Próba Trommera dla formaliny.

Chemistry - experiments. Ciekawe doświadczenia chemiczne.

Moderator: #Chemia

Próba Trommera dla formaliny.

Postprzez Błażej » 12 paź 2020, o 18:30

Witam,
wykonałem Próbę Trommera dla formaliny z ,,nowymi'' odczynnikami ( świeżo strącony Cu(OH)2 itd.), lecz zamiast lustra srebrowego otrzymałem zielone zabarwienie. Próbę powtórzyłem z miernym rezultatem - rozwarstwienie i barwa od niebieskiej do zielonej.
Dlaczego?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Błażej

Re: Próba Trommera dla formaliny.

Postprzez MieszkoM » 14 paź 2020, o 20:56

A skąd niby miało by się wziąć lustro srebrowe w próbie Trommera? Ono powstaje w próbie Tollensa (z roztworem dwuaminosrebra). Próba z wodorotlenkiem miedziowym (Trommera), daje zmianę barwy tego wodorotlenku, w przypadku wyniku pozytywnego, z ciemnoniebieskiej, na ceglastą. Choć z doświadczenia mogę powiedzieć, iż w wypadku używania osadu wodorotlenku czasami wychodzą dziwne kolory. Spróbuj przeprowadzić próbę jeszcze raz, ale nie z osadem Cu(OH)2, a z kompleksem powstałym w skutek rozpuszczania się Cu(OH)2 w nadmiarze zasady. Do dość stężonego ługu dodajesz kroplami średnio stężony roztwór soli miedziowej i i po każdym dodaniu wstrząsasz, aż strącany początkowo osad nie przestaje się roztwarzać. Taka Próba działa nieco lepiej acz najlepiej było by wykonać próbę Benedicta lub Fehlinga.
"Aut inveniam viam aut faciam”
MieszkoM

Re: Próba Trommera dla formaliny.

Postprzez Błażej » 15 paź 2020, o 09:31

Dzięki.
Pozdrawiam
Błażej

Powrót do Chemia - Doświadczenia