Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli

Chemistry - experiments. Ciekawe doświadczenia chemiczne.

Moderator: #Chemia

Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli

Postprzez goldman » 6 lip 2022, o 16:04

Cześć!
Zainteresowałem się trochę tematem odzyskiwanie złota, ale zanim przystąpię do działania chciałem zaczerpnąć trochę informacji od osób doświadczonych w temacie chemii.
Na początek planuję wyodrębnić złote piny od płytek poprzez reakcję miedzi z płytek z kwasem octowym i chlorkiem sodu.

https://pl.intl.chemicalaid.com/tools/e ... Cl+%2B+Na2

Tu pytania:
1. Czy w związku z tym, że na płytkach pcb są różne związki nie dochodzi tu jeszcze do jakiejś reakcji? Czy po wyjęciu 'nagich PCB' produktem będzie wyłącznie Octan Miedzi(Ii), Chlorowodór, Disodium - Na2 i pływające złote płatki do dalszego przetworzenia?
2. Do czego można wykorzystać Disodium - Na2 ? Praktycznie nie mogę znaleźć na ten temat informacji w sieci. Czy da się to wyodrębnić z roztworu?
3. Jak wyodrębnić Octan Miedzi(Ii)? Kiedyś krystalizowałem CuS04. Czy z tym octanem też da się to zrobić?

De facto chciałbym wyodrębnić te związki, żeby otrzymać kwas solny, który wykorzystam dalej. Nie chciałbym wylewać tego roztworu do ścieku xD

Pozdro!
goldman

Re: Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli

Postprzez MieszkoM » 6 lip 2022, o 21:45

Używanie tego typu ,,narzędzi" do układania równań chemicznych jest najczęściej kompletnie bezwartościowe. Podawane przez nie równania często, chociażby w tym wypadku, nie mają jakiegokolwiek sensu logicznego; coś takiego jak Na2 nie istnieje, a nawet jeśli to nie mogło by istnieć w roztworze wodnym, a tym bardziej w otoczeniu kwasu solnego.
Miedź reaguje z kwasem octowym ale tylko w obecności utleniacza; działa to z tlenem z powietrza ale dość wolno, według równania:
2Cu + O2 + 4AcOH --> 2Cu(AcO)2 + 2H2O
Jony miedzi z jonami chlorkowymi tworzą kompleks CuCl4(2-), może to w pewnym stopniu przyspieszać roztwarzanie ale i tak będzie to raczej proces powolny.
Jednak nie jestem pewien czy to w ogóle zadziała w przypadku styków z PCB

Odpowiadając na pytania:
1. Zakładając że miedź w ogóle ulegnie wytrawieniu to nic innego metalami nie powinno przereagować; powstanie więc zawiesina złota i laminatu w roztworze z octanem miedzi i nadmiarem kwasu (przy fragmentów płytki z samymi stykami)
2. Taki twór nie istnieje.
3. Można próbować wykrystalizować octan miedziowy, ale jeśli do roztworu dodasz NaCl to będziesz musiał się bawić w krystalizację frakcjonowaną.
A najlepiej było by wyposażyć się w jakiś lepszy kwas niż octowy; np. azotowy.
"Aut inveniam viam aut faciam”
MieszkoM

Postprzez goldman » 7 lip 2022, o 23:59

MieszkoM napisał(a):Używanie tego typu ,,narzędzi" do układania równań chemicznych jest najczęściej kompletnie bezwartościowe. Podawane przez nie równania często, chociażby w tym wypadku, nie mają jakiegokolwiek sensu logicznego; coś takiego jak Na2 nie istnieje, a nawet jeśli to nie mogło by istnieć w roztworze wodnym, a tym bardziej w otoczeniu kwasu solnego.
Miedź reaguje z kwasem octowym ale tylko w obecności utleniacza; działa to z tlenem z powietrza ale dość wolno, według równania:
2Cu + O2 + 4AcOH --> 2Cu(AcO)2 + 2H2O
Jony miedzi z jonami chlorkowymi tworzą kompleks CuCl4(2-), może to w pewnym stopniu przyspieszać roztwarzanie ale i tak będzie to raczej proces powolny.
Jednak nie jestem pewien czy to w ogóle zadziała w przypadku styków z PCB

Odpowiadając na pytania:
1. Zakładając że miedź w ogóle ulegnie wytrawieniu to nic innego metalami nie powinno przereagować; powstanie więc zawiesina złota i laminatu w roztworze z octanem miedzi i nadmiarem kwasu (przy fragmentów płytki z samymi stykami)
2. Taki twór nie istnieje.
3. Można próbować wykrystalizować octan miedziowy, ale jeśli do roztworu dodasz NaCl to będziesz musiał się bawić w krystalizację frakcjonowaną.
A najlepiej było by wyposażyć się w jakiś lepszy kwas niż octowy; np. azotowy.

Dzięki za odpowiedź, od razu to forum wydało mi się właściwym miejscem na dyskusję, jedna odpowiedź i masa wiedzy :)

Tak z filmików w sieci wynika, że proces jest powolny, ale mi to nie przeszkadza.
https://youtu.be/6DIBV5W4jWo?t=253

Kwas azotowy i tak będę musiał wykorzystać później. Na tym etapie chciałem się pozbyć płytek PCB i złoto, które otrzymam wymieszać z resztą goldpinów itp.

Wracając do reakcji, jeśli dobrze rozumiem to NaCl działa tu tylko jako przyspieszać procesu i teoretycznie reakcja powinna też przebiec bez tego dodatku, tak?

Jeśli zamiast soli dodam perhydrolu, to wtedy on jest wykorzystywany do utlenienia i otrzymam ten sam związek i trochę więcej wody, zgadza się?
Cu + H202 + 2AcOH --> Cu(AcO)2 + 2H2O

Co w przypadku krystalizacji octanu z takiego roztworu?

ps: Sorry jeśli mówię coś nie po chemicznemu, ale ostatni raz miałem z chemią do czynienia na poziomie równań reakcji 12 lat temu :D
goldman

Postprzez MieszkoM » 8 lip 2022, o 18:42

Tak, bez dodatku soli reakcja tez powinna zadziałać, tyle że wolniej.
Dodatek perhydrolu też przyśpieszy reakcję, nawet bardziej niż sól . Żeby z takiego roztworu odzyskac octan miedziowy, to (po przesączeniu) trzeba będzie odgotować więcej wody.
"Aut inveniam viam aut faciam”
MieszkoM

Powrót do Chemia - Doświadczenia