Witam, czy jest jakaś możliwość za pomocą związków przetworzenie jodku srebra na chlorek, mam dość sporo jodku a niedługo będę potrzebował chlorku, czy jedyna możliwość zalanie srebra lub złomu o różnych próbach srebra kwasem azotowym i wytrącenie chlorkiem sodu? Dziękuję za odpowiedź.
26 lut 2021, o 00:58
Gbeyo
Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18 Posty: 248
Re: Przerobienie Jodku Srebra na Chlorek
Bezpośrednio jodku w chlorek nie zamienisz, bo kwas jodowodorowy jest mocniejszy niż chlorowodorowy. Musiałbyś przejść przez etap tlenku, co jest dość łatwe, choć czasochłonne. W skrócie: do jodku dodajesz wodę i NaOH; proces jest egzotermiczny dzięki ciepłu wydzielanemu przez rozpuszczany NaOH. Potrzebne jest intensywne mieszanie, najlepiej mieszadłem mechanicznym. Powstały AgOH rozkłada się samorzutnie do Ag2O. Tlenek przemywasz kilka-kilkanaście razy wodą i roztwarzasz w HNO3. A z azotanu to już banał zrobić AgCl.
Jeśli dysponujesz złomem srebra to otrzymanie AgCl tak jak piszesz: roztwarzanie w HNO3, sączenie i wytrącanie jakimś łatwo rozpuszczanym w wodzie chlorkiem.
26 lut 2021, o 14:06
adm28
Dołączył(a): 23 lis 2018, o 10:40 Posty: 9
Re: Przerobienie Jodku Srebra na Chlorek
A zamiast kwasu azotowego na złom srebrny zastosować azotan sody lub potasu o wiele łatwiej i taniej kupić?
26 lut 2021, o 21:27
MieszkoM
Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52 Posty: 76
Re: Przerobienie Jodku Srebra na Chlorek
Teoretycznie mógłbyś zastosować mieszaninę azotanu (sodowego czy potasowego) z kwasem mocniejszym od kwasu azotowego; tak, żeby w roztworze powstał, in sitiu, kwas azotowy, który następnie będzie mógł roztworzyć srebro. Jednak problemem w tym wypadku będzie rozpuszczalność soli srebra, jedynie azotan i nadchloran srebra są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Więc zastosowanie kwasu siarkowego, albo solnego (oba są w stanie wyprzeć kwas azotowy z jego soli) spowodowało by powstanie słabo rozpuszczalnych soli, które utrudniają roztwarzanie metalu (blokując powierzchnię) oraz uniemożliwiały by oddzielenie zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w kwasie. Jeśli dysponujesz aparaturą do destylacji, to z kwasu siarkowego i azotanu można wytworzyć kwas azotowy (kwas solny się tu nie nadaje gdyż jest zbyt lotny).
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników