglan magnezu jak sprawdzić 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25 wrz 2019, o 14:35
Posty: 1
Post Węglan magnezu jak sprawdzić
Witam was,
Mam pytanie,mam węglan magnezu z podejrzanych źródeł, czy macie jakieś metody jak sprawdzić, czy jest to MgCO3? Sprawdziłem reakcje kwasu cytrynowego i jest ona dość słaba względem węglanu wapnia i wodorowęglanu sodu. Czy tak mało CO2 powinno się wytworzyć? Jeśli wezmę węglan wapnia rozpuszczony w wodzie o temp. około 20*C i dodam kwas cytrynowy to reakcja jest widoczna ale jeśli zrobię to samo z ww. MgCO3 to prawie nic niema lekko zasyczy. Dużo lepiej jest gdy zmieszam go z gorącą wodą. Smak i kolor jak węglan wapnia ale bardziej biały i gładki, nie zbryla się.
Co mogę jeszcze zrobić? Mam chlorowodór 10%, KCl, kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu, CaCO3.
Jeśli to MgCO3 to może bym to wyprażył i sprawdził MgO? Czy w trakcie prażenia MgCO3 można zobaczyć coś specyficznego, zapach, zmiana koloru, jakiś kolor dymu?
Z góry dzięki.


26 wrz 2019, o 13:27
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Węglan magnezu jak sprawdzić
sprawdz w kalendarzu chemicznym własności węglanu . t.topnienia i rozkładu pomogą tobie ustalić czy to węglan i jakiej jest czystości. możesz też wykonać próbę na zawartośc jonów magnezu. rozpuśc węglan (1 gram ) w kwasie solnym (100 ml). w międzyczasie cześc sody wypraz w piekarniku zmieniając w węglan sodu rozpuśc go w wodzie (sporządź 1 %roztwór). Jak masz może biuretę albo naczynko z miarką to przelej ten roztwór do niego i zacznij miareczkować roztwór weglanu w kwasie.


18 paź 2019, o 10:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..