Witam wszystkich. Jestem studentem mikroelektroniki i dotychczas nie przywiazywalem wielkiej wagi do mojej znajomosci chemii, czy to w szkole sredniej, gdzie byla ona na zenujacym poziomie, czy tez na poczatku moich studiow. Moj kierunek jednak zmusil mnie do zmiany podejscia i nadrabiania zaleglosci, mozna nawet powiedziec, ze zaczalem od poczatku. Jak to zwykle bywa, pojawily sie pytania, na ktore mam nadzieje znalezc odpowiedz wsrod grona starszych i doswiadczonych kolegow na tym forum, tak wiec kto moze wspomoc wiedza, temu bede wdzieczny. Moje pierwsze pytanie dotyczy reakcji wodoru z tlenem. Zastanawiam sie, dlaczego podczas reakcji laczenia wydziela sie spora ilosc energii? przeciez w tym przypadku hybrydyzacji orbitali nie towarzyszy przejscie elektronow na nizsze poziomy, a wrecz przeciwnie: lepiej usytuowane energetycznie elektrony atomow wodoru zajmuja pozycje w atomach tlenu na poziomach wymagajacych wiekszej energii. Wnioskuje zatem, ze aby taka reakcja zaszla, nalezaloby dostarczyc energie do wodoru, aby wypompowac elektron na wyzszy poziom niz 2p4 w atomie tlenu, po czym moglby on zredukowac energie tworzac wiazanie na korzysniejszym energetycznie poziomie w atomie tlenu, tworzac tym samym wiazanie jonowe wodor-tlen. Czy mam racje? Czy dlatego nalezy podgrzac mieszanine gazow tlen-wodor, aby doszlo do reakcji? Czy uwalniana energia jest rowna roznicy energii dostarczonej do wodoru minus zmiana energi elektronu po reakcji?
Zyczliwych prosze o pomoc i/lub ewentualne wskazanie ciekawej i dobrze napisanej literatury.
5 gru 2005, o 19:45
Tweenk
@GŁÓWNY MODERATOR
Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11 Posty: 1171 Lokalizacja: Warszawa
Myślę że twoje pytanie nie jest poprawnie sformułowane. Reakcji tlenu z wodorem towarzyszy wydzielanie energii, więc w wodzie elektrony na pewno znajdują się na korzystniejszych poziomach energetycznych niż w swoich cząsteczkach. Nie znam się na kwantówce, ale sprawdź jeszcze raz dokładnie swoją tezę. Gdyby była ona prawdziwa, to woda wybuchałaby tworząc wodór i tlen, a nie odwrotnie...
_________________ Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
6 gru 2005, o 01:30
Anonymous
Tak, zresztą w tym wypadku doskonale sprawdza się reguła dubletu i oktetu.
6 gru 2005, o 13:59
Enclave
Dołączył(a): 13 gru 2003, o 14:57 Posty: 23 Lokalizacja: z przypadku :)
Atom tlenu w cząsteczce wody ulega hybrydyzacji typu sp3, czyli następuje uśrednienie energii orbitali 2s i 2p, w wyniku czego powstają 4 orbitale typu t o mniejszej energii niż wyjściowe. Druga sprawa to o czym wspominał już Chosen reguła dubletu i oktetu elektronowego, atomy dążą do osiągniecia najbardziej trwałej konfiguracji najbliższego gazu szlachetnego. Trzecia sprawa to energia która wydziela się w czasie reakcji. Wydaje mi się, że jest to energia powinowactwa elektronowego.
_________________ Pamiętaj, że przyszedłeś na świat bez części zamiennych.
6 gru 2005, o 17:37
NVX
PROFESJONAŁ
Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00 Posty: 755 Lokalizacja: From beyond
Enclave napisał(a):
Atom tlenu w cząsteczce wody ulega hybrydyzacji typu sp3, czyli następuje uśrednienie energii orbitali 2s i 2p, w wyniku czego powstają 4 orbitale typu t o mniejszej energii niż wyjściowe.
Hybrydyzacja nie ma tu nic do rzeczy dlatego że jest ona zabiegiem czysto matematycznym "wymyślonym" w celu opisania geometrii orbitali molekularnych. W rzeczywistości coś takiego jak hybrydyzacja nie istnieje - to jest tylko model.
_________________ Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników