Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
[PREPARATYKA] Oczyszczanie V2O5 
Autor Wiadomość
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post [PREPARATYKA] Oczyszczanie V2O5
Czołem
Wie ktoś może jak oczyścić/przerobić stary pięciotlenek wanadu aby przybrał znowu barwę pomarańczowo-żółtą (aktualnie czarny koloru jodu z zielonkawym nalotem :? ) . Gdzie mogę znaleźć ew info jak to się robi (ma ktoś może Prep. Nieorg. Supniewskiego jako e-booka ?? )
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


27 wrz 2005, o 12:33
Zobacz profil
Post 
Mozesz sprobowac ogrzac go w roztworze H2O2 i to co bylo zredukowane sie utleni i bedzie V2O5 jak nowy :) . Tylko on sie nieco rozpuszcza w H2O2 tworzac kwasy poliperoksowanadowe , wiec tzreba go ogrzewac za sie caly H2O2 rolozy :wink:


27 wrz 2005, o 12:46
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Hmm z tym rozkładem H2O2 to nie powinnobyć większego problemu bo jak tak sobie myślę to zam V2O5 powinien katalizować jego rozkład (oczywiście nie tak jak tlenki Mn ale też powinno pójść :idea: :wink:

Edit: Mała próbka przeterminowanych związków V2O5 (ok 0,5g) została wrzucona do niewielkiej ilości (10ml) H2O2 stabilizowanego (nie wiem czym prawdopodobnie siarkowym(VI) ) i zaczełą się rozpuszczać czemu towarzyszyło wydzielanie się małej ilości bąbelków gazu (tlenu z rozkłądu H2O2 ?? :idea: )Obserwacje: barwa zieloknawobrązowożóła, brak oznak grzania się reakcji. Po krótkotrwałym lekkim podgrzaniu reakcja wyraźnie przyśpieszyła by nagle osągnąć apogeum (prawie wykipiało :oops: ) czemu towarzyszyło wydzielanie się mgiełki tlenu i pary wodnej (podobnie jak przy KMnO4 z H2O2 ale mniej energicznie tzn mgiełka się "snuła", a nie waliła w górę ;) ) . Reakcja nagle ustała a barwa roztworu zminła barwę na ciemnopomarańczową/brunatną. Roztwór odstawiono do krystalizacji ;)
c.d.n. :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


27 wrz 2005, o 13:52
Zobacz profil
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Osad krystalizyje w postaci hmm ... czarnych igiełek ??!!?? :roll: to jak uzyskać pomarańczowoą barwę którą podają w kartach charakterytyk :roll: ??

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


27 wrz 2005, o 20:34
Zobacz profil
Post 
Moze dodales za duzo H2O2 , albo sie nie rozlozyl i V2O5 jest w postaci kwasow poliwanadowych , jak mnie pamiec nie myli V2O5 sie nawet dobrze w wodzie rozpuszcza tzn ze 2g na 100ml H2O ... proponowal bym ci te krysztalki odsaczyc , osuszyc i poprazyc w ~200°C ...


27 wrz 2005, o 20:45
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Czołem
Więc tak właśnie wróciłem na laborke i myśle sobie to popraże te kryształki może będzie oczekiwany efekt ide na stanowisko patrze do kolby, a tam część z nich żółta :mrgreen: No to zeskrobałem i do pojemniczka reszta nadal byla ciemnobrozowa to mowie sproboje poprazyć :roll: Zeskrobałem to do probówki i nad palnik patrze a toto mi się zaczyna stapiać w jedną masę bez zmiany barwy :roll: Myśle sobie okej coś nie tak .... ostudziłęm zeskrobałem i pod pistel. Moje domysły okazały się słuszne po sproszkowaniu mam całość próbki w kolorze żółtym ;)

Hehe teraz tylko osadzić to na czymś (co polecacie co moge dostać/zrobic w domu ??) i katalizator pierwsza klasa ;)

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


28 wrz 2005, o 09:44
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ja polecam skombinować gotowy katalizator wanadowy... jeśli jesteś w pilnej potrzebie daj znać na PW, mam tego trochę u siebie. Natomiast jeśli chcesz to zrobić samemu, to trzeba otrzymany V2O5 osadzić na żelu krzemionkowym (może rozprowadzić w ścinającym się żelu?), a gdy wyschnie dodać tlenków metali alkaicznych - MgO itp.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


3 paź 2005, o 23:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..