Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Usuwanie Fe2+ z wody ? 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post Usuwanie Fe2+ z wody ?
Usuwanie Fe2+ z wody ?
Czy ktos ma pomysł jak usunąć te konkretne jony z wody ??
Przy okazji mogą być także inne ale te są najważniejsze :D
Pozdrawiam
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


26 lis 2005, o 16:53
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 30 mar 2005, o 00:27
Posty: 279
Post 
Wodę się napowietrza, utlenione żelazo wytrąca się wtedy jako rdzawy osad. Następnie woda idzie na filtry. Jest to typowe rozwiazanie stosowane w stacjach uzdatniania wody.


26 lis 2005, o 18:16
Zobacz profil
Post 
Hmm Coś mi się wydaje że 2pio chodzi o labolatoryjne oczyszczenie wody zdatnej, być może nawet demineralizowanej i destylowanej... Podejrzewam że on potrzebuje idealnie wolnego od żelaza środowiska : ) ... Do konkretnej syntezy gdzie obecność naprawde minimalnych stężeń Fe jest niedopuszczalna...


26 lis 2005, o 18:22
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Chcesz zobić ten HCl fenantroliny..? Ale na litość, przecież ona się rozpuszcza w wodzie i alkoholu.. przeprowadzanie w chlorowodorek jest niecelowe, bo jeśli dysponujesz substancją cz.d.a to Twoja ingerencja zawsze sprowadzi się do zanieczyszczenia handlowego produktu!
Czasem obecność jonów chlorkowych jest wręcz niewskazana.. a jeśli ktoś akurat potrzebuje chlorowodorek to robi go sobie in situ, dodając HCl "na oko".

_________________
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" - Albert Einstein


26 lis 2005, o 19:06
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Dumin już zrobiłem...
tylko mam problem u mnie stężenie Fe2+ wynosi 0,000001g/ml a nie jak powinno mniej niż 0,0000001g/ml :(
a niestety etanolem absolutnym nie dyspponuję :(
o co ci chodzi o robiebnie "in situ" ?? - odrazu przed sprawdzaniem ??
wiem że się rozpuszcza... ale dosc słabo w T=20*C ale w T=115*C to w aż zadobże :(
otrzymałem troche ponad 2g z (2g 1,10-fenatroliny) zanieeczyscne Fe2+ a po ropuszczeni w 100ml H2O zabarwiło się na czw. - czyli dobrze odbarwiło się w 1l H2O :D
Dumin wiem że mecze wszytkim tym tematem ale jest on dlamnie conajmniej wązny :D
Pozdrawiam i dzinkoje serdecznie
2pio :D

_________________
Pozdrawiam
2pio


27 lis 2005, o 00:27
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2004, o 17:07
Posty: 235
Post 
Od tego jest forum, żeby męczyć i się dowiadywać.. :-)
Chodzi o to, że fenantrolina jest sprzedawna do analiz jako b. czysta. Jeśli będziesz nią manipulował to jest duże prawdopodobieństwo, że zanieczyścisz ją choćby kurzem z butelki kwasu solnego. Fenantrolina jest słabo rozpuszczalna w wodzie, ale do analiz nie trzeba jej w końcu tak wiele! Sam mówisz jaka jest czułość. A jeśli ktoś potrzebuje rozpuścić więcej to dodaje HCl - wtedy chlorowodorek tworzy się w środowisku reakcji (in situ).

_________________
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" - Albert Einstein


27 lis 2005, o 01:37
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
to ja się w takim wypadku postaram zdobyć HCl sp. cz. :D (2x droższy od czda :( )
i wtedy się zobaczy :D
Wiem że jakiekolwiek prawwi manipulowanie może ja zanieczyśić ale interesuje mnie uniknięcie tylko Fe2+ a jak zanieczyszcze ją karzemem to luzik nic się nie stanie...
Wcześniej i tak całe szkło przemyłem destylowaną a potem acetonem :D
w tyg sproboje inną metode - HClg przez fenatntroline rozpuszczoną w CCl4 :D powinną być lepiej :D a Fe się i tak nie ropuszcza w CCl4 więc mam spokoj :D
Pozdrawiam
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


27 lis 2005, o 02:13
Zobacz profil
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2005, o 22:57
Posty: 20
Lokalizacja: ze wschodu
Post 
ej, a nie prościej skompleksowac toto wszystko EDTA? np przez miareczkowanie?

_________________
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy!!
Prymus, rzuc no pepitę!
...a w kaskadzie krzepniecia krwi wystepuje min. protrombulina i fibrogen :)


7 gru 2005, o 09:26
Zobacz profil
Post 
Obyśliłem pewien plan 2pio ;). Zdemineralizowaną wodę przedestylować kilukrotnie specjalną kolumną destylacyjna : ). Takowa kolumna powinna oprócz standardowej chłodnicy zawieracz naczynie w którym znajdowała by się siatka magnesowa lub najlepiej silny elektro magnes bądź siatka elektromagnetyczna... ;) Para wodna z kationami Fe przechodząc przez siatke eletromagnetyczna osadzałoby sie na niej : ) a para dalej wędrowałą do chłodnicy i wniej się skraplał... Heh może określenie kolumna nie jest wiec trafne, więc nazwijmy to aparaturą sekwensera : ). Naprawde silne pole magnetyczne powinno się uporać z żelazem : )... Heh to mój autorski projekt więc może być zupełnie nieskuteczny : ) ale spróbować zawsze można... Jeśli ten projekt miałby szanse powodzenia to moge załaczyć rysunki... Oczywiście aparature można by wzbogacić o np naczynia z odczynnikami wytrącajacymi żelazo i tak dalej.. ale im dłuższy proces technologiczny tym więcej potrzebne jest szkła, czasu, pracy i zapału : ) ale i lepsza jakosć produktu, a wieć czystsza woda : )

Nie śmiać sie z mojego pomysłu, wiem że może być do bani lub byc problematyczny ( np skad jakaś siatka lektromagnetyczna... i take inne ).


7 gru 2005, o 16:53
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Magnesy neodymowe B=~1T powinny uporać się z drobinami.
ewentualnie magnes nadprzewodnikowy(helowy) o B=7T :D
te pierwsze za grosze na allegro, z tym drugim to już chyba na ruskim bazarku za pół litra :D

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


10 gru 2005, o 01:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..