Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 lip 2022, o 14:48
Posty: 2
Post Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli
Cześć!
Zainteresowałem się trochę tematem odzyskiwanie złota, ale zanim przystąpię do działania chciałem zaczerpnąć trochę informacji od osób doświadczonych w temacie chemii.
Na początek planuję wyodrębnić złote piny od płytek poprzez reakcję miedzi z płytek z kwasem octowym i chlorkiem sodu.

https://pl.intl.chemicalaid.com/tools/e ... Cl+%2B+Na2

Tu pytania:
1. Czy w związku z tym, że na płytkach pcb są różne związki nie dochodzi tu jeszcze do jakiejś reakcji? Czy po wyjęciu 'nagich PCB' produktem będzie wyłącznie Octan Miedzi(Ii), Chlorowodór, Disodium - Na2 i pływające złote płatki do dalszego przetworzenia?
2. Do czego można wykorzystać Disodium - Na2 ? Praktycznie nie mogę znaleźć na ten temat informacji w sieci. Czy da się to wyodrębnić z roztworu?
3. Jak wyodrębnić Octan Miedzi(Ii)? Kiedyś krystalizowałem CuS04. Czy z tym octanem też da się to zrobić?

De facto chciałbym wyodrębnić te związki, żeby otrzymać kwas solny, który wykorzystam dalej. Nie chciałbym wylewać tego roztworu do ścieku xD

Pozdro!


6 lip 2022, o 16:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli
Używanie tego typu ,,narzędzi" do układania równań chemicznych jest najczęściej kompletnie bezwartościowe. Podawane przez nie równania często, chociażby w tym wypadku, nie mają jakiegokolwiek sensu logicznego; coś takiego jak Na2 nie istnieje, a nawet jeśli to nie mogło by istnieć w roztworze wodnym, a tym bardziej w otoczeniu kwasu solnego.
Miedź reaguje z kwasem octowym ale tylko w obecności utleniacza; działa to z tlenem z powietrza ale dość wolno, według równania:
2Cu + O2 + 4AcOH --> 2Cu(AcO)2 + 2H2O
Jony miedzi z jonami chlorkowymi tworzą kompleks CuCl4(2-), może to w pewnym stopniu przyspieszać roztwarzanie ale i tak będzie to raczej proces powolny.
Jednak nie jestem pewien czy to w ogóle zadziała w przypadku styków z PCB

Odpowiadając na pytania:
1. Zakładając że miedź w ogóle ulegnie wytrawieniu to nic innego metalami nie powinno przereagować; powstanie więc zawiesina złota i laminatu w roztworze z octanem miedzi i nadmiarem kwasu (przy fragmentów płytki z samymi stykami)
2. Taki twór nie istnieje.
3. Można próbować wykrystalizować octan miedziowy, ale jeśli do roztworu dodasz NaCl to będziesz musiał się bawić w krystalizację frakcjonowaną.
A najlepiej było by wyposażyć się w jakiś lepszy kwas niż octowy; np. azotowy.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


6 lip 2022, o 21:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lip 2022, o 14:48
Posty: 2
Post Re: Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli
MieszkoM napisał(a):
Używanie tego typu ,,narzędzi" do układania równań chemicznych jest najczęściej kompletnie bezwartościowe. Podawane przez nie równania często, chociażby w tym wypadku, nie mają jakiegokolwiek sensu logicznego; coś takiego jak Na2 nie istnieje, a nawet jeśli to nie mogło by istnieć w roztworze wodnym, a tym bardziej w otoczeniu kwasu solnego.
Miedź reaguje z kwasem octowym ale tylko w obecności utleniacza; działa to z tlenem z powietrza ale dość wolno, według równania:
2Cu + O2 + 4AcOH --> 2Cu(AcO)2 + 2H2O
Jony miedzi z jonami chlorkowymi tworzą kompleks CuCl4(2-), może to w pewnym stopniu przyspieszać roztwarzanie ale i tak będzie to raczej proces powolny.
Jednak nie jestem pewien czy to w ogóle zadziała w przypadku styków z PCB

Odpowiadając na pytania:
1. Zakładając że miedź w ogóle ulegnie wytrawieniu to nic innego metalami nie powinno przereagować; powstanie więc zawiesina złota i laminatu w roztworze z octanem miedzi i nadmiarem kwasu (przy fragmentów płytki z samymi stykami)
2. Taki twór nie istnieje.
3. Można próbować wykrystalizować octan miedziowy, ale jeśli do roztworu dodasz NaCl to będziesz musiał się bawić w krystalizację frakcjonowaną.
A najlepiej było by wyposażyć się w jakiś lepszy kwas niż octowy; np. azotowy.


Dzięki za odpowiedź, od razu to forum wydało mi się właściwym miejscem na dyskusję, jedna odpowiedź i masa wiedzy :)

Tak z filmików w sieci wynika, że proces jest powolny, ale mi to nie przeszkadza.
https://youtu.be/6DIBV5W4jWo?t=253

Kwas azotowy i tak będę musiał wykorzystać później. Na tym etapie chciałem się pozbyć płytek PCB i złoto, które otrzymam wymieszać z resztą goldpinów itp.

Wracając do reakcji, jeśli dobrze rozumiem to NaCl działa tu tylko jako przyspieszać procesu i teoretycznie reakcja powinna też przebiec bez tego dodatku, tak?

Jeśli zamiast soli dodam perhydrolu, to wtedy on jest wykorzystywany do utlenienia i otrzymam ten sam związek i trochę więcej wody, zgadza się?
Cu + H202 + 2AcOH --> Cu(AcO)2 + 2H2O

Co w przypadku krystalizacji octanu z takiego roztworu?

ps: Sorry jeśli mówię coś nie po chemicznemu, ale ostatni raz miałem z chemią do czynienia na poziomie równań reakcji 12 lat temu :D


7 lip 2022, o 23:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Odzyskiwanie złota z elektroniki przy pomocy octu i soli
Tak, bez dodatku soli reakcja tez powinna zadziałać, tyle że wolniej.
Dodatek perhydrolu też przyśpieszy reakcję, nawet bardziej niż sól . Żeby z takiego roztworu odzyskac octan miedziowy, to (po przesączeniu) trzeba będzie odgotować więcej wody.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


8 lip 2022, o 18:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..