Po pierwsze możesz sobie zjawisko Meissnera , polegającne na wypychaniu pola magnetycznego z magnetyka:)
http://www.realboring.com/floating-magnet/
Możesz zrobić proszek świecący(przepisy z vortalu):
Proszek świecący 1
Odczynniki
węglan strontu SrCO3
azotan (V) bizmutu (III) Bi(NO3)3
węglan sodu Na2CO3
chlorek sodu NaCl
mąka ziemniaczana (skrobia)
siarka
Sprzęt
tygiel porcelanowy
Źródło ciepła-palnik gazowy, piec
200g węglanu strontu, 60g siarki, 4g węglanu sodu, 2,5g chlorku sodu, 0,4g azotanu bizmutu, zmiel jak najdrobniej, wymieszaj, posyp na wierzchu mąką ziemniaczaną, praż do czerwonego żaru przez 3 godziny w tyglu porcelanowym, powoli studź, otrzymany spieczony produkt zmiel jak najdrobniej.
Proszek świecący 2:
Odczynniki
wodorotlenek wapnia Ca(OH)2
azotan (V) bizmutu (III Bi(NO3)3
alkohol etylowy C2H5OH
kwas chlorowodorowy stęż. (solny) HCl
mąka ziemniaczana (skrobia)
siarka
Sprzęt
tygiel porcelanowy
Źródło ciepła-palnik gazowy, piec
25g wodorotlenku wapnia, 6g siarki, 2g mąki ziemniaczanej, zmiel, wymieszaj i dodaj roztwór 0,5g azotanu (V) bizmutu (III) w 80g alkoholu z dodatkiem 2-3 kropli kwasu solnego, gdy alkohol wyparuje praż do jasnego żaru przez 30 min w tyglu porcelanowym, po ostudzeniu i sproszkowaniu praż ponownie przez 1 godz. w temp. ciemnego żaru, otrzymany spieczony produkt zmiel jak najdrobniej.
Masę dymną( też z vortalu) :
Dym żółty (oparty na chloranie):
- Chloran potasu (KClO3) 60%
- Dermatol (zasadowy galusan bizmutawy) 40%
Tak, więc składniki wchodzące w skład mieszanin dymotwórczych powinny być doskonale zmielone, suche lub odwrotnie. To znaczy, jeśli chce się otrzymać dłuższy efekt dymny to używa się grubszych ziaren składników, a jeśli szybszy i mocniejszy efekt to używamy doskonale zmielone ziarna substancji. Oczywiście są opóźniacze spalania, np.: po dodaniu zwykłej soli kuchennej (chlorek sodu) to stłumi nam się ogień, jeśli taki powstaje, i jednocześnie spowolni spalanie mieszanki. Można użyć również wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona) tak samo spowolni spalanie. Niekiedy nawet dodaje się odrobinę piasku.
Możesz też zrobić sobie stop Wooda
stop Wooda zawiera następujące proporcje metali:
bizmut 5 do 8 części
ołów 4 części
cyna 2 części
kadm 1 do 2 części
Bez kadmu można zrobić stop Newtona (t. topn 95*)
Bi 50% Pb 31% Sn 18.8 %
Ze związków bizmutu znalazłem takie ich właściwości:
bizmutowodór - BiH3 - powstaje w śladowych ilościach w wyniku działania kwasu solnego na stop bizmutu z magnezem. Ma temperaturę wrzenia 289,8K i już w temperaturze pokojowej rozkłada się na pierwiastki.
fluorek bizmutu(III) - BiF3 - powstaje podczas ogrzewania tlenku bizmutu(III) z kwasem fluorowodorowym w postaci białego, nierozpuszczalnego w wodzie proszku o temperaturze topnienia998K. Z fluorkamilitowców tworzy tetrafluorobizmutany.
chlorek bizmutu(III) - BiCl3 - otrzymuje się w postaci białej, higroskopijnej masy przez rozpuszczenie bizmutu w wodzie królewskiej, lub tlenku bizmutu w kwasie solnym. Temperatura topnienia 497K, wrzenia 714K. Z chlorkami litowców tworzy chlorobizmutany: [BiCl4]-, [BiCl5]2-.
bromek bizmutu(III) - BiBr3 - żółte ciało stałe o temperaturze topnienia 491K, wrzenia 726K.
jodek bizmutu(III) - BiI3 - czarne błyszczące listki o temperaturze topnienia712K.
siarczan bizmutu(III) - Bi2(SO4)3 - białe, higroskopijne ciało stałe, tworzące z siarczanami litowców siarczanobizmutany typu: K[Bi(SO4)2], K3[Bi(SO4)3].
azotan bizmutu(III) - Bi(NO3)3.5H2O - krystalizuje z roztworu w kwasie azotowym w postaci dużych słupowatych kryształów. W wyniku ogrzewania odszczepia oprócz wody także kwas azotowy i tworzy tlenoazotan BiONO3.
wodorotlenek bizmutu(III) - Bi(OH)3 - strąca się jako biały osad w wyniku dodania do roztworu soli bizmutu(III) wodorotlenków litowców. Po podgrzaniu do temperatury 373K przechodzi w BiO(OH).
tlenek bizmutu(III) - Bi2O3 - żółte ciało stałe o temperaturze topnienia 1090K i wrzenia 2163K. Powstaje podczas ogrzewania wodorotlenku, węglanu lub azotanu bizmutu(III). Jest tlenkiem zasadowym.
siarczek bizmutu(III) - Bi2S3 - ciemnobrunatne ciało stałe, powstające po wprowadzeniu siarkowodoru do roztworu soli bizmutu(III). Bezpostaciowy siarczek podczas ogrzewania przekształca się w szarą odmianę krystaliczną topiącą się w temperaturze 1000K.
fluorek bizmutu(V) - BiF5 - powstaje w reakcji pomiędzy fluorkiem bizmutu(III) i fluorem w postaci bezbarwnych igieł o temperaturze topnienia 823K. Reaguje z fluorkami litowców z utworzeniem heksafluorobizmutanów(V).
bizmutany(V) litowców - otrzymuje się przez działanie na alkaliczną zawiesinę wodorotlenku bizmutu(III) silnymi utleniaczami, lub w reakcji tlenku bizmutu(III) z nadtlenkiem sodu.
NaBiO3 jest żółtym, a Na2BiO4 brunatnym ciałem stałym.
tlenek bizmutu(V) - Bi2O5.xH2O - powstaje w wyniku działania kwasu azotowego na bizmutany(V) litowców. Jest silnym utleniaczem.
Takie właściwości znalazłem na stroce o leczeniu wrzodów
Cytrynian potasowo-bizmutowy, czyli bizmut koloidalny (Cytribin, De-Nol, Ventrisol) również łączy się z białkami tkanek na dnie owrzodzenia tworząc ochronną warstwę. Wiąże sole kwasów żółciowych i pepsynę oraz pobudza wydzielanie ochronnie działającego śluzu. Działa bezpośrednio niszcząco na Helicobacter pylori.
W ciągu 4 tygodni leczenia goi się 50 – 90% owrzodzeń.
Związki bizmutu zabarwiają na czarno język i stolec.
Dostanę gwiazdkę?