Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Całkowite cofnięcie hydrolizy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 kwi 2020, o 16:15
Posty: 1
Post Całkowite cofnięcie hydrolizy
Hej! Przychodzę z zadankiem, które męczy mnie od kilku dni:
Jakie musi być minimalne stężenie kwasu HA w 0,05M roztworze NA, aby całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli? Przyjąć stężeniową stałą dysocjacji K'a jako 1,8*10^-5, a iloczyn jonowy wody Kw jako 10^-14.

Ogólnie rzecz biorąc, kurs z jonówek mam za sobą (sporo wody upłynęło i chyba trochę wyszłam z wprawy :D), ale ewidentnie przy bilansach brakuje mi kluczowej zależności, bo jakbym nie kombinowała, to kończę z równaniem kwadratowym z dwoma niewiadomymi. Nie wiem, jakie jeszcze uproszczenie mogłabym tutaj założyć, bo nic prócz pominięcia [OH-] nie wydaje mi się możliwe/sensowne. Jedyny wynik, który uzyskałam, był przy założeniu, że stężenie soli = [Na+] = [A-], ale wtedy z bilansu ładunku wychodzi mi z automatu, że [H3O+] = [OH-], a [HA] jest równe stężeniu kwasu i absolutnie temu nie ufam. :p

Byłabym bardzo wdzięczna za jakieś naprowadzenie:)


16 kwi 2020, o 16:31
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Całkowite cofnięcie hydrolizy
Hundebiss napisał(a):
Hej! Przychodzę z zadankiem, które męczy mnie od kilku dni:
Jakie musi być minimalne stężenie kwasu HA w 0,05M roztworze NA, aby całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli? Przyjąć stężeniową stałą dysocjacji K'a jako 1,8*10^-5, a iloczyn jonowy wody Kw jako 10^-14.

Ogólnie rzecz biorąc, kurs z jonówek mam za sobą (sporo wody upłynęło i chyba trochę wyszłam z wprawy :D), ale ewidentnie przy bilansach brakuje mi kluczowej zależności, bo jakbym nie kombinowała, to kończę z równaniem kwadratowym z dwoma niewiadomymi. Nie wiem, jakie jeszcze uproszczenie mogłabym tutaj założyć, bo nic prócz pominięcia [OH-] nie wydaje mi się możliwe/sensowne. Jedyny wynik, który uzyskałam, był przy założeniu, że stężenie soli = [Na+] = [A-], ale wtedy z bilansu ładunku wychodzi mi z automatu, że [H3O+] = [OH-], a [HA] jest równe stężeniu kwasu i absolutnie temu nie ufam. :p

Byłabym bardzo wdzięczna za jakieś naprowadzenie:)


Nie jestem pewien, bo dawno w jako takiej chemii nie byłem. Od lat siedzę w medycynie. xD Jednak... Po pierwsze dla jasności z tym NA chodzi o NaA, czyli sól złożona z sodu i reszty kwasowej A? Jeśli tak to masz:
Ka = [Na+][OH-][HA] / [Na+][A-][H2O]
Sody się skracają, a wodę można założyć jako 1.
Ka = [OH-][HA] / [A-]
Ze stechiometrii wynika, że [OH-] = [HA], więc kiedy założymy je jako X:
Ka = x2 / [A-]
Natomiast [A-] = [NaA] - x, więc:
Ka = x2 / [NaA] - x
0 = x2 + Ka*x - Ka*[NaA]
0 = x2 + 1,8*10-5*x - 9*10-7

delta = 3,24*10-10 + 36*10-7 = 36,00324*10-7
x1 = -1,8*10-5 - sqrt[36,00324*10-7] / 2 = ujemny shit - odrzucamy
x2 = -1,8*10-5 + sqrt[36,00324*10-7] / 2 = -1,8*10-5 + 189,75*10-5 / 2 = 0,94*10-3 M = [OH-]

Jeśli Kw = 10-14, to [H3O+] = 10-14 / 0,94*10-3 = 1,06*10-11, ale to raczej jest tutaj niepotrzebne.
Także by całkowicie odwrócić reakcję hydrolizy NaA, potrzeba minimum 0,94 mmol / dm3 HA (stechiometrycznie jest 1:1)
Mam nadzieję, że dobrze xD


18 kwi 2020, o 18:01
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Całkowite cofnięcie hydrolizy
Zadanie jest sformułowane w ten sposób, że nie wiadomo o co chodzi.
Hydroliza będzie zachodzić zawsze, niezależnie od ilości dodanego kwasu, tak więc "całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli" NIE można.
Co autor/autorka zadania miał/miała na myśli, co ma być miarą tej cofniętej hydrolizy - nie wiadomo. Zadanie z gatunku "głupie".


21 kwi 2020, o 00:23
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Całkowite cofnięcie hydrolizy
kmno4 napisał(a):
Zadanie jest sformułowane w ten sposób, że nie wiadomo o co chodzi.
Hydroliza będzie zachodzić zawsze, niezależnie od ilości dodanego kwasu, tak więc "całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli" NIE można.
Co autor/autorka zadania miał/miała na myśli, co ma być miarą tej cofniętej hydrolizy - nie wiadomo. Zadanie z gatunku "głupie".


Zachodzi w takim samym stopniu niezależnie od pH itp.?


23 kwi 2020, o 16:16
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Całkowite cofnięcie hydrolizy
Zacytuję sam siebie (to oznaka pychy, wiem):
Cytuj:
Hydroliza będzie zachodzić zawsze, niezależnie od ilości dodanego kwasu, tak więc "całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli" NIE można.

Wynika to z faktu, że hydroliza jest reakcją równowagową i stopień hydrolizy NIGDY nie będzie równy zero.

Cytuj:
Zachodzi w takim samym stopniu niezależnie od pH itp.?

Przecież podałeś wzory i zależności......
Tutaj też widać że zadanie jest podwójnie głupie : dodatek kwasu powoduje że hydroliza zachodzi w większym stopniu (bo zostają konsumowane jony OH(-)).


28 kwi 2020, o 23:33
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Całkowite cofnięcie hydrolizy
kmno4 napisał(a):
Zacytuję sam siebie (to oznaka pychy, wiem):
Cytuj:
Hydroliza będzie zachodzić zawsze, niezależnie od ilości dodanego kwasu, tak więc "całkowicie cofnąć reakcję hydrolizy soli" NIE można.

Wynika to z faktu, że hydroliza jest reakcją równowagową i stopień hydrolizy NIGDY nie będzie równy zero.

Cytuj:
Zachodzi w takim samym stopniu niezależnie od pH itp.?

Przecież podałeś wzory i zależności......
Tutaj też widać że zadanie jest podwójnie głupie : dodatek kwasu powoduje że hydroliza zachodzi w większym stopniu (bo zostają konsumowane jony OH(-)).


A tam pycha xD Ok, przypomniałem sobie parę faktów, które zakurzyły się mi z tyłu głowy. Jak mówiłem, trochę dawno z chemią jako taką nie miałem już do czynienia, a m.in. wchodzę tu z powrotem by tego zupełnie nie zapomnieć.
Rzeczywiście z tym zadaniem jest trochę coś nie halo. Próbowałem w dobrej wierze zakładać, że jest dobrze skonstruowane, a to mi coś umyka.
Dzięki. ;)


30 kwi 2020, o 15:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..