MieszkoM napisał(a):Używanie tego typu ,,narzędzi" do układania równań chemicznych jest najczęściej kompletnie bezwartościowe. Podawane przez nie równania często, chociażby w tym wypadku, nie mają jakiegokolwiek sensu logicznego; coś takiego jak Na2 nie istnieje, a nawet jeśli to nie mogło by istnieć w roztworze wodnym, a tym bardziej w otoczeniu kwasu solnego.
Miedź reaguje z kwasem octowym ale tylko w obecności utleniacza; działa to z tlenem z powietrza ale dość wolno, według równania:
2Cu + O2 + 4AcOH --> 2Cu(AcO)2 + 2H2O
Jony miedzi z jonami chlorkowymi tworzą kompleks CuCl4(2-), może to w pewnym stopniu przyspieszać roztwarzanie ale i tak będzie to raczej proces powolny.
Jednak nie jestem pewien czy to w ogóle zadziała w przypadku styków z PCB
Odpowiadając na pytania:
1. Zakładając że miedź w ogóle ulegnie wytrawieniu to nic innego metalami nie powinno przereagować; powstanie więc zawiesina złota i laminatu w roztworze z octanem miedzi i nadmiarem kwasu (przy fragmentów płytki z samymi stykami)
2. Taki twór nie istnieje.
3. Można próbować wykrystalizować octan miedziowy, ale jeśli do roztworu dodasz NaCl to będziesz musiał się bawić w krystalizację frakcjonowaną.
A najlepiej było by wyposażyć się w jakiś lepszy kwas niż octowy; np. azotowy.
Dzięki za odpowiedź, od razu to forum wydało mi się właściwym miejscem na dyskusję, jedna odpowiedź i masa wiedzy

Tak z filmików w sieci wynika, że proces jest powolny, ale mi to nie przeszkadza.
https://youtu.be/6DIBV5W4jWo?t=253Kwas azotowy i tak będę musiał wykorzystać później. Na tym etapie chciałem się pozbyć płytek PCB i złoto, które otrzymam wymieszać z resztą goldpinów itp.
Wracając do reakcji, jeśli dobrze rozumiem to NaCl działa tu tylko jako przyspieszać procesu i teoretycznie reakcja powinna też przebiec bez tego dodatku, tak?
Jeśli zamiast soli dodam perhydrolu, to wtedy on jest wykorzystywany do utlenienia i otrzymam ten sam związek i trochę więcej wody, zgadza się?
Cu + H202 + 2AcOH --> Cu(AcO)2 + 2H2O
Co w przypadku krystalizacji octanu z takiego roztworu?
ps: Sorry jeśli mówię coś nie po chemicznemu, ale ostatni raz miałem z chemią do czynienia na poziomie równań reakcji 12 lat temu
